Американо-російські безпекові перемовини та ядерна угода з Іраном: інтерв’ю з Світланою Ковальчук
Росія та Іран своїми діями намагаються вплинути на існуючу архітектуру світової безпеки. Спроби Москви і Тегерану змінити усталені правила гри не можуть не турбувати Вашингтон.
Про американську реакцію на російські безпекові вимоги, санкції проти оточення Путіна та новий раунд переговорів стосовно ядерної угоди між Іраном і Штатами – у ексклюзивному інтерв’ю для Фонду Громадської Дипломатії розповіла кандидат політичних наук, виконавчий директор Ялтинської Європейської Стратегії Світлана Ковальчук.
Прокоментуйте, будь ласка, відповідь США на російські безпекові вимоги.
Вашингтон чітко заявляє, що політика «відкритих дверей НАТО» не підлягає обговоренню, проте готовий вести перемовини з Росією щодо взаємних зобов’язань задля посилення загальної безпеки. Як зазначають міжнародні видання, Вашингтон готовий переглядати навіть підписані угоди щодо питань безпеки.
Які варіанти відповіді на пропозиції Америки може зараз обмірковувати російська сторона?
Про це, поки, ще говорити надто рано. Втім, нещодавні заяви прес-секретаря Володимира Путіна Дмитра Пєскова та Володимира Путіна на прес-конференції з прем’єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном, показують, що росіяни взяли час на роздуми, або процитую одне із джерел «Росія уважно аналізує письмові відповіді».
У Білому домі останніми днями заговорили про санкції проти оточення Путіна. Якими вони будуть і хто конкретно підпаде під їх дію?
Так, дійсно, у Білому домі вже тривалий час ведеться робота по підготовці пакету санкцій. Два різних законопроекти були подані до Конгресу.
На сьогодні активно обговорюється введення санкцій проти осіб, які приймають рішення та членів їх сімей у випадку вторгнення Росіі в Украіну.
Пентагон стверджує, що російські війська продовжують прибувати до нашого кордону. Москва вчергове збрехала, заявивши про відведення військ трохи раніше?
Російських військ на наших кордонах і справді дещо побільшало. Станом на сьогодні загальна чисельність живої сили складає близько 135 тисяч солдатів. Нарощення не критичне, але факт залишається фактом.
Чим зумовлені заклики американської сторони на адресу своїх дипломатів залишати Україну?
Ви знаєте, мене, насправді, дуже здивувала гостра реакція нашого суспільства на ці повідомлення. Хоча нічого екстраординарного в цьому розпорядженні немає. Посольства, міжнародні установи діють згідно внутрішніх протоколів безпеки. Якщо існує певна загроза, приймається рішення щодо їх повернення у центральний офіс.
До аналогічних кроків вдавалися, до прикладу, ряд міжнародних організацій і під час Євромайдану. Я, працюючи свого часу в одній з міжнародних компаній, стала свідком того, як іноземні співробітники повернулися на декілька місяців до своїх домівок і працювали дистанційно.
Тепер поговорімо трохи про стосунки США та Ірану. Оцініть перспективи нових переговорів між Вашингтоном і Тегераном.
У грудні розпочався восьмий етап перемовин щодо повернення США до ядерної угоди, яка була підписана ще 2015-го. У 2018 році Штати вийшли з неї. Президент Джо Байден пообіцяв повернутися до угоди, якщо Іран повернеться до її повного дотримання. Цікаво, що на тлі складних перемовин та неможливості досягти результатів Іранська сторона заявила, що може розглянути можливість прямих перемовин зі США. Нещодавно завершився 8-раунд перемовин у Відні за посередництва Європи, проте ми ще чекаєм на результати.
Нині Іран продовжує займатися ядерними розробками, позиціонуючи їх при цьому, як розробки в мирних цілях. Наявність угоди виступає додатковою гарантією використання іранських ядерних розробок саме для мирних цілей та відкриває можливості для більшого контролю з боку МАГАТЕ.
Вихід Америки з угоди ознаменувався запровадженням низки санкцій проти іранського уряду та тамтешніх державних інституцій. Це створило світові додаткову загрозу, адже Іран знаходиться на межі гуманітарної катастрофи.
Чому Річард Нефю вийшов зі складу переговорної групи?
Мені важко сказати чому саме, але я бачу дві можливі причини: перша полягає у звичайній кадровій ротації, а друга може бути пов’язана із певними розбіжностями у поглядах на переговорний процес всередині групи. За інформацією The Wall Street Journal позиція Річарда Нефю була дещо жорсткішою.
Яка доля чекатиме американських полонених в Ірані?
Перемовини стосовно повернення полонених сьогодні тривають. Для Сполучених Штатів дійсно принциповим є домогтися звільнення полонених. Однією з опцій, яка обговорюється, є взаємне звільнення полонених з обох сторін. Сподіваюсь, що все таки вдасться досягти порозуміння у цьому компоненті переговорів.
Які дані викритий американець намагався передати іранському центробанку?
Це питання пов’язано із експортними обмеженнями, накладеними на Іран у звязку із введеними санкціями. Згідно з ними, передача будь яких американськи технологій, товарів та послуг іранським держустановам суворо заборонена.
Щоб обійти обмеження, цей американець іранського походження домовився з компанією з ОАЕ про передачу товарів та технологій Центральному банку Ірана.
Чи справедливими є заяви ізраїльтян про те, що на тлі зростання напруження в Україні Вашингтон забув про Іран?
Ви знаєте, США мають настільки потужний дипломатичний корпус, що встигають займатися усіма питаннями. Так, зараз Україна в топі, але цей факт не скасовує того, що іранське питання є одним із пріоритетних у зовнішній політиці адміністрації Байдена.
І наостанок зачепимо вітчизняні інтереси. Чи будуть схиляти наші західні партнери, зокрема США, нас до виконання Мінських угод на умовах Росії?
Для мене дипломатія – це, перш за все, перемовини. Дуже хочу вірити, що вдасться досягти порозуміння у цьому складному питанні. Дуже хочу вірити в силу дипломатії.