Вибори у Молдові: аналіз результатів
У сусідній Молдові проходять президентські вибори, перший тур яких відбувся 1 листопада 2020 року, де високу активність показала молдовська діаспора – проголосували понад 150 тисяч громадян Республіки Молдова, які живуть за кордоном. Діаспора переважно проголосувала за Майю Санду (70,12%) й кандидата від «Нашої партії» Ренато Усатого (17,25%), Ігор Додон отримав за кордоном лише 3,65% голосів виборців, після чого заявив про наявність якогось «паралельного електорату».
Активність була неймовірною, попри карантин у багатьох європейських країнах. Заради молдован, які проживають за кордоном, роботу дільниць навіть продовжили на кілька годин.
За перебігом голосування в другому турі стежили національні і міжнародні спостерігачі. Як бачимо, задля більшої прозорості та чесності виборчого процесу в Молдові покладено ще більше зусиль та старань.
В неділю, 15 листопада, пройшов другий тур президентських виборів. Пост глави держави виборювали двоє кандидатів, які набрали найбільшу кількість голосів у першому турі – чинний глава держави Ігор Додон, якого підтримує «Партія соціалістів», та кандидатка від партії «Дія і солідарність», колишня прем’єрка Майя Санду. Згідно з опитуваннями, кандидати мали приблизно рівні шанси на перемогу.
Як відомо, передвиборна кампанія Ігоря Додона пройшла під гаслом «Разом ми впораємося». Він обіцяв зберегти християнські та сімейні цінності, винести на референдум питання про збільшення повноважень президента, піклуватися про людей й розвивати молдавські міста і села.
Майя Санду вибрала собі гасло «Час хороших людей». Під яким розуміла і закликала у різних соціальних мережах об’єднуватися і разом будувати європейське майбутнє Молдови без олігархів та корупції. Також вона наголошувала на отримання допомоги зовнішніх партнерів у боротьбі з пандемією COVID-19.
Чому саме такі лозунги використали кандидати на пост глави держави?
«Час хороших людей», в якому відбудеться протидія корупції та олігархії можна пов’язати з подією, яка сталася ще два роки тому, коли тодішній «володар Молдови», олігарх та лідер на той момент правлячої «Демпартії» Влад Плахотнюк, домовився про співпрацю з Додоном (який публічно був його нібито опонентом) і передав йому поліетиленовий пакет, у якому, виходячи з контексту, був загорнутий перший транш фінансової «подяки».
Як з’ясувалося, цю зустріч Плахотнюк приховано записував на відео. Тож невдовзі, коли вони знову стали противниками не лише публічно, а реально, олігарх пустив цей запис в ефірі своїх телеканалів.
У Молдові цю історію знає, без перебільшення, кожен.
Від неї походить найвідоміше народне прізвисько Додона. Його називають «кульок», натякаючи на пакет із грошима.
Щодо гасла Додона, ймовірно за все він хотів показати той факт, що разом можливо все, а також потрібно згуртовуватися з іншими народами та долати труднощі. Як відомо, Ігор Додон наголошує на важливості відносин з Росією та обіцяє нове врегулювання ситуації з Придністров’ям – територією, що з підтримкою розташованих там російських військ зберігає фактичну незалежність від Молдови.
Нагадаємо, що у другому турі виборів президента Молдови спостерігається рекордна явка діаспори. До закриття дільниць залишалося ще кілька годин, а явка вже перевищила цифри першого туру, як повідомляло місцеве видання newsmaker.md.
Довгі черги спостерігалися на виборчих дільницях в Штутгарті, Гамбурзі, Мюнхені, Касселі, Римі, Болоньї, Пармі, Вероні, Тревізо, Мілані, Брешії, Флоренції, Бірмінгемі, Нортхемтоні, Лісабоні, Гаазі, Москві й Тулі. Центральна виборча комісія зазначала, що на деяких дільницях за кордоном закінчуються бюлетені.
На попередніх президентських виборах у Молдові 2016 року в другий тур також вийшли Додон і Санду. Тоді переміг проросійський політик Додон. Ще під час передвиборчої кампанії 2016 року Ігор Додон назвав український Крим «російським», що поставило офіційні контакти Києва і Кишинева на чотирирічну паузу.
Отож, як ми бачимо, що в першому і другому турі велася запекла боротьба між чинним главою держави Ігорем Додоном, якого підтримує «Партія соціалістів», та кандидаткою від партії «Дія і солідарність», колишньою прем’єркою Майєю Санду. Перемогу здобула остання з відривом у майже 15%.