Усувайте вразливі місця за допомогою стійкості

Віталій Свірідов, Студент-практикант, Національний педагогічний університет ім. М. Драгоманова

«Дана стаття досліджує заходи, які впроваджує Великобританія для збільшення своєї стійкості у сучасному світі, методи їх здійснення та основні стратегії щодо їх виконання.»

 

Посилання:

Integrated Review Refresh 2023

Responding to a more contested and volatile world

Presented to Parliament by the Prime Minister by Command of His Majesty March 2023

  1. Address vulnerabilities through resilience – 44

 

Фундаментом процвітання Великобританії – є її національна відкритість у торгівельних та інвестиційних справах. Саме глобальний взаємозв’язок Великобританії з іншими країнами є тим джерелом сили, що відображається на відданості свободі слова та загальним правам людини, а отже є основою демократії. Але глобальні кризи, такі як Covid-19 чи війна в Україні, які виникають за межами кордонів Великобританії, показали свій вплив на добробут і якість життя громадян країни.

У зв’язку з цим Великобританія розробила деякі заходи, які повинні зміцнити її стійкість та усунути вразливі місця. Вони полягають у зміцненні базових систем і можливостей для стійкості із заходами, зосередженими на оцінці ризиків, обов’язках і підзвітності, партнерстві, спільнотах, інвестиціях і навичках. У рамках цього Сполучене королівство сформулювало свою операційну модель національної безпеки «безпеки через стійкість». ЇЇ мета полягає саме у довгострокових втручаннях на глобальному системному рівні, наприклад, на знищенні злочинців, які завдають шкоди, за межами кордонів.

Пріоритетною сферою вирішення проблем вразливості Великобританії є енергетична безпека. Саме процес переходу країни на більш економічні та екологічні засоби енергодобування. У зв’язку з цим Великобританія буде здійснювати інвестиції у вітрову енергетику, водень з низьким вмістом вуглецю, чіткий канал нових ядерно-енергетичних проектів і нові передові технології. Також уряд Сполученого Королівства ставить найближчою перспективою зробити інвестування в безпечні ланцюги поставок товарів і послуг від надійних партнерів. Вже зараз Великобританія скорочує використання російського вугілля, на заміну йому прийшло енергетичне партнерство з США. Також будуються енергетичні партнерства з країнами Перської затоки.

Паралельно з цим Великобританія розробляє і впроваджує засоби екологічної безпеки, що дає змогу уникнути у майбутньому кліматичних та екологічних криз. Продовольча стратегія до 2022 року визначила, як буде працювати Сполучене Королівство над більш стрімким виробництвом харчових продуктів, щоб усунути ризики для харчової та водної безпеки. Тепер Британія буде укріпляти свої вразливі місця в продовольчій системі та ланцюгах постачання.

У зв’язку з світовою пандемією, Британський підхід «One Health» визначив тісний зв’язок між здоров’ям навколишнього середовища, людей і тварин. У зв’язку з першим пунктом, Великобританія впроваджує зміцнення здоров’я не тільки у межах своєї країни, а й за кордоном для зміцнення стійкості. Основна стратегія Сполученого Королівства полягає у пом’якшенні біологічних ризиків – природніх або випадкових, чи навмисних вивільнень.

Другою пріоритетною сферою є зміцнення економічної безпеки Великобританії. Згідно зі статистикою, у 2021 році Сполучене Королівство посідало друге місце для іноземних інвестицій у світі. Економічна стратегія полягає саме у відкритості та орієнтації на зовнішню економіку, але при цьому забезпечується стійкість до ворожих дій і глобальних потрясінь.

З 2021 року Великобританія вижила рішучих заходів для економічної безпеки, у 2022 було видано 14 основних розпоряджень відповідно до «Закону про національну безпеку та інвестиції», блокуючи, скасовуючи або встановлюючи умови щодо придбань, які становлять загрозу національній безпеці. Також було запущено першу Стратегію Великобританії щодо критичних корисних копалин. Крім того Великобританія:

  • Розширила інструменти, які можна розгорнути для боротьби із загрозами глобальній безпеці.
  • Практично підтримує можливості і ланцюги поставок та технологій, які мають стратегічне значення для країни.
  • Роз’яснить бізнесу основний підхід для інвестування (Управліня національної захисної безпеки (NPSA) замінить Центр захисту національної інфраструктури).
  • Буде ще тісніше співпрацювати з своїми союзниками та партнерами, а також підтримувати країни з низьким і середнім рівнем доходу.

Паралельно з цим Великобританія буде боротись з економічною відкритістю для міжнародної злочинності та корупцією. У березні  2022 року Сполучене Королівство опублікувало другий План боротьби з економічною злочинністю (ECP2), у якому буде викладений основний підхід до боротьби з економічною злочинністю.

Третьою сферою вразливості є стійкість до демократії. У зв’язку з цим мета виробітки стійкості полягає у меті зробити виборчі процеси безпечними та стійкими, протистоянні дезінформації, а також у захисті на всіх рівнях посадових осіб.

Однією з задач є забезпеченні якісної та безпечної освіти, а також забезпечення кібер-безпеки.

Уряд Сполученого Королівства впроваджує реалізацію Прикордонної стратегії до 2025 року та 10-річного плану боротьби з наркотиками до 2022 року для зміцнення кордону і зменшення вразливості країни перед загрозами з боку терористів, злочинців, потрапляння в країну незаконних товарів та емігрантів.

Таким чином Великобританія усуває вразливі місця за допомогою стійкості.

Популярні статті