Мая Санду і новий зовнішньополітичний курс Молдови

Ольга Лук’янець, Студентка КПНУ ім. І.Огієнка

Президентські вибори у Молдові впевнено заявили про орієнтацію країни на Захід, значний відрив у 15% надав перемогу Маї Санду. Лідерка партії «Дія і справедливість» отримала більшість голосів не лише на закордонних виборчих дільницях, а й у середині держави. Певною мірою це є «заслугою» її попередника, лідера Пaртії соціалістів Молдови Ігоря Додона, який створив  негативний імідж, через, те, що за чотири роки  його президенства міжнародна діяльність концентрувалася переважно на співпраці з РФ, тому і  за ним закріпився імідж проросійського політикa.

Варто зазначити, що Молдовa – держава з парламентсько-президентською формою правління. Контроль державного життя через парламент, може допомогти зберегти свої позиції соціалістам. Тому, на сьогодні перемога Маї Санду є перемогою у битві проєвропейських сил в окремій важливій битві, але не у цілій війні.

Позиція Маї Санду щодо України

Одразу після оголошення результатів виборів у Молдові, уже президент Мая Санду провела зустріч з послом України в Республіці Молдова, Марко Шевченко, в ході якої сторони обговорили поточну ситуацію в Молдовi і наголосили на необхідності тісної співпраці між двома країнами. Варто підкреслити,  раніше, Санду стверджувала, що для держав-сусідів є природним мати добрі відносини.

Мая Санду заявила про важливість розвитку стратегічного партнерства між Україною та Республікою Молдова і Україною. «У наших держав багато спільних проблем, а також і, можливостей, які ми зможемо разом реалізувати. Ми повинні припинити ізоляцію Молдови і негайно відновити двосторонні відносини з Україною. У той же час, ми обговорили синхронізацію діяльності в напрямку до європейської інтеграції».

Обраний президент Мая Санду узагальнила, що Республіка Молдова і Україна мають великий порядок денний, підкріплений спільними інтересами, який буде відновлений ​​найближчим часом.

Ясно зрозуміло, що з Молдовою під керівництвом новообраного президента Маї Санду Україні стане простіше просуватися по шляху до вступу в Євросоюз. Але й, не потрібно забувати про ризики, адже вплив Росії в сусідній країні, з урахуванням Придністров’я й контингенту «миротворців» РФ, – величезний.

Позиція щодо окупації Криму

Молдова як сусідня держава висловила прихильність та повагу до суверенітету та цілісності України. Заява новообраної президентки, від 2016 року не змінилася, вона знову чітко заявила: «Крим – це Україна».

Нагадаємо, Мая Санду має свою чітко сформовану незмінну думку, ще будучи лідером партії «Дія і Справедливість» вона заявляла: «У вас війна, у вас конфлікт з Росією. Це – те, що стосується Донбасу, але, крім нього, є ще і Крим, який є український. І я не могла уявити, що таке може статися в наш час».

Позиція щодо Придністров’я

Мая Санду наголосила, що вірить в те, що одного разу з’явиться геополітична можливість повернення самопроголошеної Придністровської республіки під контроль Молдови. При цьому вона стверджує, що виступає за мирне вирішення конфлікту, «замороженого» з 1992 року. За словами Санду, необхідно визначити принципи врегулювання, прийнятні для всіх. Також, вона зазначила, що Росія має приймати участь у переговорному форматі щодо Придністров’я. Однак вона виключила федералізацію Молдови, а також виступила за повне виведення російських військ з території країни.

Оперативна група російських військ у Придністров’ї зараз налічує близько 1700 військовослужбовців. Частина з них входить до складу миротворчих сил. Санду не стала називати Придністров’я територією, окупованою Росією, але зазначила, що сепаратистська республіка користується підтримкою Москви. Вона також сказала, що як позитивний, так і негативний досвід врегулювання в Придністров’ї може бути використаний Україною на Донбасі.

Новий зовнішньополітичний курс

Всім відомо, що Мая Санду політик з проєвропейськими поглядами, проте вона чітко заявляє, що забезпечить «реальний баланс» у зовнішній політиці між Заходом і Росією. «Ми встановимо прагматичний діалог з усіма країнами, включаючи Україну, Румунію, європейські країни, Росію і США», – стверджує вона.

Під час окремих телефонних розмов з президентом Румунії Клаусом Йоханніса і президентом України Володимиром Зеленським Сaнду пообіцяла докласти зусиль для зміцнення відносин з двома сусідами Молдови, повідомила прес-служба її партії «Дія і справедливість».

Впевнено можна сказати, рухаючись в ЄС Мaя Санду буде співпрацювати з Україною, обмінюючись досвідом і заручившись підтримкою Брюсселя. Щодо вступу у НАТО, то Молдова, на відміну від України, має в Конституції прописаний позаблоковий статус. Тому про синхронний рух в НАТО мова поки що не ведеться.

Попри те, що перемога Санду дає Молдові новий напрямок лідерства, на неї чекає ще одна боротьба – реалізувати своє бачення.

Враховуючи, що Молдова парламентсько-президентська республіка, реальна влада Санду буде залежати від того, які партії отримають підтримку. Остаточна зміна політичного курсу відбудеться вже після зміни складу парламенту, представники якого мають немалий вплив.

Популярні статті