Як ставляться громадяни держав ЄС до можливої інтеграції України?

Питання вступу України до складу ЄС після завершення війни виглядає не таким простим, як би нам хотілось це бачити. Попри безперечну підтримку боротьби нашого народу за незалежність на практиці існує багато труднощів, які турбують не тільки західних політиків, а й європейські суспільства.

У період з 13 по 20 квітня в країнах ЄС було проведене масштабне опитування компанією Flash Eurobarometer, яке засвідчило певні тенденції. В загальному, 66% респондентів підтримують (повністю або скоріше) вступ України до складу ЄС, на момент «готовності». Що означатиме ця готовність, які її критерії й коли це стане можливим – невідомо.

Тепер варто детальніше пройтись по ключовим показникам, які наведені у таблиці нижче.

Доволі неочікувано, але найбільше підтримки вступу України в ЄС серед португальців – 87% (напевно, трудова міграція 90-х дала свої плоди). Наступні три позиції  дуже навіть прогнозовані – Естонія (83%), Литва (82%), Польща (81%), а замикає першу пятірку Ірландія (79%).

Також доречно виокремити п’ятірку суспільств, які виступатимуть в ролі найбільших антагоністів інтеграції України:

  • Люксембург – 38%;
  • Угорщина – 37%;
  • Греція – 37%;
  • Болгарія – 35%;
  • Австрія – 35%.

Цей список виглядає цілком виправданим зважаючи на цілий каскад причин. Угорщина – найбільш залежна від Москви держава ЄС. Ключова політика якої зводиться до простого – блокуємо все по Україні на рівні ЄС та НАТО в обмін на  дешевий газ. Віктор Орбан перетворився в одного з найбільш токсичних політиків Європи, що в середньостроковій перспективі створює великі сумніви щодо міжнародного позиціонування Будапешту. Греція має один з найбільших у світі торгових флотів й санкції проти Росії в Афінах нікому не вигідні, що тамтешні політики активно ретранслюють в маси.

В Болгарії ситуація дуже складна, попри перебування при владі проєвропейської більшості, в країні залишаються дуже популярними кремлівські наративи. В сукупності з тотальною залежністю від російських енергоресурсів – проблеми поглиблються, що викликає суспільне невдоволення. Австрія та Люксембург – традиційні оазиси для російських капіталів та олігархів, які відчувають себе там максимально комфортно (чому США так довго не можуть екстрадувати Фірташа з Відня?). Російські ресурси – це дуже серйозний фактор інвестицій в ці держави, якого вони жодним чином не хочуть позбуватися.

Якщо аналізувати середньостатистичні показники по Європі, то вони виглядають наступним чином:

Ставлення до ідеї членства України в ЄС

Повністю підтримують

30%

Скоріше підтримують

36%

Скоріше не підтримують

12%

Точно не підтримують

10%

Ще не визначились

12%

Також важливими є дані, які відображають ключові фактори сприйняття зовнішньої політики Брюсселю:  

 

Співчувають українцям

89%

Підтримка міграційної політики ЄС в контексті українських біженців

88%

Підтримка економічних санкцій проти Росії

80%

Підтримка надання фінансової допомоги Україні

80%

Вважають винними у війні Росію

78%

Вважають Україну цивілізаційною частиною Європи

71%

Підтримка надання Україні зброї (закупки за рахунок ЄС чи передачу власної)

67%

Прагнуть максимального військового співробітництва на рівні ЄС

75%

 

Популярні публікації