Як посол США змінив парадигму імпічменту Трампа

Автор: Владислав Фарапонов, Експерт аналітичного центру «Ad astra», студент університету Wright State University (США)

Першою жертвою скандалу, що потенційно може призвести до імпічменту президента Трампа став  екс-спецпредставник Державного департаменту США по Україні Курт Волкер. Його роль в організації зустрічей між особистим адвокатом Трампа Рудольфом Джуліані та радником Володимира Зеленського Андрія Єрмака була описана раніше, але Курт Волкер вже не обіймає свою посаду, чого не скажеш про його “колегу” Гордона Сондленда, що очолює дипломатичну місію США при ЄС.

Якщо колишній спецпредставник Держдепу США по Україні Курт Волкер вже встиг подати у відставку та дати свідчення на вимогу Конгресу, посол Сполучених Штатів у Європейському союзі Гордон Сондленд, може залишитись єдиним дипломатом, який збереже свою посаду після скандалу, що призвів до початку процедури імпічменту.

Гордон Сондленд   не Курт Волкер і навпаки

 Вперше ім’я американського посла при ЄС було згадано в скарзі, яка послужила основною причиною для старту процедури імпічменту Дональду Трампу в Конгресі.

Загалом, він, так само як і Курт Волкер та Марі Йованович (колишній посол США в Україні) мали давати свідчення в Конгресі тижнем раніше, але заява Білого дому про небажання співпрацювати зі слідством відтермінувала дату слухань. Для того щоб обійти заборону, конгресмени викликали повісткою Гордона Сондленда — американського посла в ЄС. І на минулому тижні він дав свідчення відразу трьом комітетам Конгресу.

Сондленд відразу заявив, що він не узгоджував свої покази з Білим домом чи Державним департаментом, що відразу викликає питання лояльності Гордона Сондленда до чинного президента США. Посол США в ЄС обіймає свою посаду трохи більше року, є затятим республіканцем, а отже і беззаперечним прихильником Трампа, хоча його призначення підтримали обидві партії. Це відрізняє його від тієї ж Марі Йованович, яка була призначена послом в Києві ще за президентства Барака Обами, і саме те, що вона не була призначена адміністрацією Трампа вважалося основною причиною її відкликання з України навесні цього року.

Щодо України  Сондленд заявив, що конфлікт на сході нашої держави та окупація Криму з перших днів стали основними об’єктами його уваги, оскільки на його думку це стало найбільшою проблемою сучасної Європи. Сондленд також наголосив, що Україна для нього стоїть в одному ряду з такими державами як Венесуела, Іран та Грузія, які не є членами ЄС, але розділяють американські цінності та принципи.

 Спроби перекласти відповідальність на Держдеп та Джуліані

 Певною мірою, Гордон Сонденд намагався відхреститися від того, що озвучив Курт Волкер, який сказав, що вони вдвох зустрічались із Володимиром Зеленським, та виступали координаторами між адвокатом Трампа Рудольфом Джуліані та Офісом Президента України.

Також він запевнив конгресменів, що всі його дії, як і належить послу, були узгоджені з Держдепартаментом та особисто Майком Помпео, та Сонденд отримав листа, де Помпео запевнив у схваленні роботи посла при ЄС.

Також Сондленд висловив повну підтримку Марі Йованович за її роботу в Києві, що очевидно не викликало схвалення у республіканців. Раніше пан посол відверто заявляв, що у процедурі імпічменту має як друзів, так і опонентів по обидві сторони процесу. В цілому, він неодноразово повторював, що його роль полягає в посередництві.  У разі потреби він був готовий відстоювати інтереси України в США, якщо слова американських дипломатів у Києві будуть недостатньо вагомими для Вашингтону.

Сонденд переказав членам трьох парламентських комітетів свою роботу, пов’язану з Україною майже по днях, та запевнив, що саме він переконував Трампа призначити офіційний візит  Президента України до Білого дому, та організувати саме той дзвінок 25 липня. Загальний скепсис Трампа щодо України та її внутрішніх реформ неодноразово підтверджувався в усіх свідченнях та документах, які були оприлюднені під час процедури імпічменту. Ключовою фігурою, яка має реальний вплив на думку очільника Білого дому щодо України є Рудольф Джуліані – особистий адвокат Трампа, колишній мер Нью-Йорка.

Для Сонленда, оскільки і для прихильників ідеї імпічменту Трампа, яких вже більше, ніж 50%, навіть за даними республіканського рупора «FoxNews», залишається незрозумілим, чому дипломатичні питання такого високого рівня були передані не у відання Держдепартаменту, або конкретно посольства в Києві, а доручені виключно пану Джуліані, який не представляє уряд США.

Без перебільшення, саме ці слова можуть коштувати Сондленду посади, а може і навіть дипломатичної кар’єри, прийманні за час президентства Дональда Трампа.

«Між двома стільцями» в Білому домі

Певною мірою посол США в ЄС виправдав одночасно як Джуліані, так і Волкера одночасно. Сондленд запевнив, що вимога для зустрічі між президентами США та України щодо публічної заяви готовності розпочати розслідування проти Байдена, могла бути сприйнята в Києві не зовсім коректно та мала лише означати рішучість у реформуванні країни.

У свою чергу на підтримку дій Курта Волкера в Україні прозвучало, що колишній спецпредставник по Україні намагався переконати українське керівництво влітку цього року зробити все, аби довести адміністрації Трампа принципову відмінність президента Зеленського від президента Порошенка.

Гордон Сондленд не оминув увагою також і міністра енергетики США Ріка Перрі, який очолював американську делегацію на інавгурацію Володимира Зеленського 20 травня Рік Перрі не давав свідчення в Конгресі, але вже встиг заявити, що піде у відставку до кінця року. Раніше Пері заперечував, що він чинив тиск на українську владу з метою зміни керівництва НАК «Нафтогаз України».

Найбільш неприємна для прихильників Трампа зі свідчень посла США в ЄС полягає в тому, що де-факто він підтвердив, що Руді Джуліані грав набагато більшу роль в спробах тиску на українську владу із розслідуванням щодо родини Байденів, ніж усім здавалось на перший погляд.

Останньою краплею надії на лояльність Сондленда до президента стала фраза: «Inviting a foreign government to undertake investigations for the purpose of influencing an upcoming U.S. election would be wrong» (залучення іноземного уряду у проведенні розслідувань з метою впливу на наступні американські вибори було би помилкою).

Очевидно, цим висловлюванням Сондленд дистанціюється від скандалу, намагається зберегти свою репутацію, та підтверджує, що тиск на українську владу був. Цей тиск був вчинений не офіційними представниками уряду США, або навіть напряму президентом, а лише особистим адвокатом Трампа Руді Джуліані.

Заради справедливості, Сондленд послідовно стверджував раніше і підтвердив це у своїх показах, що він робив і робить все, аби в очах адміністрації Трампа Україна асоціювалась з успішною демократією, яка протистоїть сильному північному сусіду, та потребує допомоги в цьому.

З огляду на це, все залежить від свідчень нинішнього тимчасового повіреного США в Україні Білла Тейлора, який залишається ще одним дипломатом, який разом із Гордоном Сондлендом грають ключову роль в розумінні дій та заяв Трампа та його оточення щодо скандалу, який призвів до початку імпічменту президента США.

Популярні публікації