Велика Британія у глобальному світі: стратегія стійкості
«Дана стаття досліджує заходи, які впроваджує Великобританія для збільшення своєї стійкості у сучасному світі, методи їх здійснення та основні стратегії щодо їх виконання.»
Посилання:
Integrated Review Refresh 2023
Responding to a more contested and volatile world
Presented to Parliament by the Prime Minister by Command of His Majesty
March 2023
«Deter, defend and compete across all domains»
У розділі «Deter, defensa and compete across all domains» (Стримувати, захищати і конкурувати у всіх галузях) з глобального звіту Уряди Її Величності перераховуються основні шляхи та методи підтримки стабільності та безпеки всього Сполученого королівства і не тільки.
На самому початку Уряд підкреслює важливість захисту британського народу, рідних островів Сполученого Королівства, залежні території Корони і заморські території, а також необхідність адаптуватися до загроз в міру їх зміни. Досягатися це буде шляхом наявності та підтримки збалансованих та надійних ядерних, звичайних, кібернетичних та космічних сил, та чіткими заявами про готовність використовувати їх у потрібному місці та у потрібний час. Також наголошується на важливості НАТО як основи євроатлантичної безпеки.
Враховуючи, що ситуація у сфері безпеки з кожним роком стає все більш напруженою, Великобританія почне підвищувати витрати на оборону в найважливіших галузях, інвестуючи туди 2,5% ВВП, зміцнюючи цим свої лідируючі позиції в НАТО. На додаток до зміцнення Великобританії у сфері оборони уряд також усуне ризики, нерозуміння і прорахунки, які можуть призвести до повномасштабного військового конфлікту між великими державами. А це означає більш ефективну роботу з іншими країнами, у тому числі і з тими, хто може загрожувати нашим інтересам та безпеці, але це необхідно для забезпечення стабільності, прозорості та кращого порозуміння, щоб були чіткі шляхи для майбутніх деескалацій.
І для закріплення всього вище сказано, уряд продовжить програму модернізації, яка була розпочата після 2020 року, і яка забезпечила британській обороні стійке зростання бюджету, а також будуть здійснені інвестиції в програми НДДКР. До всього цього за зобов’язаннями IR2021 уряд також повинен контролювати як кількість, так і відносний баланс інвестицій в оборону, і так було вирішено надати підприємствам цієї сфери додаткове фінансування у розмірі 5 мільярдів фунтів стерлінгів, з яких 3 мільярди будуть інвестовані в оборонне та ядерне підприємство, а 2 мільярди, що залишилися, дозволять поповнити запаси і збільшити кількість підводних човнів відповідно до переоцінки відповідних рівнів. У міру розробки та реалізації цих планів уряд враховуватимемо уроки України, зосередивши увагу на тих силових елементах, які, швидше за все, відіграють вирішальну роль у майбутніх конфліктах.
Крім цього, цей підхід до стримування та оборони вимагає від Великобританії об’єднання ширших важелів державної влади для збільшення витрат агресії з боку ворожих суб’єктів, тому Великобританія продовжуватиме розробляти нові важелі для адаптації до середовища загроз і краще інтегрувати існуючі важелі для досягнення цих цілей. Також Великобританія зміцнить свої економічні можливості та інформаційне управління державою, і спираючись на практичний успіх цих інструментів в обмеженні простору для маневру Росії в Україні, уряд впроваджуватимемо їх для розробки, впровадження та забезпечення дотримання санкцій для максимального впливу на Росію та інших можливих агресорів. Розробляючи свої автономні санкції, до всього цього було створено нове управління FCDO, що включає Урядову інформаційну комірку, як частину прагнення до підвищення здатності оцінювати і реагувати на ворожі маніпуляції інформацією з боку таких суб’єктів як Росія, Китай, або Іран. Але на сьогоднішній день Великобританія організувала свої ресурси навколо окремих відповідей на окремі транснаціональні виклики, такі як тероризм чи серйозні та організована злочинність (СОП).
Оскільки Євроатлантичний регіон залишається основним театром бойових дій, Великобританія направить туди більшу частину свого оборонного потенціалу, і НАТО в цьому є основою колективної безпеки в регіоні, і прихильність Великобританії до 5 статті договору є найпотужнішим стримуючим фактором. Тому незабаром у регіоні буде більше заздалегідь розміщеного обладнання та сил з засобами передового розгортання, прибудуть нові сили реагування, що підтримуються великою кількістю військ високої бойової готовності, та модернізуватимуться плани оборони регіону, і все це дозволить швидко підготуватися до майбутніх можливих конфліктів. Так почалося посилення бойової групи НАТО в Естонії артилерією, протиповітряною обороною та посиленим командуванням, а в наступні роки Великобританія приділятиме особливу увагу розвитку високотехнологічних оборонно-промислових партнерств, як AUKUS і GCAP і виступила за інвестиції в цифрову магістраль НАТО, щоб краще забезпечувати багатодоменні операції, поряд із кроками щодо подальшого зміцнення стратегічної військової безпеки в Європі. Також наразі найнагальнішим пріоритетом у євроатлантичному регіоні є підтримка України у відновленні її суверенітету та позбавлення Росії будь-якої стратегічної вигоди від її вторгнення.
Спираючись на вже існуючу військову, гуманітарну та економічну підтримку, уряд надаватиме подальшу дипломатичну та військову допомогу у 2023 році на тому ж рівні оборонної підтримки, що й у 2022 році, або навіть перевищивши її.