Створення стратегічної переваги: доктрина Великої Британії

Поліна Ткаченко, студентка-практикантка, Національний педагогічний університет ім. М.П. Драгоманова

«Дана стаття досліджує заходи, які впроваджує Великобританія для створення, розуміння, методи здійснення стратегічної переваги 

Посилання:

Integrated Review Refresh 2023
Responding to a more contested and volatile world
Presented to Parliament by the Prime Minister by Command of His Majesty
March 2023
3.4. Generate strategic advantage–
53

У Сполученого Королівства є багато національних переваг, що дають основу процвітання, свободи дії і вплив на формування міжнародного середовища. 

Основні переваги:

 • Члени-засновники НАТО.
 • Членом Радбезу ООН.
 • Входять в G7- міжнародний клуб урядів семи високорозвинених країн світу.
 • Є шостими в світі за валовим продуктом.
 • Є сьомим найбільшим в світі експортом товарів та послуг.
 • Одні із п’ятірки найбільших у світі двосторонніх донорів ОПР. 
 • Провідна країна за виїзними прямими іноземними інвестиціями. 
 • Якість навчання- 17 університетів Сполученого Короівсьва входять в 100 кращих світу.  

IR2021 розглядав концепцію переваги двома різними способами.

 1. Необхідність розвитку конкурентоспроможності Великобританії в галузі науки і технології. 
 2. Фокус на інтеграції на стратегічному рівні для майбутнього Великобританії. Поєднання Британії з партнерами для більш широкого деапазону важелів для досягення своїх цілій. 

За два роки в Великобританії стався розвиток розуміння стратегічної переваги.

На це вплинули війни в Україні та Авганістані, саме це підсилило важливість стратегічної інтеграції. Конфлікт в Україні визначив важливість: поєднання з союзниками і партнерами та швидкість адаптації та інновації. 

Також сприяло визначення важливості-   розширення Китаєм збройних сил, технологічна та економічна потужність та тиск на економіку Великобританії, це підкреслило, що тримати сильні сторони Великобританії стає складніше. 

Культивування сильних сторін Великобританії

Найважливішим пріоритетом перед Великобританією є генерування стратегічної переваги за допомогою науки і технологій. В рамках цього Сполучене Королівство покращую стосунки з союзниками, намагається вчасно реагувати на супротивників, а також на суспільні та економічні зриви та ризики для національної безпеки, що є результатом глобальних науково-технічних тенденцій.

Починаючи з 2021 року, уряд заклав деякі основи для підтримки роботи. У рамках цієї роботи були закладені п’ять пріоритетних технологій: AI, напівпровідники, квантові технології, інженерна біологія та майбутні телекомунікації. Щоб Великобританія могла впроваджувати свій вплив а міжнародному рівні, у 2021 році була запроваджена стратегія – «володіти, співпрацювати, отримати доступ», згідно з якою Британія планує захищати свої інтереси на глобальному рівні.

Для досягнення переваг на конкурентоспроможному ринку Великобританії необхідно вижити деяких заходів: забезпечити доступ до даних та інфраструктури, намагатись стимулювати інвестиції в інфраструктуру обміну даними, посилювати індивідуальний контроль персональних даних. Основою для майбутніх законопроектів про захист даних і цифрової інформації, та безпеку в Інтернеті – є правильний баланс між захистом безпеки та конфіденційністю громадян Великобританії, а також забезпеченням можливості для підприємств впроваджувати інновації та конкурувати на міжнародному рівні.

Міжнародна співпраця Сполученого Королівства та спільна технологічна стратегія, з такими міжнародними установами як G7, G20, НАТО та Міжнародний союз електрозв’язку, надасть більше можливостей щодо пріоритетних технологій, забезпечить ланцюжки поставок товарів і формування глобальних стандартів, правил та норм. Відповідальність за це узяв на себе новий Департамент науки, інновацій та технологій (DSIT), який об’єднав під свій контроль деякі департаменти цифрових технологій, культури та спорту.

Водночас Уряд Великобританії буде намагатись розвивати її конкурентоспроможність на світовій арені та налагоджувати взаємовідносини з іншими країнами завдяки широкому спектру сфер, які можна використати для отримання певних переваг.

Основою захисту та можливістю просувати свої інтереси за кордоном є економічна міць Великобританії. Уряд Сполученого Королівства сприяє зростанню, підтримує та фінансує ті ключові сектори, у яких він є конкурентоспроможним і які сприятимуть довгостроковому глобальному впливі, насамперед, серед них виділяють наступні: цифрові технології, науки про життя, технічні науки, екологічні галузі, економіка та мистецтво.

Головним у програмі Уряду є те, що вона намагається зробити Великобританію першим у світі фінансовим центром з нульовою чистотою. Також Уряд буде продовжувати захищати та сприяти м’якій та культурній силі, якою Сполучене Королівство володіє на міжнародному рівні.

Оновлення нашої державності для системної конкуренції. 

Змінюється міжнародне середовище тому має і змінюватися підхід Великобританії до здійснення державного управління, використовуючи сильні сторони, переваги для просування інтересів та захисту. 

Складність висококонкурентності вимагає від нас використання інструментів для досягнення наших цілей: адаптація наших можливостей до нового контексту та вдосконалення того, як ми застосовуємо їх комплексно в уряді, разом із союзниками та партнерами.

 • Для зміцнення національної безпеки, оборони, розвитку економічного та інформаційного потенціалу Великобританії ми вживатимемо дії які є важливими елементами цих зусиль. Крім того треба:                            Відновити та удосконалити дипломатичний потенціал та оновити набір навичок працівників зовнішньої політики. Британські дипломати повинні відстоювати британські інтереси. В уряді має відобразити інтереси: нова спеціальність у стратегічних справах; підвищена увага до ядерного та неядерного стримування, нових і руйнівних технологій, регуляторної дипломатії, стійкості та безпеки.
 • Розвивати розвідувальні органи для підтримки таємної та відкритої діяльності. Поставити співробітників за кордоном щоб підтримати партнерство з іншими країнами.
 • Створити новий центр розвідки з відкритим кодом (OSINT), щоб оновити та краще інтегрувати можливості уряду збирати та аналізувати публічну та комерційно доступну інформацію.
 • Переконатися в тому, що британськи фахівці з національної безпеки навчаються державному местеству та багатьма важливими навичками.
Популярные статьи