Українцям в окупації сказали бути готовими воювати за Росію: BBC

Прогрес України в південних областях Херсонщини та Запоріжжя був набагато обмеженішим, ніж успіхи на північному сході. Позиції на передовій піддаються регулярному обстрілу, оскільки Росія та Україна намагаються просуватися вперед. Кореспондент BBC Абдуджаліл Абдурасулов ​​отримав рідкісний доступ до лінії фронту в Херсоні, регіоні, де українським чоловікам казали, що їх можуть призвати воювати на боці російської армії.

Стару радянську самохідну гаубицю «Гвоздика» викочують у відкрите поле та ставлять на позицію. Ствол нахиляється вгору. – Вогонь! надходить команда. Артилеристи поспішно відходять після останнього пострілу, діючи швидко.

Хоча просування українських військ на півдні дуже повільне, їхні артилерійські підрозділи залишаються зайнятими. Стус, командир артилеристів, пояснює, що росіяни ціляться в його піхоту, а вона відповідає, щоб змусити її замовкнути.

Їх робота дуже відчувається на передовій. Величезним полем під прикриттям дерев йдуть солдати. Вони не звертають уваги ні на звук ракет, що летять над головою, ні на стукіт вибухів. Бойовики кажуть, що російський спостережний пост знаходиться за 500 метрів і вони можуть бути в зоні дії стрілецької зброї.

Українці швидко рухаються до зруйнованої господарської будівлі, яку вони повернули лише тиждень тому. Зараз вони риють траншеї та возять мішки з піском, щоб укріпити свою нову позицію.

Але просування України на південь йде повільно

Усі розмови про контрнаступ тут допомагають обдурити росіян і досягти здобутків на Сході, – сміється Василь, заступник командира полку.

«Але й тут у нас є певні успіхи. Ми продовжуємо визволяти села маленькими кроками, але це дуже важко – кожна наша перемога полита кров’ю», – додає він.

Багато українців, які залишилися за лінією російського фронту, на окупованих територіях, з хвилюванням чекають цього контрнаступу.

«Ми в ейфорії, коли Україна б’є по окупованих територіях», – каже Ірина, жителька південного Мелітополя. «Це означає, що Україна нас не забула. Ми всі знаємо, що жити поблизу військової інфраструктури та будівель небезпечно, тому більшість мирних жителів виїхали з цих місць».

Але людям на окупованих територіях чим довше вони чекають, тим важче виживати. Багато хто вважав, що контрнаступ відбудеться в серпні. Але коли цього не сталося, люди почали тікати в бік підконтрольних Україні територій і районів далі на Захід.

Серед них була Тетяна Кумок з Мелітополя. Громадянка Ізраїлю відвідувала своє рідне місто, коли в лютому почалося російське вторгнення. Вона залишалася в місті і роздавала допомогу мешканцям, але у вересні разом із родиною вирішила поїхати. Однією з головних причин виходу стала обіцянка Росії провести так званий референдум.

«Як тільки це буде зроблено, росіяни введуть нові заборони згідно зі своїми законами і спробують легітимізувати окупацію», – каже вона.

Оскільки місто перетворилося на гігантську військову базу, вона каже, що очевидно, що російські війська не покинуть місто легко.

«Було очевидно, що місто не буде звільнено цієї осені», – додає вона.

Навіть тихий опір російській окупації зараз стає небезпечним

У вересні багато сімей були змушені відправити своїх дітей до російських шкіл, навіть якщо їхні діти піддадуться пропаганді Кремля.

«Якщо ви не віддаєте дитину до школи, це для вас лакмусовий папірець – значить, ви маєте проукраїнські погляди», – пояснює пані Кумок. «Я знаю батьків, яким доводилося говорити своїй семирічній дитині, щоб вона ні з ким у школі не говорила про речі, які обговорювали вдома. Інакше дитину могли забрати. Це було справді жахливо».

Репресії проти людей, які не підтримують російське правління, посилюються.

«З серпня після успішних українських авіаударів різко зросла кількість арештів», – каже Богдан, який досі живе в Херсоні. Він спілкувався з BBC через програму для обміну повідомленнями, і його справжнє ім’я не розголошується задля його безпеки.

Богдан каже, що попередні затримання відбувалися за списком імен, який був у російських військових. Але тепер будь-кого можуть заарештувати і кинути в підвал на допит.

Нещодавно в будинок Ганни (ім’я не справжнє) у місті Нова-Каховка на Херсонщині прийшли російські військові перевірити, хто там живе.

«Вони не заходили в будинок, але все одно було страшно. Зараз я навіть не ходжу з телефоном», – сказала вона через додаток для обміну повідомленнями.

Самозваний референдум несе нову загрозу для місцевого населення – мобілізацію. Багато чоловіків могли бути призвані воювати до російської армії.

У деяких селах російські військові вже ходять по хатах і записують імена жителів чоловічої статі, кажуть місцеві жителі. Вони стверджують, що солдати сказали їм бути готовими до призову після референдуму.

Повідомляється, що чоловікам віком 18-35 років більше не дозволяється залишати окуповані території.

Ірина виїхала 23 вересня, у перший день так званого референдуму, з чоловіком і двома дітьми. Вони хотіли залишитися, щоб доглядати за її паралізованою 92-річною бабусею.

«Але коли Путін оголосив про призов, а ми вже знали про референдум, було зрозуміло, що буде масова мобілізація, і чоловіків будуть затримувати прямо на вулиці, незалежно від віку», – каже вона.

«Ми могли б вижити без газу та електрики, ми могли б знайти рішення для цього. Але не для цього. Це була наша червона лінія», – каже Ірина.

Російський призов стане більш складним для українського контрнаступу.

Це обов’язково призведе до ескалації війни і загине більше людей, кажуть українські військові.

«Не варто недооцінювати ворога», – каже командир артилеристів Стус. «Ці новопризвані російські солдати матимуть зброю та гранати, тому вони становлять загрозу, яку нам доведеться ліквідувати».

Поки артилеристи чекають нових завдань із захованою в кущах гаубицею, російські війська вдарили з «Градів» по сусідньому українському селу. Артилеристи мовчать, слухаючи серію вибухів.

Цей жахливий звук був ще одним нагадуванням про те, що успіх українських військ залежатиме від того, наскільки швидко вони зможуть змусити замовкнути російську артилерію та ракетні установки.

Автор: Абдуджаліл Абдурасулов

Джерело: BBC.

Популярные публикации