Словацькі МіГ-29, французькі Mirage 2000 та F-16: яке підсилення та коли отримає Україна?
Пропонуємо вашій увазі декілька оглядів, підготовлених Defense Express щодо перспектив та можливостей підсилення військового авіапарку України, технічних особливостей різних моделей та можливих термінів їх передачі офіційному Києву.
Словаччина каже, що за «декілька днів чи тижнів» вирішить, чи буде передавати свої МіГ-29 Україні
Зі своїми 11 літаками МіГ-29 Словаччина попрощалася ще в серпні минулого року. Словаччина передала Україні оборонної допомоги на суму майже 168 млн євро (і ще 82 млн через спецфонд ЄС), і в цієї країни ще залишаються в «запасі» зразки озброєння, які б цілком могли «перекочувати» в ЗСУ – йдеться, звичайно, про винищувачі МіГ-29, які все ніяк не потраплять до наших Повітряних Сил.
Питання передачі цих винищувачів Україні порушується вже не вперше, тому нагадаємо основні дати – в липні минулого року прем’єр-міністр Словаччини Едуард Геґер заявив, що Словаччина надасть Україні винищувачі МіГ-29 і що вже є домовленість із Прагою, яка допоможе Словаччині «закрити небо» за потреби.
А вже в серпні Словаччина офіційно попрощалася зі своїми радянськими літаками: всього в активі цієї країни було одинадцять літаків – дев’ять МіГ-29AS та два МіГ-29UBS, і вже тоді повідомлялося, що невдовзі ці «МіГи» мають полетіти до ЗСУ. Водночас, схоже, цього так і не сталося.
Разом з тим, як повідомляє видання AP, за словами міністра оборони Словаччини Ярослава Надя, ця країна наразі таки розглядає можливість передати Україні 10 з 11 літаків (один «забронювали» для музею).
«Ми більше ніколи не будемо використовувати «МіГи». Вони не мають для нас реальної цінності. Якщо ми віддамо їх Україні, вони допоможуть спасти їхні життя», – зауважує Надь.
Разом з тим, остаточне рішення щодо передачі 10 радянських літаків Україні буде прийнято протягом декількох днів або тижнів.
Франція таки розглядає Mirage 2000 для України, дебати тривають, і це може бути дуже цікавий варіант
Такі літаки потребують модернізації, але їх передача може відкрити для ЗСУ цікаві ударні можливості. Під час слухань в Сенаті Франції 28 лютого 2023 року стало відомо, що французьке Міноборони все ж розглядає варіант передати України літаки типу Mirage 2000 та провести навчання наших льотчиків на ці винищувачі на території Польщі. Про це йдеться в публікації французького видання BMFTV.
Як уточнюють журналісти видання, один із сенаторів спитав міністра оборони Франції Себастьян Лекорню, чи планується передача для ЗСУ 12 літаків типу Mirage 2000C, списаних та поставлених на зберігання влітку 2022 року. інший сенатор додав, чи правда що українських пілотів на Mirage 2000 планують навчати на території Польщі. На що Лекорню відповів, що дебати з цього приводу тривають бо в першу чергу потрібно визначитись із пріоритетами.
Як окремо підкреслив очільник Міноборони Франції, зараз для підтримки ЗСУ важливішими є снаряди, «витривалість України залежить від боєприпасів». Але він не став заперечувати, що між Парижем та Києвом справді відбуваються перемовини про передачу літаків, і що президент Макрон окремо наголосив на тому, що табу на літаки для України зняте.
Але перебіг переговорів по літакам для ЗСУ від Франції залежить від таких параметрів:
- Передача не має створювати ескалацію та не має шкодити боєздатності французьких ВПС.
- Визначені таким чином тип і кількість літаків мають задовольняти Україну.
Окремо цікаво, що Лекорню не став уточнювати, чи мова йде лише про Mirage 2000C, із високим рівнем зносу та малими можливостями для ураження наземних цілей та ведення повітряного бою. Що в свою чергу ставить доволі цікаві варіанти для підсилення літаками ЗСУ.
На даний момент в строю ВПС Франції лишаються 65 ударних літаків Mirage 2000D та 12 винищувачів Mirage 2000-5, які планується зняти з озброєння до 2030 року з повною заміною на Rafale. Відповідно – такі «борти» можуть бути цілком передані Україні без шкоди для обороноздатності самої Франції.
Модифікація Mirage 2000-5 виготовлялась протягом 1990-х – 2000-х років, може оснащуватись ракети класу повітря-повітря» сімейства MICA, котрі мають комбіноване наведення і залежно від модифікації можуть мати дальність дії до 60 км. При цьому такі літаки також можуть використовувати некеровані та керовані авіабомби.
Із ударними Mirage 2000D ситуація ще цікавіше. Такі літаки – конверсія із Mirage 2000N, що виготовлялись як носії тактичної ядерної зброї, і їх бойова служба почалась лише в 1993 році.
Mirage 2000D може розвивати високу швидкість польоту навіть на малій висоті, та може виступати носієм крилатої ракети SCALP. А поточна програма модернізації передбачає, що такі літаки теж зможуть застосовувати ракети «повітря-повітря» сімейства MICA.
Хоча тут складно наперед передбачити, скільки часу на поставку та навчання льотчиків може знадобитись у разі, якщо по літакам сімейства Mirage 2000 для ЗСУ буде прийнято таки позитивне рішення.
Винищувач F-16 для України: у США озвучили ціни для Block 30/32 та Block 70/72, а також терміни постачання
Україні потрібні західні винищувачі у війні проти РФ, але наші союзники поки що не дають «зелене світло» на постачання цієї зброї – один з ймовірних кандидатів для ПС ЗСУ є винищувач F-16 і заступник міністра оборони США Колін Кал під час слухань в Конгресі у вівторок, 28 лютого, висловив низку тез з приводу постачання цих винищувачів Україні.
Так, як стверджує Колін Кал, хоча Україні й дійсно потрібні сучасніші західні винищувачі, вони наразі не входять в трійку пріоритетів, яка виглядає наступним чином: першими заступник міноборони називає системи протиповітряної оборони (наші військові наразі проходять навчання в США на ЗРК Patriot), далі – артилерійські системи та бронетехніка.
Оскільки офіційно рішення про передачу Україні F-16 ще не прийнято, то США поки що не розпочинали навчання пілотів ПС ЗСУ на американські винищувачі – Кал стверджує, що «завчасно» це не має сенсу робити з двох причин: бо Україна зрештою може отримати й інші літаки, такі як Tornado, Gripen та Mirage, та й водночас зекономити час таким чином все одно не вийде, бо терміни навчання та постачання приблизно однакові – близько 18 місяців (півтора року).
І півтора року – якщо зважати на слова заступника міноборони, це оптимістичні терміни. Загалом він каже, що для постачання вживаних винищувачів може знадобитися до двох років (18-24 місяці), нових – від 3 до 6 років.
Далі – щодо кількості. Кал стверджує, що Україна просила в США 128 винищувачів (раніше у ПС ЗСУ загалом озвучили потребу в потребу у п’яти авіаційних бригадах або ж 180 літаків), водночас за оцінками ПС США, у довгостроковій перспективі Україні для заміни свого парку винищувачів потрібно буде від 50 до 80 одиниць.
Зрештою про ціни. Винищувачі F-16 у модифікації Block 70/72 обійдуться у 10-11 млрд доларів. Для прикладу і розуміння цін на сучасні версії F-16 можна згадати, що минулого року Болгарія закупила додаткові винищувачі F-16 Block 70 за 1,3 млрд – ціна одного літака F-16 в такому випадку становить 162,5 млн доларів.
Старіші літаки – теж не дешеве задоволення, хоча тут вже йдеться про менші суми – 36 винищувачів F-16 у версії Block 30/32 Кал оцінює до 3 млрд доларів. І загалом, спираючись на цю суму, він робить такий висновок – що наразі не надто доцільно витрачати кошти на можливості, які Україна отримає в найкращому випадку через півтора року, бо їх краще спрямувати на такі потреби, як ті ж ракети для Patriot, 155-мм боєприпаси, ракети GMLRS, бронетехніку тощо.
Джерело: Defense Express