Формування міжнародного середовища: чому це важливо?

Максим Сапко, студент-практикант, Національний педагогічний університет ім. М.П. Драгоманова

«Дана стаття досліджує заходи, які впроваджує Великобританія для створення, розуміння, методи здійснення стратегічної переваги.»

Integrated Review Refresh 2023
Responding to a more contested and volatile world
Presented to Parliament by the Prime Minister by Command of His Majesty
March 2023
3.1. Shape the international environment 19

Велика Британія переслідує свої основні національні інтереси та підтримує теперішні міжнародні інтереси, які повинні сформувати безпечне міжнародне середовище, для країни. Як постійний член Ради Безпеки ООН (UN) Security Council, член G7 і країна з найвищими витратами на оборону та розвиток і найбільшою економікою у світі, Велика Британія завжди мала глобальну перспективу, але ця перспектива стає все ширшою і ширшою для того щоб зробити багато полярний світ. Велика Британія прагне до створення відкритої та стабільної міжнародної системи з належним управлінням і співпрацею між суверенними державами на основі взаємозалежності, взаємної вигоди і повазі до основоположних принципів Організації Об’єднаних Націй. Велика Британія діятиме позитивно і передбачувано відповідно до цих принципів і позитивно та виважено відкидає спроби підірвати їх силою або іншими засобами примусу.

У IR2021 викладено підхід до формування міжнародного порядку, організованого навколо відкритих суспільству економік. Велика Британія зміцнюватиме свої позиції, формуючи, балансуючи, співпрацюючи і конкуруючи скрізь, де вона діє в міжнародному співтоваристві. На міжнародній арені в основі цього підходу лежить давня прихильність Великої Британії до багатостороннього підходу. Створення Організації Об’єднаних Націй було історичним спільним досягненням, яке продовжує приносити значні глобальні вигоди. Британія підтримує заклик Генерального секретаря повернутися до багатостороннього підходу. Сполучене Королівство віддає пріоритет взаємодії у стратегічних галузях, які мають найбільший вплив на їхні національні інтереси та міжнародний порядок. Велика Британія взаємодіє на основі поваги з усіма, хто бажає працювати з ними, взаємності, Статуту ООН і міжнародного права. Це зобов’язання поширюється і на їхніх конкурентів у світі. Без діалогу не може бути стабільного міжнародного порядку. Велика Британія надає великого значення ролі G20 як важливого форуму, що об’єднує основні геополітичні країни та регіони. Це форум, який об’єднує основних геополітичних гравців. Найтіснішу взаємодію Велика Британія завжди підтримувала з ними. Основна мережа демократичних союзників і партнерів, чиї інтереси і цінності найтісніше збігаються з їхніми власними. Велика Британія надає великого значення всім цим партнерствам, незалежно від географічної близькості. Вони також мають всі можливості для того, щоб скористатися перевагами наших міцних зв’язків у регіонах, де вони мають міцні зв’язки, наприклад, у Латинській Америці. Довгострокові зв’язки, сформовані на основі спільних інтересів. Велика Британія також прихильна зміцненню організації Співдружності, яка виросте до більш ніж чверті членів ООН і стане організацією, яка відстоює цінності, що лежать в основі відкритого міжнародного порядку.

Географічні пріоритети

Велика Британія також продовжить інвестувати в регіональні інститути та організації, членами яких вона є, включно з НАТО (найвищий пріоритет), Організацію з безпеки і співробітництва в Європі та Раду Європи. Це включає в себе підтримку розвитку нових ініціатив. Підтримка загально континентальних організацій, таких як Європейське політичне співтовариство (ЄПК) яке об’єднує весь європейський континент. Головним пріоритетом Великої Британії є збереження напряму Євро-Атлантики, який необхідний для захисту Європейського союзу, Великої Британії і їхнього процвітання як нації, мають першорядне значення для Великої Британії. Велика Британія зберігає ключову роль і зацікавленість у майбутньому регіону як економічного блоку G7,члена засновника НАТО і рамкової країни Об’єднаних експедиційних сил (ОЕФ).  Велика Британія вітає позитивний розвиток відносин з ЄС та європейськими партнерами після Brexit. Велика Британія може зберегти цю позитивну траєкторію, вибудовуючи міцні відносини зі своїми європейськими союзниками. Велика Британія сама приймає у себе 4-ту ЄПК у 2024році, що має вирішальне значення для економіки Великої Британії. Велика Британія також приділятиме пріоритетну увагу Індо-Тихоокеанському регіону, який має вирішальне значення для економіки країни.

Тематичні пріоритети

Головним тематичним пріоритетом Великої Британії залишається боротьба зі зміною клімату, деградацією довкілля та втрати біорізноманіття, з огляду на нагальну необхідність досягнення прогресу до 2030 року. Міжнародна стратегічна рамкова програма детально описує міжнародні пріоритети. Велика Британія також працює зі своїми заморськими територіями, на які припадає 94% біорізноманіття Великої Британії, для захисту та відновлення критично важливого біорізноманіття. Стратегія міжнародного розвитку (IDS) 2022 пропонує новий підхід розвитку, який заснований на довго строкових партнерських відносинах, що враховують потреби країн, з якими вони працюють. Ще одним пріоритетом Великої Британії є сталий розвиток, метою якого є прискорити прогрес у досягненні цілей сталого розвитку ООН (ЦСР). IDS визначив чотири ключові пріоритети. Вихід за рамки Великої Британії в галузі сталого розвитку, забезпечення справедливих і безпечних інвестицій та надання жінкам і дівчаткам необхідних свобод. Надання найважливішої гуманітарної допомоги, яка рятує життя і забезпечує свободи, необхідні для успішної реалізації ЦСР. Це охоплює гуманітарну допомогу, яка рятує життя, просування і захист міжнародного гуманітарного права і підтримку прогресу в галузі зміни клімату. Міжнародна допомога з метою розвитку виходить за рамки ОПР. Вона використовує всі важелі для підтримки результатів розвитку. Паралельно з міжнародними фінансовими реформами орієнтованої на розвиток фінансової системи, третім пріоритетом Великої Британії є створення ширшого глобального економічного порядку. Британія зберігає тверду прихильність IR2021 відкритій глобальній економіці, забезпечити систему вільної торгівлі, в якій до всіх країн ставляться справедливо і без економічного примусу. Британія буде використовувати свою власну економічну державну мудрість для вирішення цього завдання. Використовувати торговельну політику і дипломатію для оновлення інституційної економіки, фінансів і торгівлі архітектуру і правила, щоб краще управляти системною конкуренцією і підготуватися до структурних викликів, таких як пов’язані з енергетичним переходом, цифровою економікою та ширшими технологічними потрясіннями. Вони працюватимуть з економіками-аналогами, такими як Японія, Канада і Південна Корея, а Австралія буде розробляти і просувати підходи, які зміцнюють, а не послаблюють їхню колективну економічну стійкість. Велика Британія прагне розвивати відкриті демократичні норми, правила і стандарти, а також ефективну підзвітність і нагляд, у той час як протидіяти погіршенню державного контролю. Вони продовжуватимуть підтримувати комплексний підхід до морського транспорту і безпеки, довкілля і торгівлі, спираючись на довгу історію. Будучи морською державою, Велика Британія прагне відігравати активну роль у підтримці свободи судноплавства та Конвенції з морського права.

Політика Великобританії щодо Китаю

Китай під владою Комуністичної партії Китаю (КПК) являє собою безпрецедентний, новаторський і системний виклик, який зачіпає практично всі сфери державної політики і повсякденного життя у Великій Британії. Вирішуючи це завдання Велика Британія зміцнюватиме захист своєї національної безпеки, координуватиме і співпрацюватиме з IR2021 і далі уряд діятиме спільно і рішуче захищати інтереси та цінності Великої Британії у відносинах з Китаєм. Вони працювали разом з їхніми партнерами в рамках Великої сімки і НАТО. Вони продовжують висловлювати серйозну стурбованість з приводу порушень прав людини в Сіньцзян-Уйгурському автономному районі, оскільки ООН і в інших місцях, і ввели заморожування активів і заборони на поїздки що до осіб, причетних до порушень прав людини в умовах режиму. Глобальні санкції Великої Британії у сфері прав людини вони створюють та використовують нові оновлені відповідно до Закону про національну безпеку та інвестиції та ухвалено Закон про телекомунікації (безпека). Закон 2021 року для зміцнення безпеки мереж 5G, посилення обмежень на експорт військового обладнання та технологій для військового використання. Вони скоротили участь Китаю в цивільному ядерному секторі та залученість у технології, що належать уряду, які можуть забезпечити доступ до секретних державних даних Китаю; станом на грудень 2022 року Британія схвалила 153 708 заяв на отримання посвідчення на проживання у Великій Британії від громадян Великої Британії (за кордоном). Відображає їхні історичні зобов’язання перед тими, хто живе в у Гонконзі та бажає навчатися у Великій Британії. Політика Великої Британії щодо Китаю була оновлена у відповідь на два ключові чинники, які продовжували розвиватися з часів IR2021. По-перше, масштаб і важливість Китаю практично у всіх глобальних питаннях. Це буде відчуватися не тільки у Великій Британії, ай усьому світі практично з усіх глобальних питань, з якими вона продовжуватиме взаємодіяти найближчими роками. Це високорозвинена країна в цілому ряді галузей промисловості, науки і техніки у Великій Британії та в усьому світі. Також Велика Британія дедалі більше стурбована діями і заявленими намірами КПК: починаючи з IR2021, вона вирішила зміцнювати співпрацю з Росією, в той час як Росія продовжує свою агресію в Україні, і продовжує ігнорувати загальні права людини і свої міжнародні зобов’язання, від Тибету і Сіньцзяна до Гонконгу. «Нова багатосторонність» кидає виклик центральній ролі прав і свобод людини в системі ООН.  

Популярные статьи