Якщо США справді дають нам «зенітні дрони» Coyote для знищення «Шахедів», то наскільки це ефективно

Концепція може виглядати занадто гібридно, але тут варто розуміти, що дещо схожий формат використання «Ланцетів» росіяни планували ще в 2021 році.

Учора 9 травня Пентагон оголосив новий і мабуть найбільш таємничий пакет військової допомоги для України загальною вартістю 1,2 мільярди доларів, і усього на шість позицій.

В одній із цих позицій було формулювання «амуніція для боротьби проти дронів», і поки що єдине, що тут може спасти на гадку – це американська система FS-LIDS від Raytheon, яка стоїть на озброєнні Армії США лише з 2018 року, а в грудні 2022 року стало відомо, що такий комплекс у стаціонарному варіанті за 1 мільярд доларів хоче купити Катар.

Якщо припущення про можливу поставку від США системи FS-LIDS вірне, то її принцип роботи спрощено можна описати так – якщо ворожі дрони-камікадзе не вдалось «заглушити» за допомогою штатних засобів РЕБ, то їх мають протаранити інші дрони-камікадзе.

Якщо більш конкретніше – в комплектації для того ж Катару комплекс FS-LIDS включає в себе систему управління FAAD C2, багатофункціональні РЛС KuMRFS та оптико-електронні станції для виявлення БПЛА, системи радіоелектронної боротьби CUAEWS, 200 баражуючих боєприпасів-перехоплювачів Coyote Block 2 та пускові установки до них.

Якщо характеризувати безпосередньо Coyote Block 2, то це справді дрон-камікадзе з реактивним двигуном, який забезпечує дозвукову швидкість польоту та дальність пуску до 15 кілометрів. При цьому стверджується, що Coyote Block 2 можна застосовувати і як «класичний» дрон-камікадзе для знищення наземних цілей.

Показово, що протидроновий комплекс FS-LIDS в строю Армії США уже пройшов як мінімум одне вдосконалення. В першій ітерації цього комплексу використовувався дрон-камікадзе Coyote Block 1 з електродвигуном, схожий конструктивно на Switchblade.

Але практика показала, що такий БПЛА має замалу енергетику, аби успішно вражати повітряні цілі. Тому розробникам з американської Raytheon і довелося створювати такий гібрид, як дрон-камікадзе із реактивним двигуном для знищення повітряних цілей, така собі «ерзац зенітна ракета», або «зенітний дрон».

Здавалось би, навіщо такі складнощі із дронами-камікадзе, які мають перехоплювати інші дрони-камікадзе – рашистські Shahed-136, якщо в теорії для такого завдання доцільніше використовувати ПЗРК чи ЗРК малої дальності (нішу яких власне і займає американський FS-LIDS). Але схоже, проблема полягає саме в тому, що на даний момент США не можуть масштабувати виробництво чи відновлення засобів ППО у настільки великих обсягах, як це зараз потрібно воюючій Україні.

Тут варто, наприклад, нагадати за проблему, що США розучились робити голівки самонаведення до Stinger, і це “гальмує” плани по виробництву ПЗРК. І також варто згадати, що ще у квітні 2021 року рашисти проголошували концепцію, що вони начебто зможуть збивати Bayraktar TB2 за допомогою дронів-камікадзе “Ланцет”.

В підсумку окупанти таку концепцію втілювати в життя не стали. Але можливо, якраз практика воюючої України й покаже, наскільки ефективним може виявитись в реальності варіант «дрон-камікадзе проти дрона-камікадзе».

Джерело: DefenseExpress

Популярні публікації