Молдавська економіка зберігає залежність від російських енергоносіїв: Україна може допомогти

Молдавська економіка зберігає залежність від російських енергоносіїв: російський газ і електроенергія з Придністровської ДРЕС вироблена на російському газі. Таку думку висловив директор Фонду громадськоъ дипломатыъ Антон Найчук у своэму блозі на сайті 24-го каналу.

«Якщо коротко, то в найскладніший зимовий період часу Молдова мала змогу отримувати газ з двох джерел: перше – 5,7 мільйона кубів постачалися ПАО «Газпром», і вони йшли на забезпечення потреб Придністров’я (першочергово на ДРЕС), друге – купівля в компанії АО «Енергоком» в орієнтовному розмірі 3,5 мільйона кубів для споживання «правого берега» Дністра. При цьому, «Енергоком» забезпечує поставки газу зі сховищ України та Румунії, і не виключено, що він має російське походження і був закачаний туди раніше на зберігання. Інша – полягає у тому, що російський газ, що слідує в Придністров’я, використовується для виробництва електроенергії, яку молдавська сторона закуповує у невизнаній республіці в орієнтовних обсягах 88% від загальних потреб. Домовленості досягнуті між все тим же «Енергокомом» з боку Кишинева та компанією «Інтер РАО» з боку Тирасполя», – відзначив Антон Найчук.

Також експерт додав, що Великі сподівання покладаються на проривний курс у сфері «зеленої енергетики», розробку якого покладено на нового профільного міністра Віктора Парлікова. «Цікаво, що конструктивну позицію з приводу мінімізації залежності від газу і електроенергії російського походження проявляють і політичні діячі, яких відносять до опозиційних кіл (не проросійського спрямування).

Зокрема, примар (мер) Кишиневу Іон Чебан, який має стратегічні політичні плани та може стати ключовим опонентом Санду на президентських виборах 2024 року, виступає з амбітними ініціативами перетворення столиці на технологічний хаб для впровадження найрізноманітніших ідей альтернативної енергетики.

Для прикладу, на початок травня 2023 року планується проведення міжнародного заходу під патронатом міської влади Кишинева. Мета – залучити та створити сприятливі умови для інвестицій закордонних енергетичних компаній», – відзначив Антон Найчук.