Місію виконано? Як Волкер і Сурков «звіряли годинники» у Белграді
7 жовтня у столиці Сербії Белграді відбулася зустріч між Куртом Волкером, спецпредставником Державного департаменту США та Владиславом Сурковим, помічником президента РФ. Консультації відбувалися за зачиненими дверима та мали на меті обговорення позицій сторін щодо варіантів виходу з «української кризи». Подібний формат комунікації між Волкером та Сурковим використовувався вдруге. Вперше знайомство сторін відбувалося у Мінську 21 серпня 2017 року.
За офіційною інформацією, сторони повідомили МЗС України про питання, які виносяться до обговорення і узгодили формат зустрічі з українськими партнерами. І хоча зовні подібні заходи виглядають, як спроба вирішити «українське питання» без України, і США, і РФ розглядають даний спосіб комунікації як додатковий інструмент, який доповнює «мінський» та «нормадський» формат.
Примітно, що місцем зустрічі було обрано Белград, і з цього приводу думки оглядачів розділились. З одного боку, аналітики говорять про те, що В. Сурков знаходиться під дією санкцій і не має змоги відвідувати країни Заходу (пригадуючи екстравагантну зустріч В.Суркова та В. Нуланд, яка відбувалася на військовій базі РФ у Калінінграді). Інші – апелюють до того, що минулого року попри санкції Сурков супроводжував Путіна і брав участь у переговорах в Німеччині. Так чи інакше, зустрічі на нейтральній території чимось нагадують часи «Холодної війни». З одного боку свідчать про високий градус напруги у відносинах, а з іншого – демонструють прагнення сторін налагодити комунікацію у форматі тет-а-тет. При цьому, заява про розгляд виключно «українського питання», свідчить про те, що на порядку денному сторін це лише одне питання з багатьох, які потребують вирішення.
Напередодні зустрічі Волкер зробив кілька важливих заяв, продемонструвавши позицію США. Серед іншого він заявив, що факт про те, що Росія керує озброєними загонами на Сході України, ні у кого не викликає сумніву. А це з точки зору політичного реалізму свідчить те, що вона виступає стороною конфлікту і комунікація з нею необхідна.
За результатами зустрічі ЗМІ оприлюднили скупі інформаційні повідомлення про позитивні кроки, які були відзначені сторонами у напрямку реалізації Мінських домовленостей. Сурков у коментарі для ЗМІ заявив: «Під час зустрічі обговорювали пропозиції Росії щодо резолюції ООН по Донбасу. Налагоджено взаєморозуміння у кількох питаннях. Більшість протиріч визнано такими, що можуть бути подолані». Натомість Волкер, який зазвичай активно комунікує зі ЗМІ, жодної заяви не зробив.
Опираючись на це можемо зробити кілька важливих висновків для України.
По-перше, Україна і «питання Донбасу» залишаються на порядку денному і будуть предметом майбутніх обговорень та зустрічей, можливо у подібному форматі. Тому український стороні варто зберігати активну комунікацію з американськими партнерами і пропонувати власні варіанти вирішення конфлікту, співставляючи їх з інтересами США.
По-друге, Росія зацікавлена у збережені комунікації зі США, оскільки це підвищує її статус та роль у вирішенні конфлікту на Донбасі, а отже потрібно лояльно ставитись до даного формату і використовувати його для обговорення можливих сценарії вирішення конфлікту.
По-третє, пропозиції щодо використання миротворчого контингенту як інструменту вирішення конфлікту на Донбасі, розглядаються двома сторонами, як прийнятний варіант, тому варто працювати над можливими сценаріями реалізації цього механізму.