Україна і світ: ключові зовнішньополітичні новини за тиждень

Кінець «уряду апостолів» у Чорногорії та повернення держави на проєвропейський вектор розвитку. Чорногорська партія URA вийшла зі складу коаліції та заявила про бажання посилити рух в напрямку інтеграції з ЄС. Наступний уряд може бути сформовано вже наступного тижня між URA та Демократичною партією соціалістів (ДПС), яка правила країною до 2020 року.

Очільник Польщі Анджей Дуда заявив про необхідність провести саміт «Україна – НАТО» та «Грузія – НАТО» на фоні зростаючої загрози зі сторони Росії.

Олександр Лукашенко погрожує Україні ракетними ударами та підтримкою збройних сил РФ у випадку ескалації бойових дій. Очільник Білорусі підкреслив, що Мінськ готовий воювати й з Україною, і з НАТО, якщо офіційний Київ піде на «провокації» на Донбасі.

Польща схвалила безоплатну передачу Україні озброєння задля захисту від ймовірного російського вторгнення. Мова йде про новітні польські ПЗРК «Piorun», легкі піхотні міномети калібру 60 мм LMP-2017, ручні гранатомети RGP-40 та боєприпаси.

Прем’єр-міністр Литви Інгріда Шимоніте порівняла нинішню безпекову ситуацію в Європі з подіями 1938-го року й застерегла колективний Захід від компромісів з Кремлем за рахунок України.

Президент США Джо Байден зазначив на тому, що «Північний потік –  2» не буде введений в експлуатацію, у випадку російського вторгнення в Україну. Новообраний німецький канцлер Олаф Шольц говорить про неприпустимість вторгнення, але про «Північний потік – 2» намагається «забути».

Президент Франції Еммануель Макрон під час візиту в Київ зазначив, що виконання Мінських угод – це єдиний шлях для досягнення миру. Однак, попри побоювання в середині українського суспільства, очільник українського МЗС Дмитро Кулеба зазначив, що Макрон прилетів до Києва з порадами, а не з «вимогами».

До України прибув десятий літак військової допомоги зі США. Загальна вартість військової допомоги Україні, отриманій останніми тижнями, оцінюється в 1,5 мільярди доларів.

У Білорусі розпочалися масштабні військові навчання з РФ «Союзна рішучість – 2022», які триватимуть 10 днів. Визначились ключові умовні супротивники, серед головних – «Республіка Полісся» та «Північна Федерація».

НАТО розглядає можливість розміщення бойових груп у Чорноморському регіоні. Зокрема, мова йде про Румунію. США відправили у Польщу групу винищувачів F-15 Eagles для посилення колективної оборони.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг провів телефонну розмову з українським президентом Володимиром Зеленським щодо безпекової ситуації в регіоні та нарощуванні російських військ в Білорусі та на Східному кордоні України.   

У Берліні розпочалися переговори радників лідерів держав Нормандського формату. Українську делегацію очолює голова Офісу президента Андрій Єрмак, який заявив про бажання розблокувати роботу Тристоронньої контактної групи з питань Донбасу.       

Popular publications