Забути про Міжмор’я
Євген Магда, Кандидат політичних наук, доцент НТУУ КПІ імені Ігоря Сікорського

Гібридна агресія, жертвою якої є не лише Україна, але і низка інших європейських країн, потребує ефективної протидії. Причому ставку варто робити на асиметричні кроки, які дозволяють отримати часом несподіваний ефект. Варто усвідомлювати, що наша держава не лише опинилася на передньому краї протистояння з Росією, але і потребує потужного імпульсу для розвитку.

Склалася парадоксальна ситуація: Україна, потенціал якої не лише добре відомий фахівцям, але і оспіваний керівниками нашої країни протягом 26 років незалежності, нині є одним з європейських аутсайдерів за рівнем економічного розвитку. Нинішні темпи приросту ВВП не дозволяють сподіватися на ефективну європейську та євроатлантичну інтеграцію, адже перспектива вступу до ЄС та НАТО потребує досягнення високих економічних стандартів. Ситуація ускладнюється високим рівнем корупції та значними асигнуваннями на оборону, що сьогодні є вітчизняними реаліями.

Найбільш перспективним напрямом реалізації стратегії євроінтеграції для України сьогодні виглядає максимальне зближення з постсоціалістичними країнами Балто-Чорноморського регіону. Нас об’єднує не лише тривале перебування з багатьма з них у складі Російської та Радянської імперій, але і фактор «кривавих земель», про які слушно зауважив американський історик Тімоті Снайдер. З різних причин у Варшаві чи Таллінні Київ розуміють набагато краще, ніж у Брюсселі чи Парижі. До того ж наші сусіди у масі своїй відносно недавно пройшли шлях інтеграції до Європейського Союзу, і спроможні передати власний досвід, який допоможе Україні уникнути помилок.

Події останніх місяців дають підставу зрозуміти, що Балто-Чорноморський регіон стане об’єктом боротьби за вплив на нього, у якій візьмуть участь зразу кілька центрів. Брюссель намагатиметься нагадати про європейську єдність та потребу давати прихисток емігрантам з країн Близького Сходу та Північної Африки, від чого відмовляються країни Вишеградської четвірки. Вашингтон намагатиметься реалізувати за допомогою своєї ударної сили – Дональда Трампа – амбітні плани з витіснення російського газу з цього регіону. Цьому сприятимуть СПГ-термінали у Свіноуйсьце та Клайпеді. Москва за допомогою різноманітних гібридних технологій прагнутиме розхитати європейську єдність та виштовхати зі складу ЄС тих, хто коливається.

Україна не лише відчуває найбільший гібридний тиск серед інших європейських країн, але і об’єктивно має найбільший досвід протидії ньому. Сьогодні завдання вітчизняної дипломатії та експертних кіл – забезпечити ефективне поширення цих знань серед зацікавлених країн. Разом з тим необхідно враховувати, що Україна не повинна перебувати виключно в образі жертви. Це слабка позиція, яка позбавляє нашу державу оперативного простору на міжнародній арені. Куди ефективніше говорити про Україну як простір можливостей, підкріплюючи декларації конкретними справами.

У цьому сенсі ключове значення спроможність держави орієнтуватися у конкурентному оточуючому світі, усвідомлювати нові тренди та реагувати на них. Тому нашій державі варто забути про Міжмор’я. Ця ідея сторічної давнини, яку просував Юзеф Пілсудський, сьогодні поступилася місцем ініціативі польського президента Анджея Дуди.

Той запропонував Тримор’я або АВС (Адріатика –Балтика – Чорномор’я) – куди більш масштабний проект, який, очевидно, повинен продемонструвати зростання можливостей Польщі як загальноєвропейського лідера. Участь Дональда Трампа у липневому саміті Тримор’я у Варшаві мала засвідчити значну перспективу загальноєвропейського проекту, лідером якого ледь не вперше виступає країна Центральної Європи. І питання транзиту скрапленого газу та створення нових транспортних коридорів є не лише дуже актуальним, але і тим, до реалізації якого могла б підключитися Україна.

Тим часом у інформаційному просторі нашої держави і надалі йдеться про Міжмор’я, хоча наші сусіди вже передали цей термін з питань практичної реалізації до сфери компетенції істориків. Україні варто докласти зусиль для приєднання до цього перспективного проекту, адже потенціал нашої країни спроможний суттєво підсилити цей проект.

Автор: Євген МАГДА
Кандидат політичних наук, доцент НТУУ КПІ імені Ігоря Сікорського

 

Популярні статті