Україна & Грузія: співпраця довжиною в незалежність
Олександра Сидорчук,

Співробітництво України та Грузії розпочалось 12.12.1991 р., так як Грузія однією з перших визнала незалежність України. Надалі співпраця неодноразово закріплювалась у ряді договорів. Не дивлячись на зміну відносин з Москвою, Київ зазначав що не робитиме це за рахунок співпраці із Тбілісі.
Грузія залишається для України головним партнером у регіоні, в т.ч. і через їх участь та тісне співробітництво у міжнародних, європейський та регіональних організаціях, незалежно від зміни керівництва.

Україна неодноразово виступала на підтримку збереження територіальної цілісності Грузії у ситуації з Абхазією та Південною Осетією, у відповідь Грузія завжди підтримувала Україну у поширенні правди про Голодомор, та визнавала останній геноцидом українського народу. Також варто зазначити, що Грузія перша хто надала гуманітарну допомогу Україні після початку бойових дій на Донбасі.

Проте, після виборів у 2012 році, нищівної поразки на них Єдиного національного руху відносини між Україною та Грузією стали обережнішими. Це зумовлено як неочікуваною поразкою на виборах політичної сили яку підтримувала Україна, так і зближенням між Тбілісі та Москвою, подальшої співпраці уряду України з Саакашвілі, видачі якого вимагає грузинська прокуратура і зволікання із позиціонуванням думки Грузії після Революції Гідності.

Але, дані проблеми у відносинах між Україною та Грузією не стали на заваді подальшого співробітництва, адже спільні інтереси обох країн залишаються однаковими. Україну і Грузію зближує прагнення стати членами ЄС і НАТО: довгі роки Київ і Тбілісі йшли разом до спільної мети і, кожен по-своєму, провадили реформи. Об’єднуючим фактором також виступає партнерство по транзиту, так званий «шовковий шлях» та співпраця України та Грузії у рамках Східного партнерства та ГУАМ (Грузія, Україна, Азербайджанська Республіка та Республіка Молдова.

Останнім часом обидві сторони перестали виступати єдиним фронтом у низці питань, серед яких є стратегічно важливі для України. Але агресія Росії вносить свої корективи, та підштовхує країни до співпраці у питанні безпеки та збереженні територіальної цілісності.

З огляду на відсутність спільних кордонів та інших умов, для ефективної економічної співпраці, співробітництво між Україною та Грузією відбувалось більш на політичному рівні. Але, у планах покращення торгівельних відносин та використання транзитного потенціалу.

Новий виток відносин між Україною та Грузією відбувся у 2017 році, зокрема у співпраці щодо участі у саміті Східного партнерства, та можливості набути членства ЄС.

15 листопада Європарламент підтримав посилення відносин ЄС з Україною, Грузією та Молдовою в форматі «Східне партнерство+»
На саміті відбулось схвалення вступу в силу Угод про асоціацію та Угод про створення поглиблених і всеосяжних зон вільної торгівлі з Грузією, Республікою Молдова та, зовсім недавно, з Україною на підставі рішення глав держав або урядів ЄС, прийнятого в грудні 2016 року. В цьому контексті учасники саміту визнають європейські прагнення та європейський вибір відповідних партнерів, як зазначається в Угодах про асоціацію. Угоди передбачають прискорення політичного зближення і економічної інтеграціі з Європейським союзом. Учасники саміту вітають підтримку, яку вони надають Європейським союзом в їх реалізації”, – підкреслюється в декларації.

Також визначено “20 конкретних завдань на період до 2020 року”, серед яких: забезпечення гендерної рівності та недопущення дискримінації; створення більш ефективної, чіткої і адаптованої системи стратегічних комунікацій; створення нових можливостей для працевлаштування на місцевому і регіональному рівнях; гармонізація цифрових ринків між країнами-партнерами та ЄС; заохочення торгівлі між ЄС і країнами-партнерами; проведення реформ державного управління; тіснішу співпрацю в сфері безпеки та управління ризиками стихійних лих і інше.

Відновлення та поглиблення співпраці між Україною та Грузією вже почалось, і одним із елементів є візит Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана та Президента Грузії Георгія Маргвелашвілі. Зустріч відбулася у Тбілісі в рамках офіційного візиту Володимира Гройсмана до Грузії.

Отже, нинішній – ювілейний рік встановлення дипломатичних відносин між Києвом та Тбілісі – відзначився посиленням конструктивних та результативних перемовин, а відносини двох держав носять стратегічний характер по всіх напрямках.

Співпраця між Україною та Грузією безперервна від отримання Україною незалежності, проте мала як піднесення так і спади.

На даний час, одним із об’єднуючих факторів є вирішення ситуації на Донбасі, протидія територіальним претензіям з боку Росії як до України, так і до Грузії.
Ще одним аспектом співробітництва між країнами є концепція «Нового шовкового шляху», що дасть змогу посилити товарообіг, та допоможе вирішити транспортну та транзитну проблеми, адже через Грузію є вихід на Європейський Союз, а через Україну вихід на Китай.

Те, що співробітництво між Україною та Грузією не припинялось (хоча були спади у співпраці, але вона ніколи не припинялась) не залежно від зміни влади в країнах, є важливим аспектом на майбутнє.

Співробітництво є взаємовигідним для обох країн, як в економічному, так і в політичному плані. Проте, в політичному плані, були(є) невеликі розбіжності. А саме в тому що Грузія у реформуванні досягла більших успіхів, але Європейський Союз все частіше використовує «пакетний підхід» щодо інтеграції України, Грузії та Молдови, що безперечно для України вигідно, на відміну від Грузії. Але, остання теж має свої плюси у співпраці, що передбачає неможливість розриву співробітництва між Києвом та Тбілісі.

 

Автор: Олександра Сидорчук, студентка КПНУ ім. І. Огієнка

 

Популярні статті