Війна в Україні: МАГАТЕ заявило, що Запорізька АЕС вийшла з-під контролю

Клаудія Аллен і Патрік Джексон для BBC. Переклад українською від редакції Фонду громадської дипломатії. 

Величезна атомна електростанція, окупована Росією під час вторгнення в Україну, «повністю вийшла з-під контролю», заявив глава ядерного агентства ООН.

Інформаційне агентство Associated Press цитує Рафаеля Гроссі, який заявив, що запорізька станція потребує перевірки та ремонту.

«У вас є каталог речей, які ніколи не повинні відбуватися на будь-якій ядерній установці», – сказав він.

Найбільша атомна станція в Європі знаходиться в небезпечній близькості від бойових дій.

Раніше цього тижня держсекретар США Ентоні Блінкен звинуватив Росію у використанні станції, захопленої в березні, як військової бази для нападів на українські сили.

Українські чиновники заявили, що росіяни розмістили війська та зберігають військову техніку на території електростанції на річці Дніпро на півдні України.

Але посадовець, призначений Росією в регіоні, повідомив інформаційному агентству Reuters, що українські сили використовували зброю, надану Заходом, для нападу на завод.

Євген Баліцький сказав, що офіційні особи готові показати агентству пана Гроссі, Міжнародному агентству з атомної енергії (МАГАТЕ), як росіяни охороняли ядерний об’єкт, а українці нібито атакували його.

Коли Росія захопила завод, її обстріли там викликали міжнародний резонанс.

Завод досі працює, український персонал знаходиться під контролем Росії.

На пресконференції в штаб-квартирі ООН у Нью-Йорку пан Гроссі сказав: «Ситуація дуже крихка. Кожен принцип ядерної безпеки так чи інакше було порушено, і ми не можемо допустити, щоб це продовжувалося».

Гендиректор МАГАТЕ заявив, що намагається якомога швидше сформувати місію для відвідування АЕС, але для цього потрібна згода як української, так і російської сторін, а також дозвіл ООН, враховуючи ризики, пов’язані з відвідуванням зони бойових дій.

У червні українська державна атомна компанія заявила, що Україна не запрошувала МАГАТЕ – і будь-який візит узаконить присутність Росії там.

Цього тижня пан Гроссі сказав, що йому та його команді потрібен захист, щоб дістатися до Запоріжжя, що означало співпрацю як Росії, так і України. «Я благаю обидві сторони дозволити цій місії продовжитися», – сказав він.

Контакти МАГАТЕ з персоналом заводу були «розривними», а ланцюжок постачання обладнання та запчастин був порушений, пояснив пан Гроссі AP. Крім того, було багато ядерного матеріалу, який потрібно було перевірити, додав він.

«Поки ця війна триває, бездіяльність є недобросовісною», – сказав він. «Якщо станеться аварія на Запорізькій атомній електростанції, ми не будемо звинувачувати стихійне лихо – ми будемо відповідати лише перед собою. Нам потрібна підтримка всіх».

Звинувачуючи росіян у використанні атомної станції як «ядерного щита», пан Блінкен сказав: «Звичайно, українці не можуть стріляти у відповідь, щоб не сталася жахлива аварія з атомною станцією».

У 1986 році північна Україна стала місцем найбільшої у світі ядерної катастрофи, коли вибухнув реактор на Чорнобильській АЕС.

Російські війська також захопили Чорнобиль невдовзі після вторгнення 24 лютого цього року, але відійшли через п’ять тижнів. Комп’ютери на майданчику були пограбовані або пошкоджені, але фактичне ядерне обладнання на виведеній з експлуатації станції не постраждало.

Популярные публикации