Україна завдає нового удару в Криму, створюючи новий виклик для Путіна: переклад статті The New York Times

Президент Володимир В. Путін зробив захоплення Росією півострова квінтесенцією свого 22-річного правління, але серія таємних атак українських сил нещодавно поставила під сумнів безпекову складову в Криму.

ОДЕСА, Україна. Російські військові кораблі патрулюють узбережжя Криму, а російські військові літаки вилітають з його території, перетвореної за вісім років окупації на фортецю. Президент Володимир Путін назвав Крим «священним місцем», «священною землею» Росії, а один із його головних радників попередив, що в разі нападу на півострів Україну чекає «Судний день».

Сильні вибухи прогриміли на російському складі боєприпасів в окупованому Криму у вівторок, під час останнього з серії таємних українських нападів на Чорноморський півострів, який пан Путін незаконно анексував у 2014 році, і який зараз використовується як важливий плацдарм для російського вторгнення.

Високопоставлений український чиновник на умовах анонімності сказав, що за вибухи відповідає елітний український військовий підрозділ, який діє в тилу ворога. Міністерство оборони Росії заявило, що цей епізод був «актом саботажу», що є значним підтвердженням того, що війна поширюється на те, що Кремль вважає російською територією.

Атаки в Криму підкреслюють дедалі агресивнішу військову тактику України, оскільки уряд у Києві спирається на далекобійну західну зброю та сили спеціального призначення, щоб завдати ударів глибоко в тилу й порушити російські лінії постачання озброєнь і нівелювати переваги Росії у техніці. Вони також представляють зростаючий виклик Путіну, оскільки безпека Криму є ключем до військових зусиль Росії – і для політичної позиції Путіна вдома.

Жодна дія Путіна за його 22-річне правління не викликала стільки прокремлівської ейфорії серед росіян, як його майже безкровна анексія Криму, дія, яка зміцнила його імідж лідера, який «відроджує Росію в статусі великої держави».

І напередодні повномасштабного вторгнення минулої зими саме питання Криму було ключовим у риториці Путіна через екзистенціальну загрозу безпеки з боку України, попереджаючи, що підтримувані Заходом українські зусилля повернути собі півострова силою можуть спровокувати пряму війну між Росією та НАТО.

До цього місяця Крим виглядав добре захищеним від українських нападів. Навіть найсучасніші системи озброєння України не мають дальності, щоб вражати там військові цілі, а українські літаки не здатні пробити російську ППО на півострові.

Проте за останні тижні на півострові неодноразово лунали вибухи. 31 липня Росія скасувала святкування Дня військово-морського флоту в кримському портовому місті Севастополі після атаки саморобного безпілотника, в результаті якої постраждали шестеро осіб.

Минулого тижня відбулась серія вибухів на військовому аеродромі на півдні Криму, під час якої було знищено значну частину повітряних сил й складів боєприпасів 43-го полку морської авіації Чорноморського флоту, а пляжники кинулися в укриття. Цей напад, за словами українського чиновника, частково здійснили офіцери спецназу, які співпрацювали з місцевими партизанами.

Під час атаки у вівторок у селі Майське, за інформацією російських чиновників, щонайменше двоє цивільних були поранені, а лінії електропередач, залізничні колії та будинки пошкоджено. Близько 3000 людей були евакуйовані з цього району, а місцеві жителі Криму заявили, що влада ввела «жовтий рівень терористичної загрози», обшукуючи людей, коли вони ходили в парки та громадські будівлі.

Аналіз кількох фотографій та відео, проведений The New York Times, показує велику пожежу на захід від Майського у вівторок, а супутникове зображення демонструють дим, що здіймається з того самого місця. На відео, знятих перехожими перед вибухами видно військові машини, припарковані в сусідньому селі, включно з мобільними реактивними системами залпового вогню з літерами «Z», які Росія використовує для ідентифікації своїх сил.

Приблизно в 11 милях від місця вибухів також горіла трансформаторна підстанція в місті Джанкой. Причина невідома, але вона знаходиться поблизу іншого місця, де за кілька тижнів до цього було знято сотні російських військових машин.

Ще до тих вибухів були ознаки того, що люди на півострові, популярному місці відпочинку, почувалися настільки неспокійно, що у великій кількості вирішили покинути його. За повідомленнями російського державного інформаційного агентства ТАСС рекордні 38 тисяч автомобілів у понеділок проїхали в обох напрямках через 12-мильний міст, що з’єднує Крим та Росію.

«Черга на Кримському мосту, свідчить про те, що абсолютна більшість громадян терористичної держави вже розуміють або принаймні відчувають, що в Криму їм не місце», – заявив президент України Володимир Зеленський у своєму вечірньому зверненні.

Керівництво України публічно не взяло на себе відповідальність за жоден із нещодавніх вибухів, дотримуючись офіційної політики неоднозначності щодо атак далеко за лінією фронту. Але пан Зеленський та один із його радників Михайло Подоляк, схоже, натякнули на участь України.

«Нагадуємо: Крим нормальної країни – це Чорне море, гори, відпочинок і туризм, а окупований росіянами Крим – це вибухи складів і високий ризик смерті для окупантів та злодіїв. Демілітаризація в дії», – написав пан Подоляк у Twitter.

Незалежний російський військовий аналітик Павло Лузін заявив, що «можливості Росії на полі бою обмежуються» через атаки України в Криму.

«Вона не може перехопити ініціативу, тому що не вистачає ресурсів», – сказав він про російських військових. «Крим – це єдиний спосіб підтримати угруповання військ у Херсонській та Запорізькій областях. Інакше це угрупування просто зникне».

Тепер питання в тому, як Росія відповість на напади. У квітні Міністерство оборони Росії попередило, що відповідатиме на майбутні українські удари по території Росії, завдаючи ударів по «центрам прийняття рішень» у столиці, Києві.

У липні Дмитро Медведєв, заступник голови Ради безпеки й колишній президент, заявив, що в разі нападу з боку України на Крим «Судний день настане для всіх там одночасно».

Після вибухів у вівторок деякі прокремлівські коментатори закликали військових виконати ці погрози. Андрій Клішас, високопоставлений депутат від партії «Єдина Росія», заявив у соцмережі, що «удари у відповідь Росії мають бути дуже переконливими. Мова йде про захист нашого суверенітету», – написав він.

Натомість Володимир Зеленський похвалив тих, хто допомагає українським спецслужбам й спецназу, та попередив цивільних осіб на контрольованій Росією території триматися якомога далі від російських військових об’єктів. «Причини вибухів на окупованій території можуть бути різними, дуже різними», – сказав він, але всі вони призводять до втрат російської армії.

Після того, як 24 лютого пан Путін почав повномасштабне вторгнення в Україну, російські війська здійснили напад з Криму та швидко захопили велику частину території на півдні України, включаючи Херсонську область, яку російські сили майже повністю контролюють. Зараз Росія використовує Крим для переміщення військ та логістики, а також для повітряної та матеріально-технічної підтримки своїх сил у Херсоні та сусідній Запорізькій області, де Україна атакує російські лінії постачання та погрожує великим контрнаступом.

Але Путін, який виступав на конференції з безпеки в Москві по відеозв’язку у вівторок через кілька годин після ранкових вибухів у Криму, не згадав про атаку. Він сказав, що Росія готова до тривалої війни, навіть якщо загине набагато більше українців, повторюючи свій частий аргумент про те, що Україна, яка є союзником Заходу, є загрозою для існування Росії. У своєму виступі він заявив, що Захід використовує українців як «гарматне м’ясо» у конфлікті з Росією.

«Ситуація в Україні свідчить про те, що Сполучені Штати намагаються затягнути цей конфлікт», – сказав він.

За словами західних аналітиків, за останній місяць на полі бою просування російських військ було мінімальним, Кремль намагався зміцнити свій контроль над окупованими територіями, намагаючись повторити незаконний процес анексії Криму у 2014 році. Російські сили та їхні довірені особи заарештували сотні людей, видавали російські паспорти, замінили валюту на рублі та перенаправили Інтернет через російські сервери, чинячи тиск на Україну.

За словами мера окупованого Мелітополя Івана Федорова, два вибухи в місті перервали прокремлівське телебачення. Подробиці про вибухи не вдалося підтвердити незалежно, й не відразу було зрозуміло, хто несе відповідальність. Але пан Федоров сказав, що цей епізод підкреслив, що боротьба проти Росії на тимчасово окупованих територіях триватиме.

Автори: Майкл Шварц й Антон Трояновський

 

 

Популярные публикации