Огляд зарубіжної преси: Україна і світ

Автор: Євгеній Куценко, експерт Фонду громадької дипломатії

Україна:

Президент України обіцяє провести анти-корупційні заходи, адже люди вже стомилися чекати кращого життя — 2 липня, 2019

Під час свого першого візиту до Північної Америки Володимир Зеленський звернув увагу західних партнерів на головні завдання, що стоять перед його командою.

—  “Дозвольте мені назвати декілька основних завдань, поставлених перед моєю командою. Це — викорінити корупцію та створити систему незалежних судів. Українці вже не можуть чекати. Вони не просять чогось неможливого” — сказав Президент України під час конференції у Торонто, обговорюючи важливість покращення інвестиційного клімату держави та проведення корінних змін у життєвому рівні населення.

Про інвестиційний клімат України та ставлення Канади до українських реформ детальніше від Thomson Reuters за посиланням — https://reut.rs/30lihvi

Міни в Україні загрожують життю дітей — 2 липня, 2019

Україна займає третє місце у світі, після Афганістану та Сирії, за кількістю нещасних випадків через незірвані міни або вибухівки. З початком війни на сході країни, наземні міни та вибухові пристрої стали великою проблемою для держави. ЮНІСЕФ  повідомляє, що приблизно 400,000 дітей в Україні щоденно наражаються на небезпеку бути пораненими.

Про це у відео від BBC: “Ukraine’s landmines endangering children” за посиланням https://bbc.in/2LJrxFB

Гуманний підхід до вирішення конфлікту в Україні — 3 липня, 2019

У аналітичному есе Селін Маранже, науковий співробітник Інституту стратегічних досліджень у Парижі, ділиться своїм баченням конфлікту на Донбасі.

Селін звертає увагу на головні проблеми регіону, що виникли внаслідок конфлікту, а саме на тяжку гуманітарну кризу, жахливий рівень життя населення, нестачу водопостачання та проблемний доступ до медичних послуг. Дослідниця відмічає низку рішень парламенту та уряду за правління Петра Порошенка, які хоча і були політично раціональними, але значно погіршили рівень життя населення. Автор також розповідає про труднощі, з якими стикаються мешканці окупованих території у повсякденному житті. Все це, за її словами, поглиблює поділ між народом України.

Окрім цього, Селін піддає сумніву стратегію урегулювання конфлікту, імплементовану до цих пір за президентства Порошенка. Її аргументом є те, що ця стратегія не привела до вирішення протистояння, тим паче загнала дипломатичні перемовини у глухий кут, показуючи неефективність Нормандського формату або Мінських домовленостей.

—  “Кремль продовжує посилювати тиск на Україну, застосовуючи нові та старі засоби. З одного боку, обмеження південних портів України перешкоджає експорту металургійних та сільськогосподарських виробів, у той час як будівництво Північного Потоку-2 позбавить державу від транзитних надходжень до бюджету. З іншого боку, Росія поглиблює анексію підконтрольних їй територій — бойовики отримують військову та фінансову допомогу, а населенню пропонують отримати російське громадянство” — пише Селін, вказуючи на скрутне економічне становище України у цьому конфлікті.

Проте, разом із заявами Президента України Володимира Зеленського про важливість нового підходу до вирішення конфлікту на Донбасі, який був би спрямований на єднання людей та орієнтувався саме на гуманітарну позицію, Селін покладає надії на зрушення дипломатичних перемовин.

— “Для встановлення миру потрібне нове мислення. Відмова від військової позиції на благо більш гуманних підходів до вирішення конфлікту не є проявом слабкості; це потребує сили та віри” — пише вона.

Пані Маранже підкреслює необхідність звернути увагу на життя мешканців Донбасу. Потрібно провести низку політичних, економічних та соціальних реформ, які б поліпшили рівень життя населення окупованих територій, що у свою чергу б допомогло відновити віру в уряд та поєднати український народ. У останньому параграфі свого есе Селін відмічає відсутність ворожнечі між населенням по обидва боки лінії фронту, що є “незвичайним у конфліктах такого типу”.

На мою думку, дослідниця недооцінює силу стратегічної позиції Російської Федерації у цьому конфлікті та не бере до уваги вплив дій РФ на стан життя населення, покладаючи всю відповідальність на політичну волю української держави; не зовсім розуміє ціну поступок, за якими Україна могла б, за її словами, досягнути припинення війни.

Повне аналітичне есе від War on the Rocks: “A people-centered approach to conflict resolution in Ukraine” за посиланням —  https://bit.ly/2NPeO70

Конфлікт на Сході України загрожує водопостачанню для більш ніж 3 мільйонів українців — 4 липня, 2019

29 червня уламки від снарядів пошкодили труби водопостачання біля міста Горлівка, разом з каналом Сіверський Донець-Донбас, який забезпечує водою більше ніж 3 мільйона людей, повідомляє ЮНІСЕФ. Організація закликає до негайного припинення безладного обстрілу життєво необхідних для мешканців інфраструктур.

— “Коли доступ до води обмежений або зовсім припинений, діти та їх сім’ї не мають іншого вибору, як користуватися забрудненою водою при неналежних санітарних умовах. Це стає особливо небезпечним у період високих літніх температур.” — повідомила Лора Білл, заступник представника ЮНІСЕФ в Україні.

Продовження конфлікту ставить під загрозу водопостачання та безпечні санітарні послуги у регіоні, як наслідок — загроза життю мільйонів українців, включаючи 500 тисяч дітей — попереджає ЮНІСЕФ.

Детальніше про це у статті CNN: “Fighting in Ukraine threatens water supply for 3.2 millon” за посиланням — https://cnn.it/2XPCtYI



Підготовка зустрічі Зеленського й Трампа — 8 липня, 2019

Як заявив посол України в США Валерій Чалий, візит Президента України до США має бути “повністю підготовлений” орієнтовно у “серпні-вересні”. Проте, за його словами, нікого не цікавить “зустріч заради гарної картинки” — команда Зеленського та працівники посольства вже починають роботу над підготовкою змістовної зустрічі двох лідерів.

Майбутній візит може бути особливо важливим для України, оскільки український уряд щойно звернувся до США із запитом закупівлі нового військового озброєння. 
На такий запит тимчасовий повірений у справах США  Вільям Тейлор відреагував позитивно: “Я радий повідомити, що Україна вперше звернулася із таким запитом. Ми починаємо процес перегляду цього запиту. Сполучені Штати непохитно стоять на позиції підтримки суверенітету, територіальної цілісності України та реформування її оборонного сектору”

Валерій Чалий підкреслив, що Сполучені Штати Америки були найбільшим “донором” у сфері безпеки та оборони України:

“92% всієї оборонної та безпекової допомоги надійшло від США — це кілька мільярдів. У цьому році тільки на оборону й безпеку було виділено 365 мільйонів, включно 50 мільйонів на летальне озброєння” — повідомив посол.

Детальніше про майбутню зустріч Володимира Зеленського та Дональда Трампа та військово-політичне співробітництво України та США від ресурсів Voice of America та RFE/RL за посиланнями — https://bit.ly/30qY8Ei / https://bit.ly/2XxMb2s

Вищі посадові особи ЄС відвідують Київ, обіцяючи більше допомоги Україні — 8 липня, 2019


8 липня у Києві відбувся черговий саміт Україна-ЄС, де лідери Європейського Союзу Дональд Туск та Жан-Клод Юнкер зустрілися із Президентом України Володимиром Зеленським, щоб обговорити перспективи подальшої співпраці. Під час зустрічі європейська сторона висловила готовність надати Україні політичну та фінансову підтримку, оскільки конфлікт на сході країні продовжує розвиватися.

“У час політичних змін як в Україні, так і в Європейському Союзі, нашим завданням є захистити проєвропейський дух в Україні та проукраїнські настрої в Європі” — заявив Дональд Туск.

Окрім цього, представництво ЄС запевнило у тому, що санкції проти Росії будуть безперечно продовжені: “Лише кілька днів тому Європейський Союз одноголосно продовжив економічні санкції проти Росії ще на 6 місяців. Санкції будуть тривати доти, доки Мінські домовленості не будуть повністю виконані” — продовжив Туск.

Не зважаючи на готовність Європейського Союзу надалі підтримувати Україну в її реформах та війні на сході, західні партнери ще не повністю впевнені у Зеленському: “Він говорить правильні речі, але ми не знаємо його достатньо добре — йому ще треба себе показати, довести відданість шляху реформ” — за словами одного європейського дипломата.

Саме від дієвості реформ та прозорості економічної системи залежить розміри подальшої фінансової допомоги від ЄС.

Детальніше про це у статті “Top EU officials visit Kiev, pledge more aid for war-torn east Ukraine” від Thomson Reuters за посиланням — https://reut.rs/2NIg1wz

Світ:

Рейтинг Трампа сягнув рекордної позначки — 7 липня, 2019

Рейтинг Президента США Дональда Трампа піднявся до рекордної позначки за весь час його президентства — 44% опитаних американців підтримують його.

“44% опитаних схвально оцінюють роботу президента, 53% — не підтримують його діяльність. Таким чином, рейтинг Трампа  підвищився на 5% у порівнянні з квітнем, коли його діяльність позитивно оцінювали 39% респондентів” — повідомляє репортер.

Щодо економічної політики Дональда, то опитування показало, що 51% людей схвалюють його підхід. Цікаво, що 65% відсотків опитаних заявили, що поведінка Трампа не відповідає стандартам президента, у той час як 28% вважають його поведінку “доречною і правильною”.

Чи зможе Дональд Трамп перемогти майбутні вибори на посаду Президента США, акцентуючи увагу на своїй економічній політиці? Що буде робити чинний президент з такими сферами, як імміграція та охорона здоров’я, які стають все більшими проблемами для американського виборця? Що робити демократам у боротьбі за офіс?

Про це та детальніше у репортажі від ABC News за посиланням —  https://abcn.ws/2xEYKK4  


Трамп попередив Іран, щоб останній був “більш обережний”, у той час як Тегеран збільшує обсяги збагачення урану — 8 липня, 2019

У останній час стосунки США та Ірану перебувають під все більшою напругою. Нова ескалація конфлікту між двома державами відбулася після того, як Повітряні Сили Тегерану збили американський дрон-безпілотник, який, за їх словами, пролітав у повітряній зоні Ірану, порушивши суверенітет кордонів країни. США спростували цю заяву, оскільки “дрон знаходився у межах міжнародного повітряного простору”.

Внаслідок цього інциденту США посилили економічні санкції проти Ірану, заявивши про готовність “накласти санкції проти будь-якої держави, яка буде закупляти в Ірану несанкційовану нафту”. Іран, у свою чергу, погрозив перевищити обсяги та рівень збагачення урану, яких держава мала дотримуватися внаслідок Спільного всеосяжного плану дій — колективної угоди між США, Росією, Китаєм, Францією, Великою Британією та Німеччиною, ЄС та Іраном щодо ядерної програми останнього.

Не зважаючи на попередження як США, так і держав-членів Європейського Союзу, Іран порушив умови угоди та перевищив допустимий за угодою відсоток збагачення урану. Станом на 8 липня цей показник становив 4,5%, за даними Організації з атомної енергії Ірану.

“Ірану краще бути більш обережним” — сказав Президент США в суботу — “тому що можна збагачувати уран тільки з однією метою, і я не скажу вам, з якою. Але вона не є доброю — тому їм слід бути обережнішими”.

Європейський Союз висловлює занепокоєння через таку напругу у відносинах між США та Іраном, адже вона становить велику загрозу для регіональної безпеки та миру у світі. Франція, як основний посередник між цими державами, вже заявила про відправлення свої найкращих дипломатів до Ірану задля відновлення мирного діалогу та урегулювання конфлікту. Президент Франції Емманюель Макрон, у свою чергку, провів телефонну бесіду з Трампом, де вони “обговорили способи підтримання стабільності у регіоні та важливість забезпечення того, щоб Іран не здобув ядерну зброю”.

Більше про конфлікт США-Іран та роль Європейського Союзу від CNN за посиланням — https://cnn.it/30oEI2v

Популярные публикации