США готові допомогти Україні атакувати Крим: The New York Times

Адміністрація Байдена розглядає аргумент про те, що Києву потрібна можливість, щоб завдати удару по українському півострову, анексованому Росією в 2014 році.

Протягом багатьох років Сполучені Штати наполягали на тому, що Крим все ще є частиною України. Проте адміністрація Байдена дотримувалася жорсткої лінії після вторгнення Росії в Україну, відмовляючись надати Києву необхідну зброю для націлювання на Кримський півострів, який Росія використовує як базу для нанесення нищівних ударів.

Тепер ця лінія починає пом’якшуватися

Після кількох місяців обговорень з українськими офіційними особами адміністрація Байдена нарешті починає визнавати, що Києву може знадобитися влада, щоб завдати удару по російському святилищу, навіть якщо такий крок збільшує ризик ескалації, за словами кількох американських чиновників, які говорили на умовах анонімності. Обговорити делікатну дискусію. Крим, між Чорним і Азовським морями, є домом для десятків тисяч окопаних російських військ і численних російських військових баз.

Офіційні особи Білого дому наполягають, що позиція не змінилася. Крим, мовляв, належить Україні.

«Усю війну ми говорили, що Крим – це Україна, і Україна має право захищати себе та свою суверенну територію в своїх міжнародно визнаних кордонах», – заявила Адрієн Уотсон, речниця Ради національної безпеки.

Військові та адміністративні чиновники приватно поставили під сумнів користь зосередження нападів України на Крим, стверджуючи, що київські військові мають кращі цілі деінде на полі бою.

Але адміністрація Байдена прийшла до переконання, що якщо українські військові зможуть показати Росії, що її контроль над Кримом може опинитися під загрозою, це посилить позицію Києва на будь-яких майбутніх переговорах. Крім того, за словами офіційних осіб США та експертів, побоювання щодо того, що Кремль відповість у відповідь із застосуванням тактичної ядерної зброї, згасли, хоча вони попереджали, що ризик залишається.

Нове мислення щодо Криму – незаконно анексованого Росією в 2014 році – показує, наскільки далеко зайшли чиновники адміністрації Байдена від початку війни, коли вони остерігалися навіть публічно визнавати, що Сполучені Штати постачали українським військам зенітні ракети Stinger.

Але в ході конфлікту Сполучені Штати та їхні союзники по НАТО поступово послаблювали наручники, які вони самі собі наклали, переходячи від поставок Javelin і Stinger до передових ракетних систем, систем ППО Patriot, бойових броньованих машин і навіть деяких західних танків. щоб дати Україні можливість завдати нищівного удару по Росії.

Зараз адміністрація Байдена розглядає надання додаткових можливостей, що було б одним із її найсміливіших кроків, допомагаючи Україні атакувати півострів, який президент Володимир В. Путін розглядає як невід’ємну частину свого прагнення відновити минулу російську славу.

Американські офіційні особи обговорюють зі своїми українськими колегами використання американської зброї, від ракетних систем HIMARS до бойових машин Bradley, щоб, можливо, позбавити Путіна контролю над наземним мостом, який функціонує як важливий шлях постачання, що з’єднує Крим із Росією через окуповані Росією міста Мелітополь і Маріуполь.

Однак президент Байден поки не готовий надати Україні ракетні комплекси великої дальності, які Києву знадобляться для атаки на російські об’єкти на півострові.

Українські офіційні особи вже давно наполягають на тому, що Крим є важливою мішенню для їхніх нападів і що продовження військового тиску на російські бази є значною частиною їхньої стратегії. Українські військові також обговорили з американськими офіційними особами важливість посилення тиску на російський тил у Криму, який підтримує військові операції в інших місцях України.

Завдяки Чорноморському флоту, великій російській авіабазі, командним пунктам і матеріально-технічним центрам, які підтримують російські операції на півдні України, півострів є головним центром бойових планів Києва.

Вирішивши віддати «Бредлі» Україні, адміністрація Байдена наблизилася до того, щоб надати Києву те, про що високопоставлені українські посадовці благали Сполучені Штати місяцями: пряму американську допомогу Україні для наступу – з прицілом на Крим.

«Бредлі» – це бронетранспортери, оснащені потужними 25-міліметровими гарматами та керованими ракетами, які можуть протистояти російським танкам.

Фредерік Б. Ходжес, генерал-лейтенант у відставці та колишній головнокомандувач армії США в Європі, сказав, що найближчими місяцями «Бредлі» можуть бути використані українськими військами, щоб допомогти розрізати сухопутний міст.

За словами американського чиновника, можливість покладатися на військові бази в Криму була основною причиною, чому російські сили змогли захопити землі на півдні України минулого року. Зниження боєздатності цих сил є ключовою метою українців на полі бою.

«Україна могла б використати Бредлі для переміщення сил головними дорогами, такими як М14, яка з’єднує Херсон, Мелітополь і Маріуполь», – додав Сет Г. Джонс, старший віце-президент Центру стратегічних і міжнародних досліджень. «Будь-яка українська піхота, яка просувається через ці райони, зіткнеться зі значним вогнем з російських позицій, і «Бредлі» пропонують допоміжну вогневу міць і захист для військ».

«Бредлі», разом із британськими танками та бойовими броньованими машинами, які погодилися надіслати Франція та Німеччина, можуть стати авангардом бронетехніки, яку Україна могла б використати в контрнаступі цієї зими чи навесні, вважають урядові та незалежні аналітики.

«Ми вважаємо, що зараз слушний час для активізації нашої підтримки України», – заявив міністр закордонних справ Великобританії Джеймс Клеверлі у вівторок, перебуваючи з візитом у Вашингтоні. «Ми не можемо дозволити, щоб це затягнулося і стало своєрідним глухим кутом Першої світової війни».

Міністерство оборони Великої Британії повідомило минулого тижня в повідомленні у Twitter, що за останні тижні Росія зміцнила оборонні укріплення в центральній частині Запоріжжя, області на півдні України поблизу сухопутного мосту, де Росія утримує значні сили.

Якщо Україна зосередиться на поверненні всієї Запорізької області, то попередні атаки можуть включати вражання цілей у сусідньому Криму. «Великий український прорив у Запоріжжі серйозно поставив би під сумнів життєздатність російського «сухопутного мосту», – йдеться в британській оцінці.

Україна також має американські реактивні системи HIMARS, ракетні системи великої дальності. Після повернення минулого року Херсону на півдні, українські передові лінії тепер можуть використовувати їх для удару по основних маршрутах постачання, що виходять із Криму, сказав в інтерв’ю один американський військовий чиновник.

Продемонструвавши здатність завдавати ударів по Криму, кажуть американські чиновники, Україна могла б показати, що російський контроль не встановлений. Адміністрація Байдена також все більше вважає, що удари по тилових лініях Росії, які виходять з Криму, можуть серйозно зашкодити здатності Москви просувати свої лінії фронту далі, кажуть чиновники.

«Без Криму все розвалюється», — сказала Евелін Фаркас, головний чиновник Пентагону з питань України періоду президенства Обами.

За словами чиновників, зміні мислення сприяє придушення побоювань, що напад на Крим змусить пана Путіна застосувати тактичну ядерну зброю. «Мені здається, що адміністрація все більше визнає, що загроза російської ескалації, можливо, не така, як вони вважали раніше», – сказав генерал Ходжес.

У той час як українські удари по території Росії все ще викликають занепокоєння з боку офіційних осіб США, реакція Москви на періодичні українські спецоперації або таємні атаки в Криму, в тому числі проти російських авіабаз, командних пунктів і кораблів Чорноморського флоту, була пом’якшеною.

«Стало більше ясності щодо їх стійкості до пошкоджень і атак», –  сказала Дара Массікот, старший дослідник політики корпорації RAND. «По Криму вже багато разів завдавали ударів без масової ескалації з боку Кремля».

Зі свого боку, офіційні особи США кажуть, що не знають, як відреагує Путін, якщо Україна атакує Крим, використовуючи американську зброю.

Пані Масікот сказала, що жодна з кількох атак України на Крим досі не загрожувала здатності Росії зберегти свої претензії на півострів. «Тож вони не можуть бути точним тестом рішучості Росії в цьому питанні», – сказала вона.

Минулого місяця державний секретар Ентоні Дж. Блінкен підтвердив постійну американську політику щодо України – що адміністрація Байдена прагне допомогти Україні повернути території, захоплені до і після російського вторгнення минулого року.

«Ми зосереджені на тому, щоб продовжувати робити те, що ми робили досі, тобто переконатися, що Україна має в своїх руках те, що їй потрібно, щоб захистити себе, що їй потрібно для відсічі російській агресії, щоб повернути свої території», – сказав пан Блінкен на саміті Ради генеральних директорів Wall Street Journal. За визначенням пана Блінкена, до цієї території не входить Крим.

Така позиція, як кажуть критики, значною мірою дала російським військовим недоторканний притулок для нападу на Україну.

«Ми, по суті, обмежили Україну, заявивши, що ця війна буде вестися на вашій землі, а не на російській», – сказав Філіп Брідлав, чотиризірковий генерал ВПС у відставці, який був верховним головнокомандувачем об’єднаних збройних сил НАТО в Європі, коли Росія вторглися в Крим у 2014 році. «Надавати Росії базу, з якої можна постійно наносити удари по Україні, не боячись докорів, – це абсолютний абсурд. Це не має військового сенсу».

Джерело: The New York Times

Популярные публикации