Що стоїть за зривом коаліційних перемовин в Німеччині?

В Німеччині виникла політична криза навколо формування парламентської більшості, що при найгіршому сценарії може спричинити достроковий перезапуск парламенту через вибори. Лідер ВДП Крістіан Лінднер оголосив про безрезультатне завершення переговорів, які тривали протягом чотирьох тижнів чим викликав гостру реакцію з боку керівників ХДС / ХСС та Зелених. Ситуація надзвичайно складна виходячи з формальної площини проблеми. Одразу після виборів М. Шульц оголосив про перехід СДПН в опозицію. Подібна ситуація обумовлена провалом на виборах для соціал-демократів, які здобули найменшу підтримку починаючи з середини минулого століття.

Однак, згідно оцінкам більшості європейських та німецьких експертів, подібні дії керівництва ВДП спрямовані на отримання додаткових дивідендів у вигляді міністерських крісел. Можливість залучення в переговорний процес «Альтернативи для Німеччини» критично низька, зважаючи на «політичну токсичність» визначеного проекту. Напевно ще більш жорстку позицію щодо  АдН відстоюють соціал-демократи. Відповідно до заяв Шульца  СДПН починає формувати навколо АдН своєрідну «територію зла». Ключова суть конфлікту між соціал-демократами та правими полягає в кардинальних ідеологічних розбіжностях та боротьбою за виборців. Праві доволі вдало відкусили частину «електорального пирога» СДПН та зуміли більш ніж вдвічі покращити свій результат у порівнянні з попередньою кампанією.  Тому вірогідність того, що СДПН почне вести коаліційні домовленості з в обхід ХДС / ХСС критично низька.

Характер політичної системи в Німеччині та рівень впливу Ангели Меркель наводить на думку про те, що ситуація таки врегулюється шляхом цивілізованих домовленостей.

Доцільно змоделювати наступні сценарії виходу з кризи:

1. Продовження переговорів з Зеленими та ВДП для формування так званої коаліції «Ямайка». Для цього Меркель необхідно буде поступитися деякими позиціями в уряді. Зокрема, віддати пост міністра фінансів для Крістіана Лінднера разом з декількома менш значними портфелями. В цьому контексті заяви Лінднера мені нагадують своєрідний блеф та гру на підвищення ставок. Для ВДП участь в коаліційній угоді створить додатковий іміджевий бонус та надасть можливість впливати на формування поточної повістки дня. Меркель за рахунок цього союзу зможе зберегтись на посаді канцлера та продовжити обраний політичний курс. Коаліція «Ямайка» забезпечить підтримку в 52,6 % депутатів в Бундестазі.

2. Наступний сценарій полягає у відновлені надзвичайно складних переговорів з СДПН. Подібний союз зберігав свою традиційність протягом тривалого проміжку часу і може бути відновлений перед загрозою довготривалої політичної кризи. Коаліція ХДС / ХСС та СДПН дозволить контролювати 53,4 % депутатського корпусу. Для доповнення картинки до коаліції можливо буде залучити Зелених, що стане додатковим підтвердженням легітимності Меркель. Формування тримірної коаліції за формулою «ХДС / ХСС + СДПН + Зелені» дозволить отримати підтримку 62,4% депутатського корпусу. Але найбільші перспективи для Зелених спостерігаються виключно у випадку позитивних домовленостей між ХДС / ХСС та ВДП.

Не думаю, що взагалі доречно обговорювати перспективи формування великої угоди «всіх проти Меркель». Подібна ситуація може конвертуватися бодай в щось виключно в німецькому аналозі «Гри престолів» або іншому фентезійному форматі.

Отже, процес формування нової парламентської більшості дещо ускладнився, що обумовлює шлях до складних компромісів та поступок для Меркель.  Але вірогідність формування коаліції без участі ХДС / ХСС фактично відсутня, що детермінує пролонгацію повноважень Меркель на посаді канцлера та змушує політичних опонентів грати в межах раціонального інтересу.

 

Автор: Олександр Гнидюк

 

Популярные публикации