Що очікувати від візиту Санду в Україну

Автор: Антон Найчук, кандидат політичних наук, директор Фонду громадської дипломатії

Не дивлячись на епідеміологічну кризу, дипломатичне життя знаходиться на стадії відновлення. Підтвердження цьому, візит новообраного президента Молдови Майї Санду в Україну. В ході її перебування заплановано декілька зустрічей з першими особами держави, в тому числі Президентом України. Широкий інформаційний резонанс підтверджує важливість візиту для обох сторін. Спробуємо ж оцінити, який порядок денний для лідерів країн стане на часі.

Володимиру Зеленському надзвичайно важливо поглиблювати контакти з міжнародними партнерами, в тому числі на регіональному рівні. Адже, проблеми внутрішньополітичного характеру потребують пошуку позитивних кейсів. Серед пріоритетів України – створення Кримської платформи. Поки остаточно не відомі всі деталі реалізації проекту, проте Міністерство закордонних справ і Адміністрація Президента вже активно ведуть роботу над пошуком однодумців, які виступатимуть партнерами в реалізації політики відновлення територіальної цілісності щодо анексованого Кримського півострова.

Важливим для Володимира Зеленського стане політичне і економічне поглиблення регіональної співпраці. Можна очікувати, що українська сторона підніматиме питання активізації взаємодії в рамках міжнаціонального проекту ГУАМ. Традиційно кожна українська влада говорить про значні перспективи організації, проте не досягає достатніх успіхів у практичному втіленні плану. Можливо при Володимирі Зеленському нарешті буде зроблено позитивне виключення.

Що стосується інтересів Майї Санду, в першу чергу необхідно акцентувати увагу на координації політики щодо Придністров’я. З високою вірогідністю М.Санду запрошуватиме підтримку України для активізації переговорного формату 5+2. Для неї важливо вирішити проблему незаконного утримання молдавських громадян на придністровській території з метою їх звільнення та підвищення власних рейтингів, а також забезпечити відкриття кордонів між РМ і ПМР. Такий крок став би для неї суттєвою політичною перемогою.

Є підстави вважати, що для молдавської сторони буде принципово важливо добитися з боку України посилення жорсткого контролю на кордоні з Придністров’ям, створення та доступ молдавської сторони до нових пунктів пропуску. Сприяння з боку офіційного Києва у зазначеному питанні дозволить їй отримати додатковий інструмент впливу на незаконну придністровську владу.

Сторонам буде важливо дійти компромісів з приводу спільної експлуатації ресурсів Дністра, особливо в частині використання Україною Дністровського гідровузлу.

Ймовірно лідер Молдови буде зацікавлена в координації навколо антикорупційної політики, налагодження інструментів обміну відповідною інформацією між правоохоронцями.

Таким чином, для Майї Санду і Володимира Зеленського є дуже багато питань, які треба детального обговорити і узгодити. Єдина проблема у тому, що з огляду на складку внутрішньополітичну ситуацію у країні, Майя Санду не має достатньо можливостей для реалізації власного політичного курсу, що дещо зв’язуватиме їй руки у переговорному процесі. Проте, у будь-якому випадку, офіційна зустріч – це важливий крок на шляху відновлення і розвитку комунікації між країнами на рівні перших осіб.   

Популярные публикации