Модифікація демократії від Microsoft та IBM: цифрове око на варті громадського спокою

Богдан Боднарук, Студент КПНУ ім. І.Огієнка

Протести імені Дж. Флойда кардинально змінили конфігурацію внутрішньополітичної ситуації в США. Питання внутрішньої безпеки стримить назовні оголеним нервом поряд зі знову актуалізованою темою расизму. За таких обставин, коли традиційні засоби регулювання та нагляду за правопорядком стрімко здають позиції, на допомогу Білому Дому готові прийти два холдинги-техногіганти –  «IBM» та «Microsoft». Які зміни очікують Америку в разі, якщо Трамп прийме руку допомоги, яку йому люб’язно простягають такі вражаюче серйозні гравці на глобальному IT ринку? Сьогодні спробуємо в усьому докладно розібратися.

Компромат на вас для нас

Цифровий алгоритм який дозволяє зчитувати широкий спектр персональних данних індивіда всього лише завдяки лицевій ідентифікації останнього вперше побіжно згадувався у статті «Forbes» раніше цього місяця. Тоді ішлося про те, що три компанії («MS» «Amazon» і «IBM») незалежно одна від одної займаються розробкою спеціалізованого комплексу програмного забезпечення, що його призначенням є ідентифікація людини з допомогою досконалих механізмів упізнання. По завершенню цієї процедури на екрани моніторів у дата центрах правоохоронних органів виводяться всі без винятку персональні дані взяті із накопичених заздалегідь архівів. Для складання якомога більш точного досьє на потенційного порушника, правоохоронним структурам відкриватиметься доступ також й до особистісних властивостей та рис характеру громадянина. За роботу із цим сектором інформації відповідальна підсистема заточена на філігранну роботу з мімікою людини, з метою визначення всіх ментальних характеристик. Моніторинг динаміки змін у палітрі емоційних станів поєднаний з даними одержаними після здійснення зовнішнього сканування, у результаті дасть можливість мати у власному користуванні тепер вже максимально насичений фактажем портрет соціальної одиниці. На цей час найближчими до кінцевої мети є саме фахівці компанії Б. Гейтса. Версія багаторівневого сітізентрекінгу у виконанні «майків» поки єдина має «товарний вигляд».

Безпека для влади, а не влада для безпеки

За наявності такого безвідмовного і, що насправді, найголовніше, –  багатофункціонального електронного спостерігача, Вашингтон майже напевно використає його в якості засобу упереджувальної дії, прикриваючись при цьому бажанням знизити рівень злочинності (середній індекс криміногенності по країні становить 3.295. Цікаво, що левову частку цього числа забезпечує столиця). Покликанням цього гострозорого наглядача буде насправді перш за все захист владної вертикалі, шдяхом надання поліцейським підрозділам в режимі реального часу максимально деконструйованого образу кожного мешканця в окремо взятому населеному пункті. Маючи повну картину коливань соціальної напруги відповідні служби знатимуть звідки чекати лиха. Крім того, в контексті дослідження коливань протестних настроїв буде змога виокремити «групи ризику», що охоче прийматимуть участь у мітингах, маніфестаціях, та заворушеннях ініційованих радикалами різного штибу. Озирнувшись на угрупування які так чи інакше причетні до тих же протестів чорношкірих, згадуємо про ультраправих парамілітаристів-анархістів «Бугало Бойс» та лівиий соціалістичний інтернаціонал «Антифа». Щоправда, є тут і так би мовити, «зворотня сторона медалі». Людський фактор, або ж «ефект заручника обставин». За такого розвитку подій, коли непричетна до агресивних виявів антисистемної поведінки людина за велінням випадку опиняється в епіцентрі народних хвилювань і автоматично прирівнюється цифровим оком до порушників, з’являються підстави для розмов про фатальну недосконалість штучно створеного правоохоронного середовища.

Правозахисники гальмують потенційно вірогідну мутацію демократії

Забачивши обриси обмежень прав людини громадянина, що найімовірніше матимуть місце в будь-якому випадку, всі міжнародні правозахисні організації тут таки забили на сполох. В результаті керівництво «Майкрософт» вирішило відтермінувати продаж технології лицьової ідентифікації поліцейським підрозділам в США. Схожі заяви пролунали також і з вуст керівників інших двох задіяних у виробничому процесі корпорацій. Втім, вже зараз зрозуміло, що контракти на постачання будуть підписані. Таким чином, популярний у світовому бізнесі лейтмотив: «Гроші не пахнуть» раніше, чи пізніше все ж почне превалювати. Бо хто ж із названих світових бізнес гравців при своєму розумі відмовиться від багатомільйонних держзамовлень?

This power is our

Добровільно взявши на себе не такий вже і важкий для власних можливостей тягар безпекових регуляторів, раніше згадані ТНК натомісць попросять частину важелів політичного впливу. Це на перший погляд виглядатиме цілком справедливо, адже корпорації по суті займатимуться не властивою для себе діяльністю з безперервного нагляду за правопорядком у загальнодержавних маштабах. Такі собі охоронні фірми заледве не континентального масштабу. Малоприємним для американських політиків з вищого ешелону буде ототожнення з Китаєм, де державні інтереси обслуговує технологічна еліта відповідальна за реалізацію концепції «кібердиктатури». В Білого Дому не буде вибору – доведеться скриплячи зубами вводити технологічний естеблішмент до складу правлячої верхівки. В свою чергу такий крок призведе до іще більшого звуження спектру прав людини-громадянина. Відповідно, на перший план замість федеральної демократії вийде федеральна поліційна автократія із поступово зростаючою тенденцією до встановлення атрибутів цифрового тоталітаризму.

Анархію ннада?

Тісніша інтеграція міжнародних корпорацій в політико-правове поле держави потягне за собою небачену раніше(навіть у порівнянні із поточними умовами) радикалізацію суспільства. Коли до справи візьмуться такі антиглобалісти і анархокомуністи та й просто озброєні бунтівні формації як згадані вище «Антифа», «Бугало Бойс», а крім того «Чорний Блок», існуючий на той момент стан речей опиниться під загрозою. Зрозуміло, що ні про який обумовлений законом суспільно-політичний лад не вестимуть мови і близько.

Висновок

Надмірна автоматизація правоохоронного нагляду за рахунок рішень недержавних комерційних компаній рівною мірою небезпечна і вбивчо ефективна. Адміністрації Трампа не варто навіть приймати до уваги цю опцію. Принаймні аж доки імовірність обов’язкової похибки у всіх технічних процесах не буде мінімізована. Надто частий прояв її може коштувати дуже дорого. Поруч з цим, необхідно зберігати рівновіддалену позицію стосовно керівництва холдингів, щоб унеможливити надто сильний його вплив на розв’язання ситуації і вироблення подальшої превентивної стратегії прийняття політичних рішень за умови розгортання схожих подій у майбутньому. Далекому, а чи й близькому.

Популярные статьи