Зустріч Дуди та Трампа: президент США втрутився у виборчий процес Польщі
Автор: Владислав Сердюк, Фонд громадської дипломатії

24 червня в Вашингтоні відбулася зустріч президента США Дональда Трампа й президента Польщі Анджея Дуди. Дана подія дійсно стала вкрай символічною, однак якщо дивитися на неї з точки зору конкретних результатів, то тут все значно «скромніше».

Контекст зустрічі

Як вже говорилося вище, візит польського президента в Білий дім вкрай символічний. Варто хоча б врахувати той факт, що Дуда став першим іноземним лідером, який відвідав Вашингтон й зустрівся з Трампом після жорсткого локдауна, викликаного пандемією коронавірусу. Це показує високий рівень двосторонніх відносин між Варшавою та Вашингтоном, однак за всім цим ховаються чисто партикулярні інтереси президентів. Але про це пізніше.

Про можливу поїздку Дуди в Вашингтон ЗМІ повідомили буквально за тиждень до самого візиту. Інформація ЗМІ виявилася більш ніж несподіваною, оскільки про візит польського глави держави в США повідомили на тлі скандалу, який був пов’язаний з рядом неоднозначних заяв Дуди та представників правлячої польської партії про сексуальні меншини.

14 червня Дуда в рамках передвиборчого турне прибув до польського міста Бжег, де виголосив промову, заявивши, що ЛГБТ це «ідеологія» більш руйнівна, ніж комунізм. За чотири дні до цього Дуда підписав «Сімейну хартію, пообіцявши заборонити одностатевим парам одружуватися або всиновлювати дітей, а також заборонити викладання питань ЛГБТ в школах (що дозволив обговорювати в школах головний суперник Дуди, мер Варшави Рафал Тшасковський від« Громадянської платформи»).

Заяву Дуди миттєво рознесли всі польські та безліч міжнародних ЗМІ, зокрема, й українські. Президент Польщі зазнав критики Європейської комісії, а також ряду західних країн. До критики, за повідомленнями ЗМІ, підключилася також й посол США в Польщі Жоржет Мосбахер.

Не менш важливо й те, що в медіа з’явилося повідомлення про те, що проект «Форт Трамп» (який насправді буде мати іншу назву) під загрозою. Причиною тому стало нібито те, що сторони не можуть домовитися про те, як профінансувати проект постійної присутності американських військових в Польщі. Однак DGP повідомив, що Дуда дізнався про можливий зрив «Форт Трамп» лише після своєї різкої заяви про ЛГБТ.

Зв’язок між цими, здається, непов’язаними між собою подіями, збудували в такий спосіб. Ключовий парламентар Трампа з питання «Форт Трамп» це Річард Гренелл, який не тільки активно захищає права ЛГБТ, але й є відкритим геєм. Експерти припустили, що Гренелл та частина американського істеблішменту були незадоволені заявою Дуди, а тому дана інформація нібито стала спробою «провчити» польське керівництво за подібну риторику.

Проблема в тому, що оцінити правдоподібність цих даних досить важко. Особливо, якщо враховувати, що на наступний день Білий дім заявив про підготовку до прийому Дуди. Тоді ж був опублікований й список тем, який на зустрічі повинні були обговорити Трамп та Дуда. Зокрема, вони говорили про економіку, інвестиції, енергетику, телекомунікації й оборону. Остання тема породила безліч чуток й припущень на тлі заяви президента США про плани вивести частину контингенту з Німеччини. У Польщі очікували, що американські військові «переїдуть» з Німеччини до них.

Причини та загрози візиту

28 червня в Польщі відбудуться вибори президента. У США вибори господаря Білого дому пройдуть 3 листопада 2020 року. Як Дуда, так і Трамп не можуть бути однозначно впевнені в своїй перемозі.

Мотивація Дуди в питанні візиту в США цілком зрозуміла. Соціологічні опитування в Польщі чітко показують проамериканську орієнтацію суспільства. У 2019 велика частина поляків позитивно оцінювала польсько-американські відносини та політику РП щодо США. Також громадяни Польщі позитивно оцінювали можливість розміщення додаткових американських військ на своїй території. Тому Дуда розраховував, що прийом в Білому домі, зустріч з Трампом й можливе підписання якогось договору допоможуть йому виграти вибори. І вже незабаром ми дізнаємося, чи виправдалися очікування Дуди.

Мотивація Трампа менш очевидна. Президент США, приймаючи чинного главу польської держави, незначно, але все ж ризикує. Його дії цілком можна розцінити як втручання у внутрішню політику Польщі. У разі, якщо переможе Тшасковський, а не Дуда, то Варшава може зробити акцент на поглиблення відносин з Європою, а не США (як є зараз), оскільки Трамп однозначно й очевидно підтримав перед виборами Дуду, а не «чесну конкуренцію». Це стало б явною загрозою для Вашингтону, адже Варшава частково (свідомо чи несвідомо) представляє інтереси США всередині ЄС.

Однак прийняття Дуди дає Трампу підтримку польської меншини в США й це вже зовсім важливо для американського президента, який бажає переобиратися. У деяких т.зв. «Swing states» чималу частину виборців складають представники полоній в США. А в більшості «найбільш польських» округів (у 22 з 27) в 2016 році переміг Трамп.

Передбачалося також, що Трамп використовує зустріч для того, щоб розповісти, коли, куди й чи піде взагалі частина американських військ з Німеччини. В цьому випадку у Дуди складалася цілком собі непросте завдання. Він повинен був вийти з цієї гри Трампа з мінімальними втратами, а вони були цілком можливі. Плановані дії Трампа (можливий вихід 9 тис. військових з Німеччини, а потім переведення їх в інші країни Європи (за чутками, частково, в Польщу), в США та індо-тихоокеанський регіон) послаблюють НАТО в цілому. Однак це парадоксально могло посилити Польщу. Поглиблення двосторонніх відносин в оборонній сфері, попри спільне членство в НАТО, лише псує відносини з іншими країнами Альянсу. РП тож сприймається в ЄС та НАТО як проамериканського актора, а подібні події можуть лише посилити цей образ й віддалити Варшаву від інших союзників. Більш того, Польща стає «заручником» ігор між США та Німеччиною, де Варшава знехотя псує й без того не найкращі стосунки з Берліном.

Зустріч та її наслідки

Перед початком зустрічі Трамп заявив, що польсько-американські відносини ніколи «не були на такому високому рівні», а після її закінчення він побажав Дуді успіхів на виборах. Трамп пообіцяв, що частина американських військових, яких «колись» виведуть з Німеччини, обов’язково потрапить до Польщі. Президенти підписали спільну заяву, в якій позначали необхідність, зокрема, продовжувати впровадження вже прийнятих двосторонніх договорів, а також погодилися співпрацювати (юридично не  має жодної сили) в сфері 5G й спільними силами боротися з COVID-19. На цьому з позитивного, мабуть, все.

Доведеться визнати, що зустріч Трампа та Дуди з точки зору конкретних рішень виявилася порожньою. У будь якому випадку, рівень очікувань суспільства й ЗМІ однозначно був непропорційний результатам зустрічі. Виною тому, зокрема, політики «Права і Справедливості», які підігрівали ЗМІ своїми «інсайдами» про те, що саме на цій зустрічі Дуда та Трамп підпишуть договір про введення в Польщу від 1000 до 2000 американських військових. Однак зустріч закінчилася лише декларацією про те, що якщо це станеться, то в Польщу частина солдатів США точно потрапить. Про те, чи станеться це, говорити поки рано, оскільки відомо, що намірам Трампа пручаються не тільки демократи, але республіканці й керівництво Пентагону. А тому «гра» з виведенням військ з Німеччини обіцяє бути не такою простою.

Якщо говорити прямо, то Дуда «використовував» зустріч з Трампом за чотири дні до виборів в якості рекламного інструменту, як би він не намагався довести зворотне. Яку ціну за це заплатить Дуда в разі перемоги це ключове питання, на яке ще належить відповісти.

Трамп також пустив в хід Дуду в рамках внутрішньополітичних ігор в США, заговоривши на прес-конференції про протести, демократів і пам’ятниках.

Найбільшою жертвою даної зустрічі стала Польща в цілому, яку Трамп використовував як «подразник» для Німеччини. Американський президент не втримався перед тим, щоб не паплюжити найбільшого економічного партнера Польщі в Європі за його оборонну політику. У свою чергу Дуда не сильно пручався, сказавши лише, щоб Трамп не зменшував американську військову присутність в Європі. Ключове тут саме в Європі, а не в Німеччині.

Під час спільної прес-конференції на короткий час виникла й тема Росії. Трамп заявив, що країни Європи платять РФ за газ, а потім США повинні «захищати їх». Це, безумовно, стосується Німеччини, але на подібну заяву слід було б звернути увагу й Україні, яка як і раніше не обірвала економічних відносин з Росією, але вимагає цього від західних партнерів.

Якщо говорити про наслідки для України, то не видно нічого, крім можливості збільшення американського військового контингенту біля її кордонів в майбутньому. Це було б, безумовно, позитивним фактом для Києва, проте поки що ми лише спостерігаємо за спробами Трампа «вибити» з Німеччини більше грошей на оборону й НАТО.

Україна повинна зробити з даної зустрічі висновок, який полягає в тому, що для США та інших великих країн все більше превалюють розвиток саме білатеральних контактів, а не внутрішньоблокових, що зовсім не означає відсутність дипломатичної динаміки всередині об’єднань.  

Популярні публікації