Зарубіжна преса про парламентські вибори в Україні

Автор: Євгеній Куценко, експерт Фонду громадької дипломатії, журналіст Ukrainian Point

21 липня в Україні пройшли позачергові парламентські вибори, ініційовані новим Президентом України Володимиром Зеленським. Центральна виборча комісія підрахувала вже понад 82% бюлетенів. За відомими нам результатами, перше місце посідає партія “Слуга народу”, яка має 42,9% голосів. Від лідера відстають “Опозиційна платформа — За життя” з 12,95%, “Європейська солідарність” (8,31%), “Всеукраїнське об’єднання “Батьківщина” (8,11%) та партія “Голос” (6,05%).

За попередніми даними, найбільше голосів по одномандатним округам отримали кандидати від партії “Слуга народу”. У столиці кандидати від цієї партії навіть здобули підтримку всіх 13 округів.

Ви 100% вже бачили численні новини про вибори від українських ЗМІ. Та що про наші дострокові парламентські вибори думають закордоном? Давайте дізнаємося!

CNN повідомляє, що завдяки перемозі партії “Слуга народу” на парламентських виборах, новий Президент України може повністю оновити політичний ландшафт держави. Окрім того, що партія виборола 42,5% голосів, вона також отримала 125 місць від мажоритарних округів. Зеленському більше не буде потрібна коаліція, щоб сформувати повноцінний уряд. Якщо попередні результати виборів підтвердяться, то Володимир Зеленський стане першим президентом з часів незалежності, якого підтримує парламентська більшість. Це дасть йому повну можливість побороти головні проблеми України: корупцію, погану економіку та конфлікт на Сході.

Як Президент України, Зеленський буде протистояти сильній ядерній державі — Російській Федерації, яку очолює Володимир Путін. Останній навіть нещодавно сказав, що українці та росіяни — один народ, одна нація. Проте, вибори 2019 року показали інше — проросійська партія “Опозиційна платформа — За життя” значно відстала від партії Володимира Зеленського та набрала 12,9% голосів. Формування монокоаліції посилить позиції Зеленського як на внутрішній політичній арені, так і у “грі в покер” проти Путіна.

BBC стверджують, що підтримка більшості у парламенті дозволить новому Президенту України швидше провести необхідні реформи та подолати корупцію. Володимир Зеленський сказав кореспонденту BBC, що парламентські вибори навіть важливіші, ніж президентські. Він також заявив, що “президент, прем’єр-міністр та парламент повинні працювати злагоджено, щоб зробити життя українців щасливим”. Головними цілями для нього є інвестиції, демократія та безпека. Ці дострокові вибори повинні розширити можливості Зеленського у запровадженні реформ та дозволити прибрати “старі обличчя” у політиці, призначивши “нові”.

Thomson Reuters звертають нашу увагу на тягар відповідальності, який падає на нового Президента України, коли партія “Слуга народу” здобуває більшість місць у парламенті. Зеленському потрібно буде справитись з цією відповідальністю та високими очікуваннями народу.

“Володимир Зеленський буде мати дієвий контроль над вибором прем’єр-міністра та уряду, що робить президентство домінантним політичним інститутом в Україні”, – стверджує Дарагх МакДавел, консультант з питань ризиків. “У той час, коли це дійсно полегшує процес проведення реформ під проводом Зеленського, це також дещо порушує баланс сили хитких українських політичних інститутів”.

Цікаво, що опитування від Національного демократичного інституту у Вашингтоні, яке було проведено до виборів, показало, що 45% опитуваних очікують вирішення конфлікту на Донбасі у найближчі 12 місяців президентства Зеленського. 57% опитуваних не приймуть мир, якщо за його умовою Крим буде ставати визнаною частиною Російської Федерації, а 62% людей не погодилися на мир, якщо Донбас би не повернувся під повний контроль України.

“Я маю тільки одну надію — щоб ми знову не розчарувалися у своєму виборі та очікуваннях”, – повідомила репортеру Thomson Reuters Олена Москаленко, фінансовий спеціаліст.

AP News повідомлять, за словами лідера “Слуги народу” Дмитра Разумкова, що новому парламенту слід зосередитися на прийнятті закону про скасування депутатської недоторканності, прийняти закони щодо боротьби з корупцією та очищення судової системи. Наступні пару місяців будуть складними для Володимира Зеленського та його партії, оскільки він матиме повну волю призначати високопосадовців та приймати закони. З іншої сторони, у Зеленського не буде достатньо сильних супротивників, на яких би він міг звернути провину у разі провалу.

AP News також звертають увагу на те, що проросійська партія Віктора Медведчука “Опозиційна платформа — За життя” зайняла друге місце, набравши 13% голосів. Медведчук орієнтується на РФ, говорячи, що Україні потрібно покращити стосунки з Москвою, надати автономію сепаратистським регіонам, запропонувати амністію сепаратистам. За такі дії Росія готова надати 25% знижку на газ. Є люди, які підтримують позицію Віктора Медведчука.

“Кремль зупинить війну, якщо Медведчук отримає владу. Половина країни розмовляє російською, але ні старі, ні нові держслужбовці не слухають нас. Навіщо нам ЄС та НАТО, якщо війна не припиняється, а країна стає біднішою?”, – сказав Дмитрій Рушайло, 57-річний виборець у Києві. Проте, Дмитро Разумков запевнив, що “те, про що говорить Медведчук — це не стратегія по поверненню територій, не стратегія для завершення війни”. Україна буде продовжувати свій західний вектор розвитку.

RFE/RL говорять, що зміна влади може або призвести до введення реформ, які дадуть змогу зберегти мільярди доларів та закінчити війну з проросійськими бойовиками на Сході, або ж вона просто повторить сценарій попередніх парламентів — розділених та непродуктивних. Спираючись на процес оновлення влади, багато людей бояться, що вибори призведуть до реваншу. Реваншу саме проросійських сил та політиків, які були частиною команди президента Віктора Януковича. Риторику проросійського реваншизму широко застосовує колишній Президент України Петро Порошенко та його партія “Європейська Солідарність”.

Українці бояться, що за обгорткою “прозахідної політики” Володимира Зеленського буде стояти повернення до України олігархів часів Януковича. Зв’язок Володимира Зеленського з відомим олігархом Ігорем Коломойським тільки піддає вогню цій риториці. Окрім цього, повернення Андрія Портнова в Україну та його активна діяльність у соціальних мережах отримала багато критики. Коли Андрій Портнов заявив про те, що до списку люстрації політичних діячів ери Януковича потрібно додати діячів ери Порошенка, то пізніше Володимир Зеленський виявив таку саму ініціативу. Звичайно, що це викликає дуже багато сумнівів та повертає нас до ідеї реваншу. Закордонні кола критично засудили таку ініціативу Зеленського: “Виборчі зміни та політичні ротації — це норма для демократій. Проте, безладні заборони на всіх учасників виконавчої та законодавчої влади —ні. На наш погляд, ситуація в країні наразі відмінна від ситуації, яка склалась після Революції Гідності”. Проте, багато аналітиків стверджують, що застереження про такий реванш не є доцільними, адже “реванш” у сенсі повернення до влади людей Януковича точно неможливий.

Цікаво, що 34% опитаних українців думають, що Україна рухається у правильному напрямку, у той час коли лише 16% так думали у грудні. 39% опитуваних думають, що держава вибрала неправильний курс, порівнюючи з 70% раніше. Тобто, українці стають все більше задоволені вектором розвитку держави. 58% населення задоволені діями Зеленського до цього часу. Лише 19% відповіли, що вони не підтримують дії Президента України.

А ось що пише про результати виборів російський Первый канал. Не дивно, але вони відмічають результати “Опозиційної платформи”, які, за словами Першого каналу, навіть після всіх інтриг, що були проведені проти партії, змогли зайняти друге місце. Повідомляють про кількість порушень виборчого процесу: за інформацієюс Міністерства внутрішніх справ України, надійшло більш ніж 2 тисячі заяв, було запроваджена 71 кримінальна справа. За словами деяких висуванців від партії “Опозиційна платформа”, до виборчих дільниць не пускали наглядачів від партії.

“На деяких дільницях вони навіть вивели спостерігачів з території виборчої дільниці, а самі закрилися”, – повідомив Валерій Гнатенко, кандидат від партії. Більше всього порушень було зафіксовано у Києві, Дніпропетровській, Запорізькій та Донецькій областях. За словами каналу, вибори навряд чи отримають міжнародну оцінку, адже Україна відмовилася приймати спостерігачів від Парламентської Асамблеї Ради Європи після того, як Росія повернулася в ПАРЄ. Так само Україна не допустила спостерігачів з Росії.

“Головний результат виборів — це поразка “партій війни”. Але ще не можна свідчити, що виграла “партія миру”. Тому що ми до цих пір не розуміємо, як буде поводитися Зеленський, коли отримає величезну владу в Україні. Вся відповідальність впаде на його плечі і йому вже не буде на кого жалітися”

МЗС Російської Федерації заявило наступне: “Все свідчить про те, що народ України стомився від залякувань та терору колишньої влади. Ми можемо навіть назвати це голосування “голосуванням надії”…Сподіваємося, що кредит довіри, отриманий новим парламентом від українського народу, буде мудро використаний у мирних цілях на благо всієї країни”.
—–
Отже, проаналізувавши закордонні медіа, ми можемо бути впевнені у тому, що світ слідкує за розвитком ситуації в Україні. На плечі Володимира Зеленського та нового парламенту впала величезна відповідальність. Відповідальність того, щоб ця влада була використана мудро. Український народ очікує позитивних змін у країні, сподівається на виправдання їх надій. Ця відповідальність криється у обов’язку не підвести український народ.

Популярні публікації