З чим Помпео летить до Києва?
Автор: Владислав Фарапонов, експерт аналітичного центру «Ad astra», студент університету Wright State University (США)

Майк Помпео вперше збирається до України. Ця новина, можливо, в будь-який інший рік сприймалась як визнання зносин високого рівня між Вашингтоном та Києвом, підтримка реформ в Україні, певна легітимізація ще нової влади, тощо. Все це було би правдою, аби не імпічмент у Штатах.

Україна безперечно увійде в історію США як перша держава, через відносини з якою розпочали процедуру імпічменту. І хоча, імпічмент у Палаті Представників вже проголосований більшістю, яку становлять демократи, у Сенаті досі немає шансів на реальне відсторонення президента, все це створює контекст і підтекст зустрічі очільника Державного департаменту Майка Помпео з українською владою.

Курс та декларація імені Помпео та чому йому довіряє Трамп?

По-перше, треба розуміти, що Майк Помпео не є кар’єрним дипломатом. Він очолював Центральне Розвідуправління (англ. CIA), спочатку бачив себе виключно військовим, але після служби знайшов себе в бізнесі. Лише згодом став конгресменом, але до президентства Трампа у великій політиці не з’являвся. Очевидно, що успіх на посаді держсекретаря в адміністрації Трампа забезпечила безпосередня лояльність пана Помпео до ідей, поглядів президента США.

Те ж саме можна сказати про віце-президента Майка Пенса. Хоча Помпео замінив на цій посаді Рекса Тіллерсона, схоже саме Помпео став зручним очільником дипломатії Америки, та людиною, яка готова поступитися своїми принципами та поглядами. Це простежується вже протягом тривалого часу: як правило після контраверсійних заяв Дональда Трампа наступного дня на брифінг виходить Майк Помпео та відбивається від журналістів. Також Помпео не відзначався жодними неоднозначними заявами щодо України чи Росії, хоча і відвідував Москву в травні минулого року, а до Києва прямує лише вперше.

Майже два роки тому в Державному департаменті представили резолюцію, яка стосувалась Криму, та стала саме однією з перших серйозних кроків Помпео на посаді. По-перше, «Кримська декларація» — невеликий документ (усього 3 абзаци), містить посилання на декларацію Уельса (від імені держсекретаря США того часу), в якій тоді Вашингтон засудив анексію країн Прибалтики (Естонії, Латвії та Литви) з боку СРСР у 1940 р. По-друге, час, коли була оприлюднена декларація — саме після зустрічі Трампа і Путіна в 2018 році, на якій питання про Крим підняв лише власник Кремля. США ще тоді закликали Росію закінчити анексію півострова та підкреслили, що такими діями Москва сама себе ізолювала від усієї міжнародної спільноти.

Справедливо буде зазначити, що з двох дипломатів Трамп віддав перевагу Помпео, а не раднику з нацбезпеки Болтону, якого було звільнено у вересні. Тому Помпео не слід розглядати як самостійного гравця, або розраховувати на відмінні позиції щодо Ірану, Північної Кореї, України, Гонконгу, Афганістану, тощо.

Імпічмент, преса, Помпео та Україна

В цілому, Помпео не вирізнявся скандальними або контраверсійними заявами до останнього часу. Напередодні свого відрядження до Східної Європи він давав інтерв’ю Національній публічній радіостанції (NPR), де певною мірою оконфузився.

Майк Помпео давав інтерв’ю журналістці Марі Луїзі Келлі та розповів своє бачення американської зовнішньої політики стосовно Ірану. Відразу, коли журналістка запитала, чи винен Помпео вибачення Марі Йованович, він сказав, що адміністрація Трампа надала Україні зброю українці можуть захищатися самі, на відміну від адміністрації Обами, яка здатна була допомогти лише ковдрами.

Після цього Помпео запевнив, що він не збирається говорити нічого що стосується України, або того, що сталося з колишнім послом Штатів в Україні, і запевнив, що він невпинно захищав всіх працівників Державного департаменту. На думку журналістки саме державний департамент винен в тому, що взагалі розпочався імпічмент. Умовно, якби Майк Помпео був більш самостійним, відповідно, не було би замороження допомоги.

Після цього журналістка оприлюднила у мережі слова Майка Помпео вже після цього інтерв’ю, де він запитав: чи ви думаєте справді американці переживають за Україну? Невідомо, чи була відповідь, але все ж, це перший скандал Майка Помпео з журналістами. На наступний день вже колишній вже посол США в Україні Білл Тейлор висловився в New York Times: «Так, пане Держсекретар, американці переживають і повинні переживати за Україну».

Виникає логічне питання: якщо Трамп і Помпео так сильно підтримують Україну, чому не запланували цей візит раніше, наприклад у Вашингтоні. Деякі американські політологи вважають, що причиною відтермінування самого візиту став Білл Тейлор, а точніше небажання Помпео бачитись із досвідченим дипломатом безпосередньо в Києві. Оскільки першочергово візит був запланований на 3 січня, а з 1 січня посол Тейлор покинув Україну, тепер візит офіційно відбудеться вже без присутності одного з головних свідків у справі по імпічменту.

З чим Помпео їде до Києва?

В першу чергу, однозначно, метою візиту стане запевнення в підтримці України з боку США, можливо предметом зустрічей на найвищому рівні стануть нові домовленості щодо озброєння. Це дуже важливий сигнал саме зараз, напередодні вже другої зустрічі в Нормандському форматі. Також не слід забувати, що в Конгресі зареєстрували законопроект щодо двопартійної підтримки Україні. Але як правило це роблять демократи, тож цей випадок також не став винятком.

Однією з конспірологічних версій вважається бажання Помпео тиснути на Зеленського та українську владу в спробах зробити заяви щодо відсутності тиску США на Україну щодо розслідування Байденів, тощо. Це критично важливо зараз для адміністрації Трампа саме під час та після процесу імпічменту вже у Сенаті. Оскільки зараз Джон Болтон оприлюднив частину своєї майбутньої книги, та аргументовано доводить, що допомога Україні була заморожена саме на умовах відкриття розслідування щодо участі сина Джо Байдена в компанії «Бурізма».

Також не менш важливо, що від цього візиту не слід чекати прямих результатів для України. По-перше, Помпео не займався питаннями України безпосередньо, адже працював Курт Волкер та Джон Болтон опікувався Східною Європою та російським напрямом. Тому ця зустріч стане більш ознайомлюючою для самого Помпео, але з огляду на важливість та близькість Помпео до Трампа, цей візит Держсекретаря США є одним з найбільш важливих за останні десятиліття.

Популярні публікації