Як розвиватимуться відносини України і США: погляд головного редактора New Eastern Europe Адама Райхардта

Переклад експерта Фонду громадської дипломатії Євгенія Куценка

1. Як відносини можуть розвиватися під час керування адміністрації Трампа? Чи може Україна отримати якусь вигоду?

Це дуже складне питання. Ми бачимо, що в адміністрації Трампа думки щодо України  різняться. З одного боку ми маємо офіційну позицію Державного департаменту США, який  підтримує Україну та її зусилля проводити реформи, зближуватися з Євроатлантичною спільнотою. Чітким сигналом такої підтримки було призначення Курта Волкера як спеціального представника Державного департаменту США з питань України. З іншого боку, з Білого дому линуть численні нечіткі повідомлення. Остання заява Президента Дональда Трампа про те, що 250 мільйонів доларів, які виділялися на підтримку безпеки України, будуть тимчасово заморожені до відповідного перегляду бюджету, є тривожним знаком. Тим не менш, Україна має сильну підтримку за межами Білого дому у вигляді Конгресу, який схвалив виділення цих коштів. Можливо, що саме з політиками, котрі вірять у вірний шлях України до Євроатлантичної інтеграції, наявні кращі можливості до співпраці. Загалом, дуже складно сказати, як Білий дім Трампа прагне вибудовувати відносини з Україною та як саме Україна може отримати додаткову користь з цих відносин. Окрім цього, наступного року все менше уваги буде приділятися зовнішнім зносинам, адже 2020 рік — рік президентських виборів у США. Отже, можливо, Україні доведеться дещо зачекати, перед тим як відбудуться реальні зрушення в українсько-американських відносинах.

2. Коли відбудеться персональна зустріч Зеленського та Трампа? Які питання можуть обговорюватися?

Спочатку очікувалося, що така зустріч відбудеться у Варшаві під час проведення заходів вшанування пам’яті 80-річчя початку Другої світової війни. На жаль, Трамп був змушений скасувати свою поїздку, натомість до Польщі відправився віцепрезидент Майк Пенс. Отже, Зеленський все одно зустрівся з Пенсом — їх зустріч була доволі позитивною.

Ми знаємо, що Зеленський отримав запрошення відвідати Білий дім, але ми ще не знаємо, коли саме це відбудеться. Впевнений, що буде підняте питання підтримки України. Також думаю, що тема відносин з Росією та шляхи вирішення конфлікту на Донбасі будуть винесені на обговорення. Проте, незрозуміло, який саме підхід Білий дім застосує у вирішенні цих питань. Ще одна проблема, про яку недавно згадав Джон Болтон, радник з питань національної безпеки США, стосується китайського впливу на Україну внаслідок спроб китайської компанії викупити українське підприємство “Мотор Січ”.

3. Чи є можливість активної діяльності США у Нормандському форматі, включаючи приєднання США до цієї переговорної платформи?

Так, я думаю, що Америка може грати більш активну роль, у тому числі навіть стати членом Нормандського формату. На мій погляд, наразі не відбувалося значного прогресу у рамках платформи, щоб вдало забезпечити відповідне виконання Мінських угод. Це означає, що Нормандський формат не є повністю успішним, а перемовини зайшли у безвихідне становище. Зміна конфігурації дипломатичних переговорів може допомогти закінчити конфлікт та, можливо, навіть змусити Російську Федерацію взяти відповідальність за свої незаконні дії. Думаю, що Україна буде рада бачити США у Нормандському форматі.  

Популярні публікації