Як один вівторок може змінити Америку
Автор: Владислав Фарапонов, експерт аналітичного центру «Ad astra», студент університету Wright State University (США)

У неділю ввечері заголовки американських ЗМІ виглядали приблизно так: «Перший відкритий гей у великій політиці закінчив свої президентські перегони». Ці новини стосувались Піта Бутіджижча. Він несподівано зняв свою кандидатуру за два дні до так званого Супервівторка, що пройде 3 березня. Яке здивування очікувало на американців днем пізніше, коли вслід за мером Пітом свою кандидатуру на користь Джо Байдена зняла й сенатор Емі Клубочар.

Хто завгодно, лише не Сандерс

Насправді лише таким чином можна пояснити раптове зняття відразу двох центристських кандидатів на користь колишнього віцепрезидента Джо Байдена. Так звані «endorsments» (схвалення/ підтримка) насправді вже декілька кампаній на національному рівні не означають надто багато. Але, заради справедливості, слід сказати, що Джо Байден за останній тиждень робить все, аби спростувати існуючу тенденцію. Після суботніх праймеріз у Південній Кароліні, де Байден здобув майже 50%, його шанси перехопити ініціативу значно зросли.  Насправді, в цьому сюрпризів особливих немає, адже Байден лідирував у цьому штаті ще з самого початку оголошення своїх намірів балотуватися. Оскільки цей штат із перших чотирьох має найбільший відсоток представників афроамериканського населення, Байден міг розраховувати на їхню підтримку, адже працював віцепрезидентом у Барака Обами.

Неписане правило передвиборчої гонки демократів як на праймеріз, так і на загальних виборах: «Хто здобуває голоси афроамериканського населення, той і перемагає» справдились у цьому штаті як ніколи. Байден сам не заперечує того, що його кампанія до цієї перемоги була майже «мертвою», проте виборці все ж дали йому шанс. Неабияку роль саме для цієї перемоги зіграла підтримка Джима Клайберна найбільш впливового конгресмена у штаті. То невже Байден зміг перехопити ініціативу та зупинити зростаючу популярність Берні Сандерса? Насправді це і є ключове питання: хто з цих двох лідерів перегонів здобуде «перемогу» під час Супервівторка. Оскільки ліберальні виборці на відміну від консерваторів губилися у різноманітті кандидатів та їхніх ідей на праймеріз, підтримка відразу двох впливових гравців у цих перегонах дає Байдену більш, ніж серйозну надію на успіх вже сьогодні. Сандерса досі не готовий підтримати істемблішмент партії, тому вони роблять все можливе, аби «лівий» кандидат не здобув номінацію.

Коли третина важить для всіх

Власне така надзвичайна медійна увага до цього вівторка продиктована кількістю делегатів, які «розігруються» в один день. Кожен штат відповідно до кількості населення дає різну кількість делегатів на загальний з’їзд партії  у Мілуокі 13 липня цього року, де демократи мають остаточно обрати кандидата. Для перемоги потрібно здобути підтримку 1991 делегата. Третина цих делегатів буде розігруватись 3 березня. Саме тому з точки зору набору цих делегатів у Байдена з’являється шанс як мінімум не дозволити Сандерсу здобути переконливу перемогу. Дуже важливо розуміти, що кожен штат (а штати різні за своєю соціальною структурою) буде голосувати кардинально по-різному, тому важко передбачити підсумок сьогоднішнього голосування в цілому.

По-перше, такі штати, як Массачусетс та Оклахома, скоріше за все або повністю дістануться Уоррен, або вона, як мінімум, не дозволить ні Байдену, ні Сандерсу здобути там звитяги. Уоррен представляє у Сенаті США саме Массачусетс, а в Оклахомі вона жила довгий час, хоча Сандерс й в цих штатах має непоганий рейтинг підтримки. В цілому на 100% Сандерс може розраховувати лише на свій «домашній» штат Вермонт, особливо, зважаючи на перемогу в сусідньому Нью-Гемпширі. Натомість підтримка сенаторки Емі Клобучар критично важлива для віцепрезидента Байдена. Справа в тому, що Клобучар представляє штат Міннесота, де вона впевнено лідирувала, та навіть обходила Берні Сандерса.

Беззаперечно, найбільш запекле змагання за голоси очікує на виборців та кандидатів у двох штатів: Каліфорнія та Техас, де Каліфорнія із населенням 39 мільйонів пропорційно дає 415 делегатів. Берні Сандерс там досі лідирує, але якщо один із решти кандидатів набере більше, ніж 15 відсотків,  то це позбавить головного соціаліста Америки шансів на найбільш цінну з електоральної точки зору перемогу. Справа в тому, що у більшості штатів, що вступають у гру сьогодні, діють такі ж правила, як і для проведення кокусів, тому саме ці 15% необхідні кандидатам, щоб не дати можливість одноосібному лідеру забрати ще й їхніх делегатів. В свіжих опитуваннях у Каліфорнії, що проводились тиждень тому, Байден відставав від Сандерса лише на 8%. Виключно з математичної точки зору, якщо лише додати відсотки Бутіджидча й Клубочар, Байден може набрати до 80%. Але треба розуміти, що всі опитування проводились без урахуванням останніх змін серед поміркованого крила Демократів на користь Байдена, який є представником класичного істеблішменту партії.

Чи вдасться Байдену зупинити momentum Сандерса?

Особливо неочікуванним стало зняття кандидатури Піта Бутіджича, адже він переміг у Айові та став другим у Нью-Гемпширі. Його вихід із гонки можна пояснити декількома причинами: по-перше, на відміну від Сандерса, наприклад, у нього не було такої фінансової підтримки з боку виборців. По-друге, основним мінусом його кандидатури від демократів стала неспроможність залучитися підтримкою афроамериканського населення, що, власне, і продемонстрували праймеріз у Південній Кароліні. Його зняття на користь Байдена виглядає логічним, але цього ніхто не очікував саме перед Супервівторком.

Теж саме стосується Емі Клобучар, яка, до речі, прийшла третьою в Нью-Гемпширі. Вчора пізно ввечері за американським часом, Байден разом із Клубочар виступали в Техасі, ще одному важливому штаті, де населення також різноманітне, та ще більше представників латиноамериканського населення, ніж, наприклад було в Неваді. Але Байден і тут знайшов місцеву підтримку. Колишній кандидат у президенти та чинний конгресмен Бето О’Рурк разом із Байденом на одній сцені закликав підтримати віцепрезидента часів Обами. Звичайно, немає гарантій, що такі дії принесуть Байдену 100%-ву підтримку під час Супервівторка, навіть після схвальних заяв загальнонаціонального партійного істеблішменту. Але зараз ситуація виглядає таким чином, що, дійсно, Байден отримав навіть декілька додаткових можливостей, натомість як Сандерс формально залишається наодинці.

Але декілька важливих процедурних моментів можуть завадити Байдену отримати повну вигоду від підтримки Бутіджчжча та Клобучар. Справа в тому, що у всіх штатах, де проходять праймеріз, є можливість проголосувати заздалегідь. Тому люди користуються цією можливістю через незручність голосувати у будній день. Наприклад, у штаті Техас, близько 1 млн виборців вже проголосували раніше, та змінити свій вибір не мають права. Навіть якщо кандидат згодом вибуває з боротьби, а за рахунок «ранніх» голосів він набирає певні відсотки, його делегати розподіляються між іншими кандидатами, які ще у грі. Тому не виключно, що очікуваного впливу на сьогоднішнє голосування не відбудеться, тому наступні праймеріз 10 та 17 березня будуть не менш запеклими.

Не слід забувати і про Майкла Блумберга, який тільки зараз вступає в боротьбу. Вже більше, ніж півмільярда доларів він витратив на рекламу виключно в цих штатах, що голосують сьогодні. Відверто, його невдала поява на перших для нього дебатах у Неваді значно зіпсувала йому кампанію, проте декілька відсотків голосів саме у Байдена він може відібрати, особливо, у штатах, де переважає відсоток «білого» населення. Де-факто, ці праймеріз також покажуть: наскільки велику роль грають гроші самого кандидата в американській політиці. Також важливо, що особливості проведення деяких праймеріз у Супервівторок дозволяють зареєстрованим виборцям-республіканцям проголосувати на праймеріз демократів. Оскільки Блумберг раніше був також членом Республіканської партії, то його шанси у цих штатах, із так званими «відкритими праймеріз» значно зростають.

Популярні публікації