Візит міністра закордонних справ Німеччини в Україну та підводні каміння напередодні зустрічі у Нормандському форматі
Автор: Антон Найчук, директор Фонду громадської дипломатії

В рамках підготовки зустрічі у Нормандському форматі Україна та західні партнери активізували дипломатичні зусилля задля вирішення необхідних організаційних питань та досягнення ключової мети — гарантування участі Російської Федерації у запланованому на 9 грудня 2019 року саміті.

В зазначеному контексті, 18-19 листопада вдруге за 5 місяців Україну відвідає Міністр закордонних справ ФРН Хайко Маас. Анонсованою метою візиту німецького дипломата виступатиме перевірка стану виконання мінських домовленостей та підготовка до проведення довгоочікуваної зустрічі на нормандському переговорному майданчику. На час перебування в Україні Хайко Маас планує відвідати Станицю Луганську, яка отримала статус своєрідної візитівки успішної реалізації пілотного проекту з розведення озброєння і дотримання режиму припинення вогню на лінії розмежування. Програма візиту передбачає зустрічі з Президентом України Володимиром Зеленським, Міністром закордонних справ Вадимом Пристайко і Прем’єр-міністром Олексієм Гончаруком.

Варто очікувати, що за результатами перебування в Україні Хайко Маас офіційно засвідчить виконання українською стороною усіх вимог необхідних для проведення саміту та прогрес Володимира Зеленського в розблокуванні мінського процесу. Таким чином, на дипломатичному рівні буде адресовано чіткий сигнал на адресу Кремля щодо готовності німецької сторони зустрітись на найвищому рівні у Франції.

Важливу роль гратиме закрита частина перемовин Хайко Мааса з українським керівництвом. Оскільки майбутня нормандська зустріч покликана визначити нові кроки в послідовному виконанні мінських домовленостей, Володимир Путін очікувано підійматиме питання правового закріплення закону про особливий статус Донбасу та визначення дати проведення місцевих виборів на тимчасово непідконтрольних територіях ОРДЛО. Враховуючи зазначені обставини, німецькому міністру необхідно визначитись з переговорною позицією української сторони та визначити готовність офіційного Києва до подальших кроків в частині політичного урегулювання.  

Складність ситуації полягає у тому, що 31 грудня 2019 року закінчується термін дії раніше продовженого закону № 1680-VIІ «Про особливий порядок місцевого самоврядування в ОРДЛО». Володимир Зеленський заявляв про вироблення нового проекту закону у ході консультацій з українською громадськістю до кінця поточного року, а спікер Верховної Ради Дмитро Разумков наголосив на початку роботи над законом після звірення годинників в рамках Нормандського формату. Такий підхід суперечить декларованим цілям Володимира Путіна, який у своїх традиціях почав грати на підвищення ставок, натякаючи на доцільності документального закріплення подальшої дорожньої карти дій, щоб обмежити Україні поле для дипломатичного маневру.

Прихованим підтекстом російської стратегії буде використання у власних інтересах демонстративного завзяття українського Президента стосовно якнайшвидшої організації зустрічі. Розрахунок може вестись на те, що з огляду на стислі часові рамки та бажання європейських партнерів пришвидшити прогрес у практичній імплементації мінських домовленостей, вони погодяться підтримати ідею початку політичного врегулювання (прийняття нової редакції закону і визначення дати виборів) без завершення процедури розведення озброєння по усій лінії розмежування. Російська сторона вже здійснила умовний крок на зустріч повернувши затримані в Керченській затоці кораблі, здійснивши своєрідний «дипломатичний гамбіт» – віддати пішака в обмін на кращу позицію на переговорному полі. Річ у тім, що виконання 2 пункту Комплексу мір з виконання мінських домовленостей передбачає вихід бойовиків з важливого стратегічного пункту і транспортної розв’язки Дебальцеве, що кардинально суперечить російським інтересам.

Українському керівництву варто не допустити нав’язування сценарію Кремля у ході зустрічі у Нормандському форматі та підняти зазначене питання у ході перемовин з Хайко Маасом. Стратегія перманентних поступок лише далі заганятиме Україну в глухий кут та ставитиме під загрозу національні інтереси.

Зважаючи на особливу зацікавленість німецької сторони щодо вирішення паралельного треку українсько-російських розбіжностей – укладання нового контакту на транзит російського газу через українську територію, не можна виключати підняття Хайко Маасом зазначеного питання у ході візиту. Варто зважати, що для офіційного Берліну врегулювання усіх проблемних аспектів на українсько-російському напрямі одним пакетом представляло б особливий інтерес, проте перетин протилежних за своїм змістом кейсів може додатково послабити переговорні позиції України.  

Популярні публікації