Візит Медведєва в Сербію: претензії на регіональне лідерство чи загравання з «братнім народом»?
Автори: Євгеній Куценко та Олександр Гнидюк, експерти Фонду громадської дипломатії

18-19 жовтня прем’єр-міністр РФ Д. Медведєв здійснив дуже «символічний» візит в Сербію, де взяв участь у військовому параді на честь 75-ї річниця звільнення Белграду. Медведєв також виступив перед депутатами тамтешнього парламенту та заявив про підтримку територіальної цілісності й незалежності Сербії. 

В ході спільної прес-конференції Дмитра Медведєва та Александара Вучича стало зрозуміло, що візит пройшов в достатньо продуктивному форматі і Кремль зацікавлений у посиленні своєї присутності на Балканах.

Вучич наголосив на підвищенні обороноздатності Сербії та, фактично, акцентував увагу на перспективах поглиблення військово-технічної співпраці. Крім того, Вучич провів невеликий екскурс в історію, подякував за допомогу у звільненні Белграду під час Другої світової війни та відзначив, що Москва по сьогоднішній день залишається стратегічним союзником Сербії. Сербський прем’єр також звернув увагу на збільшення експорту продукції сільськогосподарського призначення в Росію. Сторони оголосили про домовленості по ряду інфраструктурних проектів, енергетичних проектів (мова йде про розширення «Турецького потоку через територію Болгарії та Сербії) та досліджень в галузі ядерної енергетики, якими активно займатиметься російська державна корпорація «Росатом».

Цілком очевидно, що подібного роду зустрічі спрямовані на те, щоб демонструвати статусність Росії на міжнародній арені. В першу чергу, перед власними виборцями. Про складну геополітичну ситуацію неодноразово натякав російський прем’єр, коментуючи непомірні геополітичні амбіції США та політизацію історії зі сторони «окремих» європейських держав.  Проте, ключовий меседж був орієнтований на те, щоб черговий раз продемонструвати Європі та США власну позицію щодо ситуації навколо Косово. В цьому контексті пропонуємо більш детально розібрати інтереси Москви в контексті «сербського кейсу» та характер геополітичного позиціювання Белграду.

Інтереси Росії

  • Пріоритетна ціль виходить з характеру традиційних геополітичних уявлень Кремля – зберегти «базовий пакет» на Балканах. Це потрібно для встановлення дієвої противаги Заходу з одного боку, та відкриває можливість для створення зони ескалації – з іншого.
  • Оскільки Сербія – кандидат до вступу в ЄС, то РФ хоче зберегти максимальний вплив на Сербію та на Балканський регіон, щоб показати світу, що Росія – глобальний гравець, котрий має вплив на сферу інтересів ЄС та Заходу.

Потрібно звернути увагу на показники товарообігу Сербії, які  демонструють реальну ситуацію. Сукупний показник торгівлі з державами ЄС, за статистичними даними 2018 року, становив близько 64% від загального товарообігу. Натомість, частка Росії зосередилась на позначці у 6,9%. Окрім цього, до 55% імпорту з Росії – нафтовий газ та сира нафта.  Хоча у поточному році частка Росії в торгівельній структурі Сербії буде вищою, колективний Брюссель залишатиметься пріоритетним партнером. В іншому випадку, економіка Сербії зможе зазнати суттєвих збитків.   

  • Домогтися поглиблення співпраці Сербії з ЄАЕС.

Дмитро Медведєв заявив про те, що під час майбутнього візиту сербського прем’єра Анни Брнабич в Москву, сторони планують підписати договір про зону вільної торгівлі між Сербією та ЄАЕС. 

  • Росія має намір втрутитися в ситуацію навколо Косово і не допустити, щоб це питання було вирішене за сценарієм НАТО-ЄС – розмежування Косово. Незалежне Косово може приєднатися до Албанії – котра є членом НАТО.

Це змінить баланс сил у регіоні, що може підштовхнути Сербію до посилення євроінтеграційних настроїв. Росія може опинитися у дуже невигідній ситуації – кардинально програти цей регіон. Ситуація навколо Косово отримала широкий інформаційний супровід з боку Дмитра Медведєва, який дав дуже зрозумілі сигнали про те, що Росія надає повну підтримку територіальній цілісності Сербії. Тому стає зрозуміло, що Росія буде грати на противагу інтересам США та ЄС.    

Інтереси Сербії

  • Максимально балансувати між РФ та ЄС, тим самим отримуючи вигоду: ЄС збереження показників торгівлі та залучення інвестиції. Росія – енергетичний сектор, військово-політична підтримка, торгівля.
  • Підтримка РФ у питанні Косово.

Деякі лідери Косово прагнуть домогтися підтримки США у розв’язанні  цього питання. Росія може бути готова, у разі приєднання США до формату, приєднатися також. Невизнання Косово Росією рахується як автоматична підтримка Сербії.

В конкретно взятому випадку очікування А. Вучича, як засвідчили меседжі Медведєва, повністю збіглися з інтересами Москви.

  • Військове співробітництво.

Було підтверджено, що  Росія планує здійснити поставку  систем  ПВО ближнього радіусу дії «Панцирь-С1» і 19 одиниць гвинтокрилів Мі-35М в перспективі найближчих декількох місяців. 

Отже, інтереси обох сторін співпадають по багатьом пунктам, що обумовлює подальші успіхи у двосторонньому партнерстві. Росія, якщо не станеться нічого екстраординарного, має реальні шанси дотиснути сербів на предмет підписання угоди про створення зони вільної торгівлі з ЄАЕС. Реалізація подібного сценарію сильно вдарить по євроінтеграційним прагненням Белграду. Натомість, А. Вучич знаходиться в надзвичайно складних умовах, коли змушений йти на ризиковані кроки задля збереження власних позицій на міжнародній арені. В ситуації, коли починає загострюватись ситуація навколо Косово, офіційний Белград намагається залучитися серйозною підтримкою зі сторони Росії.

Балкани по праву зберігають статус «порохової бочки» Європи, що, в будь якому випадку, виправдовує активність ключових геополітичних гравців. Протягом останніх років, на противагу традиційному лідерству ЄС та США, в регіоні почали зміцнюватись позиції Китаю та ряду інших регіональних гравців на кшталт Росії та Туреччини, що, з високою імовірністю, може спричинити новий виток криз в перспективі наступних декількох років.

Популярні публікації