Виборча Грузія: чи відбудеться реванш старої команди?

Виборча гонка грузинів багато в чому відображає реальну картину суспільних настроїв, які вирізняються різким падінням рейтингів  влади та створюють сприятливі можливості для реваншу «старої команди». Визначальним є те, що під час цієї кампанії президент в останній раз буде обиратися шляхом прямого голосування і в новій каденції матиме обмежені функції. Однак, результати стануть хорошим трампліном для парламентських виборів, які відбудуться у 2020 році.

Чинний президент Георгій Маргвелашвілі відмовився балотуватися на другий термін за два місяці до голосування, що було продиктовано відсутністю реальних шансів на перемогу. За відсутності вагомих альтернатив провладна «Грузинська мрія» на чолі з одіозним міліардером Бідзіною Іванішвілі підтримала «нейтральну кандидатуру» екс-очільниці МЗС Саломе Зурабішвілі. Навіть доступ до необмеженої фінансової підтримки та потужного адміністративного ресурсу не забезпечив впевненого результату для Зурабішвілі, всупереч більшості соціологічних прогнозів.  У першому турі Зурабішвілі здобула мінімальну перемогу  з результатом у 38,6% голосів. Натомість, кандидат від опозиційної «Сили в єдності» Григол Вашадзе здобув 37,7% голосів і отримав реальні шанси на перемогу. Другий тур має пройти в надзвичайно конкурентній атмосфері і багато в чому нагадуватиме «помаранчеві» вибори в Україні.

Прорахунки кампанії

За доволі короткий період часу Зурабішвілі виконала функцію «збирача» негативу та спромоглася вступити в публічний конфлікт з православною церквою. На старті гонки вона потрапила в епіцентр декількох гучних скандалів та створила для себе додаткові репутаційні ризики. Зурабішвілі втягнулася в тему російсько-грузинської війни та пошуку винних. Причому головним провокатором, на її переконання, виступила саме грузинська сторона, а точніше – М. Саакашвілі та невдалі управлінські рішення, за які він повинен нести  відповідальність. Позиція абсолютно необдумана і провокативна для більшості виборців.

Попри високий антирейтинг Саакашвілі, тема війни та втрачених територій залишається серйозним подразником для населення. Тому подібні заяви були сприйняті скоріше в контексті «зради» національних інтересів ніж критики попереднього режиму.

До слабких сторін Вашадзе можна віднести надмірну лояльність до постаті Саакашвілі, за що він часто піддається критиці з боку опонентів. Вашадзе відкрито заявляє про те, що у випадку перемоги на виборах  намагатиметься звільнити від кримінального переслідування екс-президента М. Саакашвілі та помилує окремих членів його команди − В. Мерабішвілі і Б. Ахалая.

Політтехнології «по-грузинські»

Оцінюючі всі ризики напередодні другого туру, грузинська влада вирішила зіграти ва-банк і вдатися до феєричної манпіляції. Прем’єр-міністр країни Мамука Бахтадзе заявив про те, що уряд прийняв рішення «обнулити» кредитні зобов’язання громадян та окремих юридичних осіб, які не перевищують 2000 ларі (20 тисяч грн.) за рахунок державного бюджету та витратити таким чином більше 500 млн. доларів. Згідно позиції влади, такі дії спрямовані на захист найбільш незахищених категорій населення. На особливу увагу заслуговує те, що подібну ідею першопочатково озвучив кандидат від опозиції Григол Вашадзе під час однієї з антиурядових акцій. Сторони попросту почали заграватися і готові ризикнути економікою країни заради маніпуляцій з громадськістю. В будь якому випадку відповідні дії достатньо критичні лише з того розрахунку, що визначений платіж становитиме 11,3% від дохідної частини бюджету.

Подібна «новорічна акція» стосуватиметься за різними оцінками від 200 до 250  тисяч виборців. Враховуючи те, що за даними Міністерства юстиції в Грузії налічується 3,5 млн. виборців, відповідні дії по-суті передбачають «прямий підкуп» від 5% до 7% від загальної кількості.  В перспективі це може створити доволі непоганий бонус для провладного кандидата в президенти зважаючи на мінімальний розрив з представником опозиції.

Натомість, Вашадзе заручився підтримкою лідера «Європейської Грузії» Давида Бакрадзе, який набрав 11% голосів у першому турі.

Висновки:

В останні тижні Вашадзе намагався формувати порядок денний та проводив централізовані акції протесту в найбільших містах держави. «Сила в Єдності» намагалася консолідувати свого виборця через соціальні медіа зважаючи на певні обмеження, які пов’язані з виходом на центральні телеканали. Крім того, штаб опозиційного кандидата провів масштабну кампанію «від дверей до дверей».

Чого не скажеш про головного фаворита гонки, яка дещо знизила свою активність в завершальній агітаційній хвилі. В будь якому випадку розрив між кандидатами залишається критичним, що спонукатиме до активного використання «сірих технологій» та провокуватиме жорстку гру з обох сторін.  Кінцевий результат багато в чому залежатиме від мобілізації «свого виборця»

Автор: Олександр Гнидюк

Популярні публікації