Український слід у справі «Манафортгейтсу»: «чорна каса» Партії регіонів і можливий імпічмент Трампа

У понеділок, 30 жовтня 2017 року, окружний суд штату Колумбія оголосив звинувачення  у вчиненні злочину відомому американському політтехнологу Полу Манафорту та його колезі Річарду Гейтсу. Бізнес-партнерів обвинувачують у кримінальних діях, що пов’язані з діяльністю лобіста іноземної установи без належної реєстрації, перешкоджанні діяльності державних структур США, відмиванні грошей, несплаті податків і шахрайстві. 

Загалом перелік порушень американського законодавства, щодо яких розпочато судове слідство, включає в себе 12 пунктів і у разі доведення вини підозрюваних може мати для них вкрай неприємні наслідки. Однак найцікавішим фактом для українського читача в цій історії може стати не те, що Пол Манафорт свого часу був головним політтехнологом Дональда Трампа і, відповідно, автором успішної передвиборчої кампанії 45-го президента США, а те, що звинувачення висунуті йому через роботу на В. Януковича, «Партію регіонів» та «Опозиційний блок», консультуванням та лобіюванням інтересів яких американський політтехнолог займався впродовж 2006-2016 років. Фактично, причиною кримінального провадження щодо Пола Манафорта та Річарда Гейтса стала діяльність в інтересах українських політиків та відмивання «українських» грошей, які вони отримували через розгалужену систему офшорів та компаній-прокладок впродовж останніх 10 років.

Однак, окрім «українського сліду» в цій історії для американців цікавими є зв’язки команди Манафорта з росіянами, участь яких у президентській кампанії 2016 року, є, на сьогодні, одним з ключових питань порядку денного американського політичного життя. Встановлення принаймні мінімальних фактів зв’язку команди Трампа з росіянами та їхнього втручання у результати волевиявлення, можуть стати реальною загрозою подальшого перебування останнього на посаді президента. 

Обвинувачення стверджує, що Манафорт та Гейтс продовж десяти років роботи в інтересах українських політиків, незаконним шляхом отримали десятки мільйонів доларів та через систему офшорів, підставних компаній та банківських рахунків приховували джерела походження цих коштів від американського уряду. Окрім ухилення від сплати податків, партнери приховали від міністерства юстиції США діяльність в якості лобістів інтересів уряду України, президента України та українських політичних партій, йдеться в обвинуваченні. Отримані таких чином кошти, Манафорт та Гейтс використовували для власного заможного життя у США, а також витрачали на купівлю елітної нерухомості. За підрахунками слідства, через фінансові схеми, створені Манафортом та Гейтсом,  було переведено більш ніж 75 мільйонів доларів, 18 з яких Манафорт використав на території США, не сплативши з цих операцій жодного центу податків. Його бізнес-партнер Гейтс використав з цих коштів тільки 3 мільйони, перевівши їх на інші підконтрольні йому рахунки.

Слідчі встановили, що Манафорт надавав консультаційні послуги та лобіював інтереси українських політиків через дві компанії – Davis Manafort Partners та DMP International. Davis Manafort Partners працювала у США, Україні та Росії з 2006 року та надавала послуги з політичного консультування. У  2011 році була створена DMP International, яка використовувалась для роботи з іноземними клієнтами, зокрема саме через цю фірму надавались послуги політичного консультування, лобіювання та публічного позиціонування для уряду України, «Партії регіонів», а також окремих членів «Партії регіонів», стверджує слідство. Встановлено, що підконтрольні Манафорту компанії, орієнтовно з 2006 року, надавали послуги «Партії регіонів» та її кандидатам (в тому числі колишньому президенту В.Януковичу) впродовж виборчих кампаній.  

Також у судових документах фігурує ще одна цікава інституція, відома українським читачам з часів правління В. Януковича – Європейський центр за сучасну Україну (The European Centre for a Modern Ukraine). Саме ця організація, створена у 2012 році у Бельгії, займалася лобіюванням інтересів та проведенням PR-кампаній для «Партії регіонів» та В. Януковича у США та Європі. Слідчі встановили, що ця структура була включена у процеси відмивання коштів, якими були оплачені послуги Манафорта та Гейтса. До прикладу, однією з таких послуг стала підготовка у Конгресі США звіту щодо офшорних рахунків Юлії Тимошенко, за який, згідно інформації слідчих, було заплачено близько 4 мільйонів доларів. 

Наразі Пол Манафорт та Річард Гейтс перебувають під домашнім арештом. Судовий розгляд справи планують розпочати 7 травня 2018 року, хоча ця дата може бути змінена відповідно до побажань учасників судового процесу. Манафорт заявив, що він не визнає своєї вини, і готовий захищати себе та свою репутацію у судовому процесі. Політичну підтримку йому висловив і Дональд Трамп, який обурився тим, що слідчі занадто багато уваги приділяють справі його колишнього політтехнолога, натомість не зважають на правопорушення з боку Хіларі Клінтон. Тим часом, американські аналітики говорять, що «українська справа» проти Манафорта – це тільки перший удар по команді Трампа. Наступний – розслідування Роберта Мюллера щодо можливої змови між співробітниками штабу Трампа та росіянами. І Манафорт у цій історії може зіграти чи не ключову роль

Автор: Михайло Мозоль

 

Популярні публікації