Трамп проти Китаю, резонанс навколо справ родини Байденів в Україні й відсутність помітних змін у відносинах між Європою та США: думка експерта-американіста В. Фарапонова.
Автор: Богдан Боднарук, студент КПНУ ім. І.Огієнка

Вашій увазі пропонується інтерв’ю з експертом-американістом аналітичного центу «AD Astra» Владиславом Фарапоновим. Про враження від навчання в Штатах, чим займається в умовах самоізоляції, «гарячу» американську тему з гострим українським присмаком, початок зледеніння американсько-китайських відносин та багато іншого!

Розкажи про свою активність в умовах карантину? Чим зараз займаєшся?

Займаюся тим же чим завжди. Активно пишу статті, описую ті події на міжнародній арені, що відбуваються останнім часом. Не можу спокійно дивитися на все це й стояти осторонь тих обставин та ситуацій, які безпосередньо стосуються США. Мене це також зачіпає як людину, котра встигла рік пожити в Штатах. До того ж хочеться донести якомога більше об’єктивних інсайдів у зв’язку з тим, що погляд із середини завжди набагато ближчий до істини аніж погляд іззовні.

Які враження від навчання в університеті?

Найперше хочеться сказати про високий рівень академічної свободи. Ти можеш обирати той напрям й дисципліни, які тобі справді до смаку. Я не був прикутий до якоїсь конкретної окремо взятої спеціальності. Наступне прикметне враження – розгалужена та добре організована система об’єктів інфраструктури вузу. На території моєї тамтешньої альма-матер функціонує ціле академмістечко, в найкращих традиціях штатівських вишів. Окрім того, несподіваною зручністю виявилася спроможність за потреби пересуватися мережею підземних переходів, що сполучають між собою всі важливі споруди. Зимовою порою ці тунелі користуються особливим попитом.

«Кейс Бурізми»

Я вважаю, що цю резонансну справу винесли на поверхню з подачі Трампа. Президенту був потрібен якийсь козир у змаганнях з Байденом. Було вирішено зіграти на випередження доки сивочолий Джо ще не набув усіх офіційних ознак й атрибутів кандидата. Власне він і дотепер ще не висунутий республіканцями як кандидат. А в той час і поготів. Не думаю, що тоді Д. Трамп звернув увагу на фігурування України в компрометуючих матеріалах. Для нього головним було завдати якнайбільше шкоди доброчесному іміджу Байдена як потенційного суперника. Імпічмент в рамках славнозвісного скандалу ледь не став злим жартом для чинного керманича США. Таким собі побічним ефектом з потенційно особливо важкими наслідками.

Про можливу зміну ставлення до «українського питання» в зовнішній політиці Штатів.

Я зі свого боку не вважаю за можливе говорити про якісь істотні зміни існуючої конфігурації відносин коли або якщо Трамп вийде переможцем на майбутніх виборах. Риторика його та й власне кажучи дії не зазнають якихось кардинальних змін. Нам потрібно в першу чергу посилено приділяти увагу власній внутрішній політиці вдосконалюючи підхід до реалізації останньої. Перш за все, я думаю, рости інституціонально. Тоді і тільки тоді може йти мова про серйозні наміри вступити до ЄС чи того таки НАТО. Стосовно Байдена скажу, що його декларативна політика трохи більш обнадійлива щодо України. Поряд з цим, в разі якщо перемогу здобуде супротивник Трампа, можуть виникнути деякі проблеми з регулярністю постачання озброєнь для нашої держави. Такі зволікання легко буде пояснити відсутністю консолідованої позиції в Сенаті й Конгресі.

На що варто звернути увагу Зеленському для забезпечення стабільної підтримки України з боку США?

Рецепт простий – спочатку стати цікавими як держава. Всіляко співпрацювати із США та НАТО. За найменшої можливості брати участь у спільних військових навчаннях і інших інтеракціях на кшталт цієї.

США і Китай

На сьогодні наявні всі підстави та передумови для того, щоб почати говорити про старт «Холодної війни» між Китаєм та Штатами. Але, гадаю, до відкритого протистояння не дійде. Все обмежиться агресивною риторикою США на адресу Китаю, яка буде мати місце як мінімум до початку виборів. Треба розуміти, що в даній ситуації першочергово винен коронавірус, який став сильним подразником для відчутного погіршення двосторонніх відносин між гегемонами. Додатковим тригером слугувала також ситуація, яку спостерігаємо у Гонконгу.

Трансформація відносин між США та Європою

Трамп від самого початку дотримувався раніше задекларованої напівпасивної позиції у стосунках із ЄС. Частково це втілилося й у зносинах з Україною. Раніше президент Штатів дав зрозуміти, що не варто чекати надто активної участі його країни у європейському порядку денному. Таких переконань він переважно й дотримувався. Робитиме це й надалі аж до початку активної фази прийдешніх виборів. Простіше кажучи Трамп частково самоусунувся від участі у справах Європи в цілому і України зокрема. Мовляв, нехай вони собі самі між собою в якийсь спосіб домовляються. Ми віддамо перевагу спостереженню за цим процесом. За умов сценарію відповідно до якого в президентське крісло сяде Байден так само не слід чекати якихось разючих змін. Вони якщо й  будуть, то матимуть скоріше точково-косметичний характер.

Прогноз: Трамп чи Байден?

Поки важко зі стовідсотковою впевненістю передбачати перемогу того або іншого. Однозначно на користь Байдена поки свідчать лише знову ж таки далеко не об’єктивні опитування й рейтинги, відповідно до яких останній випереджає свого візаві приблизно на 10%. Не беручи до уваги цього факту складно поки однозначно відповісти на це запитання.

Популярні публікації