Складна соціальна реальність Лукашенка

Попри тотальну залежність правлячого в Білорусі режиму Олександра Лукашенка від Кремля та фактичну співучасть у військовій агресії Росії проти України офіційний Мінськ прагне всіляко уникнути прямого залучення білоруських військ у цей конфлікт, апелюючи до настроїв в середині суспільства, які виглядають дуже неоднозначно.

Дані соціологічних досліджень проведених Belarusian Analytical Workroom (BAW) засвідчують, що 50% громадян Білорусі співчувають українцям й близько 82-85% респондентів критично ставляться до ідеї втягування у російсько-український конфлікт. Натомість кількість прихильників агресивної політики щодо України знизилась з 11% до 8%, що змушує правлячий режим тверезо оцінювати наслідки в середині країни від можливої військової авантюри. Інший важливий фактор – оцінка використання території Білорусі російськими військами для ударів по території України:

За даними дослідження 65% респондентів ставляться негативно до такого формату «співпраці» з РФ, 25% – підтримують, хоча їх частка знижуються (раніше було 29%).

Якщо говорити про аспект пошуку винних у початку повномасштабної війни, то ситуація виглядає наступним чином:

За період війни частка громадян, які звинувачують в першу чергу у початку війни Росію збільшилась з 24% до 30%. Другий винуватець, на думку білорусів, – США (стабільних 20%). Індекс вини України знизився з 17,5% до 13,8% опитаних. Зрозуміло, що визначені цифри – це результат тотальної роботи державної пропагандистської машини в середині країни, посиленої російськими наративами, яка має монополістичний доступ до телебачення та більшості оналайн-ЗМІ в країні.

Знижується також частка прихильників інтеграції РБ до складу РФ – з 60% до 46% населення. Однак початковий показник прихильників ідеї приєднання до складу РФ збільшився з 7% до 19%, що засвідчує певну радикалізацію симпатиків європейського та російського векторів розвитку держави.

Доцільно відзначити ще один цікавий сигнал з точки зору ідеї нейтрального статусу РБ, який транслює більшість громадян республіки. 52% опитаних вважають, що Білорусь в перспективі не повинна бути членом жодного військового союзу, 30% підтримують членство в ОДКБ й лише 4,7% виступають за інтеграцію до складу НАТО.

Популярні публікації