Що означають перестановки в Офісі Президента України?
Автор: Антон Найчук, директор Фонду громадської дипломатії

Посилення позицій Єрмака можна сприймати як сигнал про бажання Зеленського продовжувати дипломатичну лінію в делікатних питаннях української політики

Відставка Богдана та призначення новим керівником Офісу Президента Андрія Єрмака – яскравий показник трансформацій у внутрішньополітичному житті України. Володимиру Зеленському важливо забезпечити монолітність позицій органів державної влади з урахуванням реалізації складних за своїм змістом завдань – від створення ринку землі до досягнення миру на Донбасі.

Слід очікувати збереження важливої ​​ролі Андрія Єрмака в формуванні зовнішньополітичного курсу країни й розвитку відносин із зарубіжними партнерами. Посилення позицій Андрія Єрмака можна сприймати як сигнал про бажання Володимира Зеленського й далі рухатися дипломатичним шляхом в питаннях відновлення територіальної цілісності України, припинення війни на Донбасі й в пошуку механізмів реалізації Мінських угод.

Можливо, успішний досвід роботи російсько-української зв’язки Єрмак-Козак дозволить виробити нові концептуальні рішення, здатні надати життя об’єктивно нереалізованим в існуючій формі Мінським угодам.

Відставка Андрія Богдана стала першим серйозним кадровим рішенням, яке може мати продовження, наприклад, вже в рядах Кабінету Міністрів.

Важлива кадрова зміна, ініційована українською виконавчою владою, стала своєрідним індикатором внутрішньополітичних процесів. Досить довго ходили чутки про відставку Андрія Богдана й про неформальне посилення Андрія Єрмака. В кінцевому рахунку вони матеріалізувалися в указі Володимира Зеленського. Новим керівником Офісу Президента призначений колишній радник Андрій Єрмак. Що означає рішення глави держави? Як воно вплине на політичний курс України? Чи зміниться формат комунікації між офіційними Києвом і Москвою? Спробуємо знайти правильні відповіді на непрості питання, які вже викликали ряд об’єктивних висновків й суб’єктивних суджень в українському інформаційному просторі.

Чому Андрій Єрмак?

Людина з досвідом роботи в кіноіндустрії й успішною юридичною кар’єрою ефективно зарекомендувала себе в якості радника Володимира Зеленського. Ключовий трек його роботи в Офісі стосувався організації переговорного процесу з російською стороною, а також у веденні так званої неофіційної дипломатії. Андрій Єрмак координував питання обміну полоненими, займався реанімуванням нормандського діалогу, супроводжував президента в його важливих закордонних поїздках, а також зустрічався в Мадриді з Рудольфом Джуліані, соратником Дональда Трампа. Активна присутність Андрія Єрмака у зовнішньополітичному житті країни підвищувала його статус й закріплювала за ним важливу роль в процесі вироблення та прийняття політичних рішень в Офісі Президента. Будучи радником, він не приховував, що в разі потреби й в рамках відповідних доручень В. Зеленського його діяльність не обмежиться зовнішньополітичним вектором, а питання внутрішньополітичного характеру також можуть увійти у сферу його компетенції.

Таким чином, призначення Андрія Єрмака виглядає логічним й невипадковим. Він спочатку входив до близького оточення президента й не був пов’язаний ні з однією олігархічною групою.

Нова посада Андрія Єрмака повинна ще більше розширити його функціонал в питанні налагодження комунікації між Офісом Президента, Верховною Радою та Кабінетом Міністрів. Володимиру Зеленському важливо забезпечити монолітність позицій органів державної влади з урахуванням реалізації складних за своїм змістом завдань – від створення ринку землі до досягнення миру на Донбасі.

Слід очікувати збереження важливої ​​ролі Андрія Єрмака в формуванні зовнішньополітичного курсу країни й розвитку відносин із закордонними партнерами. Не виключено, що в сферу пріоритетів керівника Офісу Президента на цьому напрямку буде входити поліпшення відносин з США в непростих умовах американської президентської кампанії, а також на тлі прагнення України зберігати прагматичну рівновіддаленість й баланс у відносинах з республіканцями і демократами.

Нормандський формат та Мінський процес

Посилення позицій Андрія Єрмака можна сприймати як сигнал про бажання Володимира Зеленського продовжувати дипломатичну лінію в питаннях відновлення територіальної цілісності України, припинення війни на Донбасі й пошуку механізмів реалізації Мінських угод. Оцінка результатів роботи Андрія Єрмака, застосованих їм підходів, артикульовані позиції щодо врегулювання донбаського кейса та вибудовування відносин з Російською Федерацією дозволяють сформулювати такі висновки.

По-перше, помітна готовність вести прагматичний діалог з російською стороною як при підтримці закордонної дипломатії, так й безпосередньо (якщо мета виправдовує національні інтереси та дозволяє забезпечити мобільність в прийнятті рішень). По-друге, можна спостерігати прихильність сценарієм відновлення Україною повного суверенітету над непідконтрольними територіями Донецької і Луганської областей. Андрій Єрмак заявляв про своє бажання працювати над створенням необхідних умов для проведення місцевих виборів в регіоні в жовтні 2020 року. По-третє, буде надана підтримка роботи в Нормандському форматі, в тому числі в проведенні чергової зустрічі в Берліні у квітні 2020 р. Нарешті, буде досягнутий компроміс в частині оптимізації Мінських угод для їх реальної імплементації. Андрій Єрмак підтримує ідею практичного втілення політичної компоненти Мінських угод та проведення місцевих виборів в Донецькій і Луганській областях, але тільки на умовах українського законодавства. Це передбачає отримання контролю Україною над власним кордоном в день голосування й неприпустимість присутності в країні незаконних збройних формувань.

Є підстави прогнозувати, що на новій посаді Андрій Єрмак продовжить працювати над створенням ефективної моделі дипломатичного врегулювання донбаського питання. Новий керівник Офісу Президента раніше демонстрував готовність максимально використовувати ресурс Мінських угод, якщо вдасться внести коригування в положення, що суперечать українському законодавству. З високою йомвірністю, при дотриманні цих умов, Мінський процес сприймається Андрієм Єрмаком як алгоритм повернення окремих районів Донецької та Луганської областей до складу України. В іншому випадку зберігається ймовірність безперспективної заморозки ситуації з невизначеним статусом так званих ЛДНР поза української політичної системи, про що Андрій Єрмак говорив під час свого виступу в Chatham House.

Важливо відзначити, що від рівня синхронізації позицій й підходів української та російської сторін до сприйняття Мінських домовленостей залежить результативність всього переговорного процесу. Внесення технічних коригувань при збереженні духу затверджених Мінських угод дозволить вивести ситуацію з глухого кута до її логічного політико-дипломатичного врегулювання. Україна послідовно й, головне, мирно поверне території та їх населення у свою суспільно-політичну матрицю. Росія відкриє вікно можливостей для зняття Європою економічних санкцій по донбаському кейсу.

На новій посаді Андрій Єрмак може розширити формат комунікації з Дмитром Козаком, який також перейшов в президентську адміністрацію в рамках кадрових трансформацій в Росії. Хоча при формуванні політики російської сторони на українському напрямку останнє слово залишається за Володимиром Путіним, можливо, попередній успішний досвід роботи зв’язки Єрмак-Козак дозволить виробити нові концептуальні рішення, здатні не допустити заморозки ситуації на тривалий період й надати життя об’єктивно нереалізованим в існуючій формі Мінським угодам. З високою ймовірністю, Андрій Єрмак отримає від Володимира Зеленського широкий мандат дій для просування в цьому питанні.

Куди йде Богдан?

Сигнали з Офісу Президента свідчили про існування робочих конфліктів, при відсутності належної реакції створюють передумови для розколу в рядах українського керівництва. Відставка Андрія Богдана стала першим серйозним кадровим рішенням, яке може мати продовження, наприклад, вже в рядах кабінету міністрів.

З огляду на створену репутацію Андрія Богдана як людини, наближеної до олігарха Ігоря Коломойського, з великою часткою ймовірності західні партнери України позитивно оцінять крок Володимира Зеленського, який додатково демонструє його самостійність й небажання перебувати в орбіті впливу тієї чи іншої фінансово-промислової групи. За великим рахунком заміна зв’язки Богдан-Єрмак – це посилення позицій умовної групи «Квартал», тобто оточення Володимира Зеленського з його комерційної діяльності.

Поки рано говорити про те, що звільнення Андрія Богдана з Офісу є закінченням його політичної кар’єри. В українському інформаційному просторі вже активно говорять про можливість створення А. Богданом власного політичного проекту, а депутат від фракції «Слуга народу» Олександр Дубинський бачить в екс-главі ОП відмінного кандидата на пост прем’єр-міністра. Якщо версія з переходом в Кабмін буде виглядати нелогічно в контексті попереднього рішення Володимира Зеленського, то запуск нової політичної партії виглядає цілком реалізованим сценарієм.

Оригінал тексту опублікований на РСМД

Популярні публікації