Росія заявляє, що відступає від Херсона, що є потенційним ударом по Москві

Міністр оборони Росії оголосив по телебаченню в середу, що він наказує відступити московським військам із стратегічно важливого південного міста Херсон, що може завдати серйозного удару по військових зусиллях президента Путіна.

Заява під час телевізійної зустрічі з вищим військовим керівництвом була зроблена після того, як генерал Сергій Суровікін, командувач російськими силами в Україні, сказав Сергію Шойгу, міністру оборони Росії, що рішення було «важким», але що виведення військ дозволить «зберегти життя військовослужбовців та боєготовності військ».

Українські військові попереджали, що російські війська можуть спробувати симулювати відступ, сподіваючись втягнути їх у міський бій.

Військові до середи відстежували ознаки відступу Росії, але не були переконані, що російські військові мають намір повністю вийти з міста Херсона та прилеглого російського плацдарму на західному березі річки Дніпро, Роман Костенко, полковник армії та голова Комітету з питань оборони та розвідки Верховної Ради України, сказав у телефонній розмові.

«У нас є ознаки того, що вони витягують», – сказав полковник Костенко. «Вони підірвали мости, які дозволили б нашим силам просуватися. Ми бачимо, як вони залишають населені пункти, але в деяких вони залишають солдатів, щоб прикрити свої пересування».

Українські спецслужби працюють над оцінкою переміщень Росії, сказав він, і зазначив, що це оголошення могло бути неправильним напрямком з боку російських військових.

«Ми розуміємо, що це Росія», – сказав він. «Ми спостерігаємо».

Глибоке занепокоєння щодо оголошеного виведення військ протікало в повідомленнях впливових російських військових блогерів протягом усієї середи, і багато хто сприйняв це як зраду.

«Це рішення шокувало тисячі і мільйони людей, які воюють за Росію, гинуть за Росію, вірять в Росію і поділяють переконання «русского мира», –  написав впливовий блогер Юрій Котьонок.

Відступ від Херсона був би великою перемогою для українських військ, які давно прагнули відбити його та відкинути російські війська від західного берега Дніпра. Це єдина регіональна столиця, яка контролюється Москвою, і відхід буде також принизливим публічним розгромом для пана Путіна, який, за словами представників західної розвідки, відхилив попередні запити командування, щоб їм дозволили вийти з міста.

Призначена Росією цивільна адміністрація вже втекла до нової штаб-квартири на схід від Дніпра, а жителі повідомляли про масові грабунки російських військ. Четверту добу херсонці були знеструмлені, зв’язок обірваний.

Заступник губернатора Херсонської області у вигнанні Сергій Хлань заявив у середу, що умови життя десятків тисяч мирних жителів стають все жахливішими. «Херсон на порозі гуманітарної катастрофи», – сказав він.

Відступ Росії з Херсона мав би як стратегічне, так і символічне значення. Важливий чорноморський порт був першим великим містом, яке перейшло під контроль Росії менш ніж через тиждень після вторгнення. Херсон, суднобудівне місто, розташоване приблизно в 340 милях від столиці України, є важливим вузлом виходу до Чорного моря та воротами до Криму. Він також забезпечує доступ до південного узбережжя України, з якого відбулася найбільш потужна атака російських військ на початку повномасштабного вторгнення.

Вихід також додав би резонансу, оскільки це місто є столицею Херсонської області, однієї з чотирьох, які Путін незаконно анексував і заявив, що вони є частиною Росії наприкінці вересня, навіть коли його війська зіткнулися з великим контрнаступом українських військ. У вересні українські військові відвоювали сотні квадратних миль території, стратегічні міста та залишену зброю на північному сході країни.

Автори: Ден Білефскі, Марк Сантора, Ендрю Е. Крамер та Іван Нечепуренко.

Джерело: The New York Times

Популярні публікації