Раптовий успіх України може зміцнити підтримку Європи: NYT
«Це не даремно». Прихильники України кажуть, що наступ у вихідні показує, що західна військова допомога допомагає, і що настав час постачати більш досконалу зброю.
БРЮССЕЛЬ — Раптовий український успіх на полі бою дав поштовх не лише українцям, а й їхнім прихильникам у Європі, які зіткнулися з важкою зимою, різким зростанням цін на енергоносії та інфляцією.
Аналітики кажуть, що здатність української армії використовувати зброю, що постачається із Заходу, з великою перевагою проти Росії, посилить тиск на такі країни, як Німеччина, щоб вони постачали більш складну, важку зброю, як-от танки.
«Українська контратака демонструє людям, що вона допомагає, те, що ми робимо – гроші та постачання зброї – що це не даремно», – сказав Свен Біскоп, директор європейського відділу Брюссельської дослідницької групи Інституту Егмонт.
Після кількох місяців тяжкого глухого кута раптовий поштовх українських сил через слабку російську лінію поблизу північно-східного міста Харкова перетворився на розгром російських військ, коли Україна повернула собі сотні квадратних миль території протягом минулих вихідних у ході триваючої операції.
«Ніщо так не приносить успіху, як успіх», – сказав Франсуа Гейсбур, французький аналітик з питань оборони. «Важливо мати можливість продемонструвати, що те, що ми робимо протягом останніх місяців, призводить до позитивних результатів», – сказав він про західних прихильників України.
Тим, хто виступає за жорсткі санкції проти Росії, «було важко довести, що на нашому боці відбувалося щось хороше і що росіяни не сміялися до кінця, не відмовляючись від будь-якої своєї незаконно здобутої вигоди», – сказав пан Хейсбург.
«Але тепер справа за тими, хто вважає, що санкції не можуть довести, що Росії не завдає шкоди, тому що це так», – додав він. «І я думаю, що буде нова готовність надати допомогу Україні».
Олександр Роднянський, радник президента України Володимира Зеленського з економічних питань, заявив у понеділок, що збереження імпульсу на полі бою має вирішальне значення, тому що «в Європі, я думаю, зростає підтримка, як вони це бачать», і розуміння того, що їм потрібно постачати більше зброї незабаром.
«Ми звільняємо нашу країну, що донедавна багато наших партнерів вважали неможливим», – сказав він BBC з української столиці Києва.
Чарльз А. Купчан, колишній високопоставлений американський чиновник, сказав, що досягнення України посилять підтримку Заходу.
«Ця зміна імпульсу на полі бою, хоча й поки що незначна, посилить європейську рішучість і полегшить завдання для Вашингтону – підтримувати трансатлантичну солідарність щодо підтримки України та покарання російської економіки».
Незважаючи на те, що економічний удар по Європі буде серйозним цієї зими і, можливо, наступної, президент Росії Володимир В. Путін уже використав одну зі своїх останніх економічних зброй – майже повне припинення постачання природного газу до Німеччини.
«Але зараз проблема більше в цінах, ніж у кількості», – сказала Наталі Точчі, директор Інституту міжнародних відносин Італії. Вона зазначила, що ціни на енергоносії, як і раніше дуже високі, трохи знизилися, частково через зусилля Європейського Союзу та його держав-членів різко скоротити споживання та створити резерви.
«Путін розіграв свою останню карту. Це зроблено», – сказала вона.
Колишній прем’єр-міністр Швеції Карл Більдт щойно був у Києві, де, за його словами, панувала ейфорія. Європа і Сполучені Штати побачать, що «Україна – це не програна справа», – сказав він.
Але, як і багато інших, він застеріг від надмірного оптимізму.
«Путін має на меті зламати волю Заходу, особливо Європи та України, цієї зими, змусити їх замерзнути», – сказав він, посилаючись на останні напади Росії на енергетичну інфраструктуру України.
«Але Путін втрачає свою зброю», – сказав пан Більдт. «І ці дні спонукатимуть людей продовжувати».
Сполучені Штати та країни НАТО досі зосереджувалися на постачанні переважно зброї російського виробництва, якою українці вміють користуватися, а також ретельно відібраної західної зброї, як-от протитанкових ракет, а нещодавно, що важливо, далекобійної артилерії.
Пан Більдт сказав, що оскільки Захід переважно не має зброї російського виробництва, виникне делікатне питання постачання більш складної важкої зброї, як-от американських і німецьких танків.
«Західні речі складніші з навчанням, витонченістю та безпекою», – сказав пан Більдт. «Але це необхідно і має відбутися, то чому б не продовжити це?».
Наразі Німеччина відмовилася відправляти танки в Україну. Міністр оборони Крістін Ламбрехт повторила в понеділок, що Сполучені Штати і НАТО вирішили не постачати таку зброю і що Німеччина не буде робити це самостійно.
Але тиск на уряд Німеччини зростає, щоб надіслати їх, сказала Ліана Фікс, німецький експерт з Росії та України.
«Останній успіх України розв’язав нову внутрішню динаміку», – сказала вона.
Але в Німеччині все ще є багато тих, хто хвилюється, щоб не загнати Путіна в кут і бути втягнутим у війну, сказала вона.
«Присяжних ще немає, – додала вона, – але багато що залежатиме від сигналу зі Сполучених Штатів».
Німці задавалися питанням, чи сигналізує Америка про зміни в неділю, коли посол США Емі Гутманн сказала німецькому телеканалу ZDF: «Ми повинні зробити більше. Ми захищаємо власний світ і процвітання, водночас даючи змогу українцям захищати свій».
Вона не стала вдаватися в подробиці, але додала: «Я вважаю, що Німеччина хоче брати на себе все більше і більше лідерства, і ми сподіваємося і очікуємо, що Німеччина це зробить».
Ульріх Шпек, німецький аналітик, резюмував реакцію на нещодавні успіхи України як щастя, змішане з тривогою, дехто сказав, що Україна довела, що може виграти у цій війні.
Але те, як насправді виглядає «перемога», ще не зрозуміло і є предметом значних дискусій, оскільки такі країни, як Німеччина, Франція та Сполучені Штати, стурбовані ризиками, притаманними різним сценаріям, сказав пан Спек.
«Якому виду ендшпілю вони віддають перевагу?», – запитав він. «Чи слід припинити війну шляхом переговорів, чи слід відкинути росіян туди, де вони були до вторгнення, чи Україна має спробувати відвоювати всю» територію, яку Росія окупувала з 2014 року?
Відповіді багато в чому визначатимуть не лише в Україні, а й у Вашингтоні, який, як і Німеччина та Франція, прагне не розширювати війну.
«Статус-кво ситуації або виснаження був певним чином комфортним для Західної Європи та США, які нервують з приводу двох сценаріїв – Україна програє і Україна виграє», – сказав він.
Довга патова ситуація мала перевагу в тому, що показала Росії, що агресія не окупиться, водночас уникаючи ризику того, що українська перемога створить «нову динаміку в Росії, яку ніхто не зможе контролювати», – сказав він.
«Поки що ще рано, але швидкий прогрес України повинен спонукати до перегляду стратегії Заходу та до більшої ясності», – сказав пан Спек.
«Україна руйнує міф про російську армію та послаблює імперський проект Путіна», незалежно від того, що буде далі, сказав він. «Все це є безцінними послугами для довгострокової європейської безпеки, свободи та процвітання».
Автор: Стівен Ерлангер, для NYT.