Про зовнішню політику Президента Зеленського
Автор: Антон Кучухідзе, політолог-міжнародник

Фактично вже рік країна живе з новим Президентом, і важливо проаналізувати, наскільки виконуються обіцянки, дані народу по основним зовнішньополітичним напрямкам.

Обіцянки про мирну Україну

Ця обіцянка виконується Президентом практично в повному обсязі, хоча політичні противники нинішньої влади не втрачають можливості критикувати всі ініціативи. Дану критику можна ставити під велике питання, оскільки сьогодні для всього світу Україна виступає на переговорах як мирна країна й дуже активно просуває безпосередньо дипломатичний план врегулювання ситуації навколо українських Донбасу та Криму. Яскравим тому підтвердженням може служити недавнє інтерв’ю екс-представника США з українського питання пана Волкера, який як ніхто інший був на практиці залучений в процес досягнення миру навколо України. Курт Волкер чітко вказує на прогрес: «стратегія, яку обрав Зеленський, на мій погляд, дуже розумна. Її сенс – показати світу, що Україна прагне вирішити конфлікт. Що ви хочете миру, готові вести переговори, бачите простір для компромісу. Що ви готові зустрічатися, хочете обміну ув’язненими, що ви дієте дуже проактивно». Дані слова описують й доводять факт того, що при команді Президента Зеленського була запущена робота Нормандського формату, розморожений процес з обміну полоненими, сторони хоч і з проблемами, але приступили до розведення сил й засобів, українська позиція в Мінську стала проактивною й з’явилася динаміка в мирних переговорах.

Люди хочуть швидкого світу, але з точки зору дипломатії, Україна за останній рік показала, що єдиним винуватцем зриву мирних угод є Москва. Наприклад, раніше в Німеччині робили двозначні заяви, що порушниками Мінських угод є і Київ, і Москва. Тепер для таких висновків немає ніяких підстав. Дане положення справ на дипломатичному рівні Президент України може записати до свого активу.

Україна-ЄС

При новому Президентові вдалося зберегти проєвропейську спрямованість Києва, і нарешті, чого не було раніше – Угода про Асоціацію перестала бути предметом політичного піару для керівництва України, а перетворилося на поле для прагматичного просування інтересів українських компаній. Кілька тижнів тому Україна заявила про прагнення почати діалог з європейськими партнерами щодо перегляду торговельної частини Угоди. В українських аграріїв та металургів з’явилося світло в кінці тунелю, тому що багато квот наші товаровиробники вичерпують вже за січень-лютий кожного року, а потім змушені платити 25% додаткового збору, що робить нашу продукцію менш конкурентоспроможною. Дана ініціатива може спрацювати, й прецедент вже був, з 2014 по 2016-й рік діяв автономний режим преференцій для українських товаровиробників. На тлі глобальної економічної кризи й пандемії, можливо, прагматично просувати цю лінію, хоча європейські інституції, звичайно ж, зацікавлені в захисті бізнес інтересів своїх компаній.

Україна-США

Крім збереження підтримки Вашингтона, Президенту Зеленському особисто та МЗС вдалося не вплутатися у внутрішньополітичний передвиборний конфлікт між республіканцями і демократами. Ситуація навколо корупційного скандалу з віце-президентом Байденом переведена суто в юридичну площину, і, нарешті, МЗС не соромиться говорити про власні політичні інтереси. Міністр закордонних справ України однозначно заявив, що після виборів в США, «Україна ж хоче зберегти підтримку, як республіканців, так і демократів». Саме так може виглядати прагматичний зовнішньополітичний інтерес України. Висновки з негативного досвіду 2016 року Україна зробила, й на граблі не стала.

Вищенаведені факти залишають позитивні надії, що Україна зможе прагматично крокувати на міжнародній арені й буде посилювати свій імідж як мирної та договороспроможної країни. Народ України чекає подальших успіхів, поки що обіцянки Президента України виконуються.

Антон Кучухідзе, політолог-міжнародник, спеціально для «Українські Новини»

Популярні публікації