Про що Путін домовлявся в Будапешті та як це вплине на Україну?
Автор: Олександр Гнидюк, експерт Фонду громадської дипломатії

У середу, 30 жовтня, Володимир Путін відвідав Будапешт з робочим візитом на запрошення угорського прем’єра Віктора Орбана.

На фінальній прес-конференції В. Орбан багато говорив про те, що членство в ЄС та НАТО не повинно обмежувати подальший розвиток російсько-угорських двосторонніх відносин. В даному випадку мова йде про співпрацю в енергетичній сфері, російських інвестиціях в інфраструктурні проекти Угорщини та збільшенні об’ємів двосторонньої торгівлі до 10 млрд доларів в наступному році (у 2018 році рівень двосторонньої торгівлі склав 6,5 млрд доларів). В. Орбан відзначив, що його країна не може змінити свого географічного розташування. Саме тому, на думку прем’єра, Угорщина повинна співпрацювати з усіма центрами сили в трикутнику «Москва – Стамбул – Берлін». У свою чергу В. Путін зазначив на стратегічній ролі Угорщини в транзиті російського газу та наголосив, що «Газпром» забезпечить достатній рівень поставок газу до Будапешту в наступному році, не зважаючи на результати «транзитних» переговорів з Україною.  В. Орбан прогнозовано багато говорив про історичну велич своєї країни та «полчищах» мігрантів, які намагаються прорватися в Європу через територію Угорщини. Крім того, угорський лідер відзначив, що офіційний Будапешт готовий стати так званим провідником Росії на шляху до поглиблення діалогу з Вашингтоном та НАТО. Пропоную детальніше окреслити цілі, які переслідує кожна зі сторін.

Інтереси Росії:

  • Підвищити власний геополітичний статус через залучення Угорщини (держави, яка входить до складу ЄС та НАТО) до власної системи координат.
  • Виробити спільну політичну повістку відносно України.
  • Домовитись про умови нового контракту на постачання російського газу (чинна угода завершується у 2021 році).
  • Кремль зацікавлений у співпраці в сфері ядерної енергетики. Мова йде про вихід російської державної корпорації «Росатом» на угорський ринок. «Росатом» отримав контракт на будівництво двох нових енергоблоків на АЕС «Пакш». Нагадаю, що це єдина атомна електростанція, яка функціонує на території Угорщини й, на даний момент, забезпечує внутрішні потреби в електроенергії на 40%.
  • Отримати підтримку Угорщини для зміцнення «миротворчого» статусу РФ в контексті ситуації в Сирії. Росія прагне дотиснути Будапешт на предмет відновлення дипломатичних відносин з режимом Б. Асада у 2020 році. Це відкриє можливості для створення небезпечного інциденту в середині ЄС. Подібні ініціативи вже викликали негативну реакцію в Брюсселі.

Очільники обох держав багато говорили про захист християн в Сирії, які потерпають від беззаконня. В. Путін в надзвичайно «скромній» манері намагався виставити себе в якості головного захисника християн. Більше того, В. Путін чітко відзначив, що допомога відбувається через представників офіційної влади, якщо конкретно – режим Б. Асада.  

  • Російська сторона також намагатиметься підписати ряд торгово-економічних угод на рівні «ЄАЕС – Угорщина», що, у випадку реалізації, може спровокувати ще більше загострення у взаємовідносинах колективного Берліну з Будапештом.
  • Розширити свій вплив на сферу безпеки та, як наслідок, посилити власну присутність. Зокрема, в Будапешт переїхав офісу російського Міжнародного інвестиційного банку, що викликало серйозний резонанс у ЗМІ. Ні для кого не секрет, саме ця структура, ще з часів СРСР використовувалась для спонсорування та організації різного роду активностей в Європі.

Інтереси Угорщини:

  • Забезпечити для себе вигідні умови торгівлі на двосторонньому рівні та підсилити власний регіональний статус.
  • Отримати доступ до російських енергоресурсів за низькими цінами й продовжити «Турецький потік» на територію Угорщини.
  • Збільшити об’єми прямих іноземних інвестицій.

Український фактор в переговорах

В. Путін з В. Орбаном не оминули своєю увагою і Україну. Згідно офіційної версії основний контекст розмови стосувався проблем з постачанням енергоресурсів через українські території та перспектив врегулювання ситуації на Донбасі. В. Орбан відкрито заявив, що  безальтернативні поставки газу через українську ГТС – це загроза суверенітету та національній безпеці Угорщини. Тому він з «великим оптимізм» сприймає диверсифікацію поставок за рахунок «Турецького потоку». Угорщина також розраховує на зміцнення партнерських відносин з Сербією.

В. Путін та В. Орбан також згадали  про «нормандський формат», та розведення сил на Донбасі. Меседж доволі чіткий – Україна є головним винуватцем й апологетом конфлікту.

Наступний негативний момент стосувався великого занепокоєння зі сторони Будапешту відносно так званих «утисків» угорських меншин на Закарпатті. Цілком імовірно, що Кремль буде розігрувати цю карту у тому випадку, якщо відносини з офіційним Києвом почнуть загострюватись.

Популярні публікації