Політична криза Молдови: які загрози для України
Автор: Антон Найчук, кандидат політичних наук, диеректор Фонду громадської дипломатії

Політична криза в Молдові набуває все більшого розмаху та зберігає загрозу переходу у фазу прямого громадського конфлікту, який потребуватиме прямого втручання у врегулювання ситуації з боку міжнародних партнерів.

В. Плахотнюк намагається реалізувати сценарій дострокових парламентських і президентських виборів. Тимчасова антиолігархічна коаліція між соціалістами і проєврпейськими силами є прямою загрозою його особистим інтересам і безпеці. Демократи намагатимуться розхитувати ситуацію через масові народні протести і підконтрольний демократам медійний ресурс з метою дискредитації «ситуативної коаліції», блокуватимуть роботу сформованої парламентської більшості та новоствореного уряду. Не виключно, що Плахотнюк намагатиметься шукати слабкі місця в рядах сформованої більшості та через доступні йому канали спонукати окремих представників залишити антиолігархічну коаліцію, щоб акцентувати увагу на її недієздатності. Підконтрольні суди можуть розпочати переслідування лідерів Acum та соціалістів з метою їх залякування. Реалізації зазначеного потребує повної солідарності між демократами та силовими структурами країни. Поліція країни поки надає завуальовані сигнали підтримки позиції Плахотнюка, не здійснюючи опору при розгортанні наметів демонстрантами з боку Демократичної партії. Армія намагатиметься займати нейтральну позицію за умови відсутності провокацій.

В свою чергу,  Acum та Соціал-демократична партія не володіють достатніми кулуарними зв’язками в силових структурах, що спонукатиме їх до пошуку міжнародної підтримки. Для них є сприятливий сценарій за якого ЄС, США і РФ втрутяться у внутрішньополітичні процеси й спонукають сторони протистояння до прямого діалогу або сформують тимчасову групу для врегулювання кризи, що підтримуватиме новостворену коаліцію. Ігор Додон та уряд Санду спробують використати усі наявні інструменти, в тому числі Раду Безпеки. Не виключна спроба проголошення надзвичайного стану у країні.

Дестабілізація в сусідній країні несе безпосередню загрозу українським національним інтересам. Посилення кордону є доцільним превентивним заходом у разі радикалізації громадських протестів чи переходу конфлікту у фазу прямого протистояння. Такий сценарій можливий у разі намагань Плахотнюка організувати провокації для дискредитації президента і новоствореної більшості, якщо силовики підтримають новий уряд. Проте, поки рано говорити про початок громадянської війни чи появи біженців на молдовсько-українському кордоні.

Особливу увагу необхідно приділити фактору Придністров’я, адже дана загроза може актуалізуватись на фоні внутрішньополітичної кризи в Молдові. Українська дипломатія може спробувати зіграти спільно з Європейським Союзом в плані дотримання раціонального «нейтралітету».  Крім того, офіційний Київ має підготувати пакет заяв, можливо навіть з Румунією, які стосуватимуться підтримки цілісності Молдови та обмеження окремих «ініціатив» з боку Кремля, до яких варто віднести: активізацію придністровської теми, федералізацію і тому подібні речі.

Текст опублікований на Факти ICTV

Популярні публікації