Парламентські вибори в Німеччині: нові загрози для Європи

Німеччина оголосила результати виборів, які отримали широкий резонанс у Західній Європі. Тенденції, що проявилися під час голосування, можуть вплинути на формування нових трендів в політиці ЄС, які пов’язані з популяризацією правих політичних сил. Загалом, до Бундестагу потрапило шість діаметрально-протилежних партій, які резюмують скандальний та суперечливий політичний дискурс на наступні чотири роки.

На часі формування нової більшості. З високою ймовірністю Меркель створить так звану «Ямайську коаліцію», до якої увійдуть три політичні сили – ХДС / ХСС, СДПН та «Союз 90 / Зелені». Напередодні виборів М. Шульц різко критикував роботу уряду Меркель, але результати голосування змушують вдатися до перевіреного союзу для протистояння маргінальній опозиції з AfD та Лівими, які сукупно матимуть майже 22% місць у парламенті.

Актуальною залишається реалізація альтернативних сценаріїв, які активно обговорюються в експертних колах. Замість Зелених до складу коаліції можуть залучити Вільних демократів, які отримали підтримку на рівні 10,7% голосів. Між програмою ХДС / ХСС і ПВД існують значні ідеологічні розбіжності з точки зору стратегії країни на міжнародній арені, позиції стосовно мігрантів, системи оподаткування та збільшення витрат на оборонний комплекс до 2% від ВВП. Однак, ПВД зацікавлені у тому, щоб виторгувати крісло міністра фінансів для лідера партії Крістіана Лінднера, що робить можливими політичні компроміси. Разом з тим, існує сильна конкуренція між СДПН та ПВД, що ускладнює реалізацію подібних домовленостей. Можливості для утворення коаліції на основі ХДС / ХСС з залученням Зелених та ПВД практично відсутні.

Теоретично можливе існування більшості ХДС / ХСС з ситуативними союзами з різними політичними силами. Складно припустити, що Меркель готова покладатися на хитку більшість, яка значно ускладнить процес прийняття рішень.

Отже, зовнішня політика Німеччини буде продовжуватись відповідно до усталених десятиліттям стандартів, але сам факт створення інформаційного майданчика у вигляді AfD може негативним чином вплинути на політику ЄС щодо протистояння з Росією та вирішення проблеми з мігрантами.  В додаток, ріст популярності поляризованих проектів набуде загрозливого характеру, який поєднається з концепціями «національних держав» та культивування ідей про консервацію Європейського простору.

Автор: Гнидюк О.

 

Популярні публікації