Парламентські вибори в Іспанії: чи зможе Мадрид вийти з політичної кризи?
Автор: Олександр Гнидюк, експерт Фонду громадської дипломатії

В Іспанії розпочалася новий виток політичної кризи, який виник в результаті чергового загострення «каталонського кейсу» та неспроможності створити дієву більшість в стінах парламенту. Діючий склад парламенту пропрацював трохи більше шести місяців, але соціалісти на чолі з прем’єром Педро Санчесом так і не змогли домовитись про створення коаліції. Виходом з цієї ситуації повинні стати дострокові вибори, які заплановані на 10 листопада. Пропоную розібратися з тим, що стало причиною чергового загострення протистоянь в середині країни та як результати виборів зможуть вплинути на існуючу політичну матрицю.     

Що стало причиною загострення?

14 жовтня Верховний суд Іспанії ухвалив дуже жорсткі вироки окремим каталонським політикам за звинуваченнями у сепаратизмі та розтраті державних коштів. Це пов’язано з організацію референдуму за незалежність, який відбувся у 2017 році і спровокував затяжну політичну кризу, яка, певною мірою, триває і досі. Крім того, іспанський суд видав ордер на екстрадицію колишнього очільника Каталонії Карлеса Пучдемона, який, після провального референдуму, переїхав до Брюсселю. Більше того, визначені рішення були ухвалені в акурат до чергової річниці сумнозвісного для багатьох референдуму. Можливо, офіційний Мадрид вирішив продемонструвати свою силу, але результати такої авантюри отримали протилежний ефект – розпочався черговий етап протесту, результати якого передбачати надзвичайно важко.
Вироки іспанської феміди відносно організаторів референдуму стали каталізатором нової напруги у діалозі між Барселоною та Мадридом. На вулицях Барселони розпочались масштабні мітинги, які ставлять під загрозу територіальну цілісність держави. Кількість протестувальників значно збільшилась як і відсоток тих, хто підтримує курс на отримання незалежності. Подібну тезу підтверджують і численні соціологічні дослідження.  

Чим може закінчитись протистояння?

Каталонцям не варто розраховувати на те, що іспанський уряд погодиться на проведення справжнього референдуму за незалежність регіону. Більше того, офіційний Мадрид зацікавлений у тому, щоб домогтися жорстких покарань для організаторів антиурядових виступів. За логікою іспанського уряду цей прецедент повинний стати серйозним сигналом на майбутнє, який повинен остудити запал представників каталонського політикуму.

Натомість, головне завдання для діючого каталонського женералітету полягає у тому, щоб відстояти власні позиції та домогтися пом’якшення або анулювання вироків для засуджених. Це дозволить їм отримати тактичну перемогу над Мадридом та зберегти високі показники електоральної підтримки.   

Цілком вірогідно, що у випадку продовження активної фази мітингів сторони будуть вимушені сідати за стіл переговорів. Важливим стимулом на шляху до цього стане те, що каталонські еліти позбавлені потужної міжнародної протекції, яку, натомість, зберігає Мадрид. Не варто забувати, що ЄС підтримує курс на збереження територіальної цілісності Іспанії.  Головне завдання для Мадриду – не допустити ескалації конфлікту, яка зможе перерости у масові сутички між протестувальниками і поліцією. Більше того, відсутність необдуманих дій зі сторони центральної влади стане гарантією подальшої підтримки з боку Берліну та Парижу.

По факту Мадрид зможе піти на зменшення вироків або вдатися до «заморозки» судових процесів. Все буде залежати від суспільних настроїв та політичної доцільності. З впевненістю можна сказати лише про те, що вирішення чергової «каталонської кризи» відбудеться вже після парламентських виборів.

Якими будуть результати парламентських виборів?

Цими вихідними в Іспанії пройдуть дострокові парламентські вибори. Однак вони навряд чи вирішать існуючі проблеми оскільки жодна з політичних сил, згідно з результатами численних соціологічних досліджень, не зможе отримати необхідну кількість голосів для створення однопартійної більшості.
Соціалістична партія здобуде перемогу та покращить свої позиції, але для формування коаліції потрібно буде шукати союзників серед тих, з ким не змогли об’єднатися раніше. Соціалісти в черговий раз спробують домовитись з лівою політичною силою Podemos, якщо вдасться владнати попередні суперечки. Але навіть цього може виявитись недостатньо для формування більшості. Єдиний можливий вихід з такої ситуації – розширити формат майбутнього «союзу». Третім учасником коаліційних перемовин, ймовірно, будуть «Громадянами»,  до співпраці з якими схиляється чинний прем’єр-міністр та лідер соціалістів Педро Санчес.

Отже, результати виборів стануть першим кроком на шляху до виснажливих переговорів, які, у випадку їх успішного завершення, призведуть до формування надзвичайно хиткої більшості. В цьому контексті важко розраховувати на різкий прогрес у вирішенні конфлікту з Каталонією.

Популярні публікації