Остання серія коаліційних перемовин у Німеччині: яка розв’язка чекає на глядачів?

В Німеччині завершується довготривалий політичний серіал з формування нової коаліції, що є безпрецедентним прикладом  в новітній політичній історії країни. Меркель та Шульц узгодили позиції щодо політики нового уряду, розподілили портфелі та підготували текст коаліційної угоди, за яку ще мають проголосувати на черговому партійному з’їзді СДПН. Питання про відновлення «традиційної коаліції» між консерваторами та соціал-демократами знаходиться в категорії «фактично вирішених», але зберігає декілька потенційних ускладнень через збільшення опозиційного крила в середині СДПН.

Визначу, що у цій історії Шульц опинився в складній ситуацій, коли спочатку відмовився від партнерства з ХДС / ХСС, а згодом був змушений сідати за стіл переговорів за відсутності адекватної альтернативи. Головне завдання полягало у тому, щоб реалізувати максимум програмних положень СДПН, які декларувались напередодні виборів. Соціал-демократи з самого початку переговорів намагалися підвищили  ціну «партнерства» для Меркель  через поступки у міграційній політиці, сфері охорони здоров’я та податковому законодавстві. В цьому відношенні Шульц зміг отримати однозначний бонус у вигляді міністерств фінансів, закордонних справ та  праці. Натомість, Меркель зацікавлена у тому, щоб отримати парламентську більшість та сформувати уряд, який продовжить реалізацію обраного нею курсу.

В даному випадку всі обставини змусили найбільш рейтингові політичні сили вдатися до шлюбу за розрахунком, щоб зберегти власні позиції. Оскільки затягування процесу суттєво позначилось на показниках підтримки ХДС / ХСС. Так, згідно даних дослідження німецької телекомпанії ARD, кандидатуру Меркель на посаду канцлера підтримує 51% виборців. Нагадаю, що до початку коаліційних переговорів цей показник знаходився на позначці у 70%. Зрозуміло, що подальше затягування часу виходить за межі адекватного суспільного сприйняття. Ще більше загроз несуть в собі дострокові парламентські вибори, які підсилять позиції маргінальної Альтернативи для Німеччини та можуть спричинити подальшу фрагментацію Бундестагу.

На даний момент Шульц працює над тим, щоб забезпечити внутрішньопартійну підтримки та обійти останні бар’єри на своєму шляху. Такий розвиток подій залишається найбільш сприятливим для збереження політичної цілісності Європейського союзу.  Прогнозовано, що Меркель розпочне потужну дипломатичну та інформаційну компанію в контексті успіхів ЄС та поглиблення співпраці з Францією. Нова ідея фікс для Західної Європи може включати зростання геополітичної ваги «старого світу» (реально чи виключно в інформаційному дискурсі) в розрізі тих викликів, які обумовлюють відносин з Росією, КНР та США. Ще одна проблема, про яку не варто забувати, актуалізується через протистояння з Туреччиною та чергове загострення конфлікту в Сирії.

Отже, епопея з формування нового уряду Німеччини підходить до свого логічного завершення. Меркель зберігає позицію канцлера та парламентську більшість з соціал-демократами. Разом з тим, в новій каденції представлені ряд відверто опозиційних політичних сил, які вже зараз розпочнуть підготовку до наступної виборчої кампанії. Натомість, Меркель має реальну можливість стабілізувати ситуацію в ЄС та вибудувати конструктивний діалог з ключовими геополітичними гравцями.

 

Автор: Гнидюк Олександр, Фонд громадської дипломатії

Популярні публікації