Огляд зарубіжної преси: Україна і світ

Тиждень подій та заяв, що сколихнули весь світ.  Про відносини між Україною та Грузією, критику Китаю, нові домовленості про американсько-турецьке співробітництво, електронне голосування в Росії та триденне перемир’я в Афганістані читайте нижче.

Відносини між Тбілісі та Києвом після призначення Міхеїла Саакашвілі 22 травня, 2020

Призначення Міхеїла Саакашвілі на посаду голови Виконавчого комітету Національної ради реформ призвело до загострення відносин між Україною та Грузією. Зокрема, 8 травня було оголошено, що Грузія відкликає свого посла в Києві для консультацій. Однак, вже сьогодні можемо відстежити тенденції до продовження стратегічної співпраці між країнами.

Так,  25 травня має відбутися зустріч між послом  Грузії в Україні Теймуразом Шарашенідзе та главою грузинського МЗС Давидом Залкаліані.

На думку Залкаліані,  зустріч є необхідною для обговорення всіх деталей подальшої співпраці між країнами. У його повідомленні було наголошено про продовження стратегічного партнерства з Україною незважаючи на існуючу проблему. При цьому він зазначив, що необхідний «серйозний аналіз того, як мають продовжитися двосторонні відносини». Більше про відносини між Тбілісі та Києвом від «Interfax – Україна» за посиланням – https://cutt.ly/fyPzIP6

Реакція Заходу на «безпековий закон» в Гонконзі 22 травня, 2020

Китай перебуває в центрі міжнародної критики та занепокоєння щодо автономії особливого адміністративного регіону, подавши новий закон про безпеку для Гонконгу.  Закон було представлено громадськості на Національному народному конгресі в Пекіні. Його мета полягає в придушенні будь-яких проявів сепаратизму  та запобіганні діяльності, яка «серйозно шкодить національній безпеці».

Світ зустрів з обуренням цю подію. Держсекретар США Майк Помпео говорив про «смерть до високого рівня автономії Гонконгу». Він засудив цей крок  за його свавільний та однобічний характер. У той же час він повідомив, що США можуть скасувати своє спеціальне економічне ставлення до Гонконгу, якщо Народна Республіка впровадить заплановане в життя.

Європейський Союз закликав Китай зберегти «високий ступінь автономії Гонконгу». Для ЄС підтримання цього принципу є «дуже важливим», – заявив глава зовнішньої політики ЄС Жозеп Боррель Фонтельес після консультацій з 27 країнами-членами.

Великобританія, Австралія та Канада також висловили «глибоку стурбованість» законопроектом. У спільній заяві міністрів закордонних справ сказано: «Такий закон без прямої участі народу, законодавчої влади чи юрисдикції від імені Гонконгу, підірвав би принцип «одна країна – дві системи», за яким Гонконгу гарантована автономія».

Уряд Великобританії закликав Китай захистити права Гонконгу щодо автономії. «Ми уважно стежимо за ситуацією і сподіваємось, що Китай поважатиме права, свободи та високий рівень автономії Гонконгу», – заявив представник уряду в Лондоні.

Про реакцію Заходу на події в Китаї детальніше від Spiegel за посиланням – https://cutt.ly/FyPgaAa

США та Туреччина планують продовжити військове та політичне співробітництво – 23 травня, 2020

У суботньому телефонному дзвінку президент Дональд  Трамп та його турецький колега Реджеп Таїп Ердоган наголосили  про продовження двостороннього співробітництва. Розмова стосувалася ситуації в Лівії та Сирії. Президент Трамп повторив «свою стурбованість щодо посилення іноземного втручання в Лівію та необхідності швидкої деескалації», – заявив Білий дім. Два президенти також підтвердили, що «необхідно терміново вирішити конфлікт у Сирії та безперешкодний доступ до гуманітарної допомоги по всій країні».

За даними Білого дому, в нинішній розмові два президенти також говорили про відновлення глобальної економіки після коронної кризи. Понад 338 800 людей загинули в 188 країнах та регіонах з моменту появи нового коронавірусу в Китаї минулого грудня.

По всьому світу було зареєстровано 5,24 мільйонів випадків, і на сьогоднішній день відновлено понад 2,07 мільйона людей, згідно з даними, складеними американським університетом Джона Хопкінса.

У заяві зазначається, що Ердоган та Трамп домовились продовжувати політичну та військову співпрацю задля сприяння миру та стабільності в регіоні. Більше про нові домовленості між США та Туреччиною від Spiegel та Turkish Press за посиланням – https://cutt.ly/OyPfYS3 / https://cutt.ly/NyPfINI

Росія впроваджує електронне голосування 23 травня, 2020

За допомогою змін внесених до чинного законодавства росіяни зможуть вже на наступних виборах вперше проголосувати за допомогою електронних засобів. Електронне голосування вже чотири рази тестували в Москві і  його не було зламано жодного разу.

Замість того, щоб розміщувати позначку у звичайному виборчому бюлетені, проголосувати можна буде за допомогою програмного забезпечення. Це має бути можливим як на місцевому, так і на загальнодержавному рівнях. Процедуру можна використовувати  для проведення референдумів.

За інформацією державного агентства ТАСС, прихильники зазначають, що виборці, наприклад, в період коронавірусу, були б краще захищені від зараження, якби їм не довелося йти на виборчу дільницю.

Критики вважають, що впровадження даного типу голосування в Росії може призвести до ряду маніпуляцій під час виборів. Зокрема, незалежним спостерігачам буде важче відстежити чергові порушення.  Важливим є й те, що дані зміни до законодавства впроваджувалися в той час, коли в державі були заборонені протести через пандемію.

Незрозуміло, чи буде застосована ця процедура вже при голосуванні за найбільші конституційні зміни в російській історії. Спочатку це повинно було бути в середині квітня, але через вірус корони відкладено на неозначений термін. Нещодавно російські ЗМІ повідомляли про 24 червня як про нову дату. Про електронне голосування в Росії детальніше від Spiegel за посиланням – https://cutt.ly/ByPlSTe

Таліби оголосили про припинення вогню з афганським урядом – 24 травня, 2020

У неділю триденне перемир’я було укладене між сторонами конфлікту у зв’язку з мусульманським святом Рамазан-байрам.  Таке короткотривале перемир’я породжує надії щодо подальшого припинення протистоянь.

«Ні в якому разі не здійснюйте наступальних операцій проти ворога. Якщо противник буде вживати будь-яких дій, захистіть себе», – наголосив представник талібів Забіула Муджахід у суботу. Він додав, що припинення вогню було оголошено виключно для Ід аль-Фітр, що знаменує собою кінець святого місяця Рамадан.

Президент Ашраф Гані вітав це оголошення і заявив, що доручив військовим виконувати його. У своєму телевізійному зверненні з президентського палацу після молитов Іда він сказав: «Як відповідальний уряд, ми також хочемо зробити ще один крок вперед. Я оголошую, що звільнення в’язнів «Талібану» буде прискорено, і будуть вжиті серйозні заходи».

«Талібан» вже втретє оголошує про короткострокове припинення вогню. Перший раз оголошення про призупинення військових протистоянь відбулося у 2018 році. Сталося це саме під час урочистостей Іда. Бійці талібів та члени силовиків обіймалися та позували для селфі разом. Цього разу цього не станеться, оскільки таліби наказали своїм військовим не входити на територію уряду. Детальніше про тимчасове припинення військових дій в Афганістані  від BBC за посиланням – https://cutt.ly/AyPhkEt

Популярні публікації