Огляд зарубіжної преси: Україна і світ

Держсекретар США Ентоні Блінкен закликав чинити тиск на Росію, Джо Байден сподівається на зустріч з Путіним, Чехія буде вимагати компенсацію від Москви, а в Болгарії плануються дострокові парламентські вибори. Далі про найактуальніші міжнародні новини за минулий тиждень.

 

Під час спільного брифінгу з президентом України Володимиром Зеленським президент Польщі Анджей Дуда заявив, що на червневому саміті НАТО, заплановане обговорення «дорожньої карти» для України щодо виконання нею кроків для вступу в Альянс. Також президенти підписали спільну декларацію щодо європейської перспективи України. Зокрема, Анджей Дуда зазначив:

 

«Наша двостороння зустріч з президентом Зеленським  завершилася підписанням спільної декларації щодо європейської перспективи для України, тобто належності до ЄС. Польща продовжує підтримувати Україну в цьому питанні».

 

Минулого тижня на святкуванні річниці ухвалення Конституції Польщі президенти України, Польщі, Латвії, Литви та Естонії підписали спільну декларацію про цінності, співпрацю і демократичні прагнення держав у якій йдеться наступне:

 

«Згадуючи досвід минулого, пишаючись досягненнями нашої теперішньої співпраці в регіоні, усвідомлюючи виклики, з надією дивимося в майбутнє. Висловлюємо переконання, що успіх нашої спільної спадщини та спільного дому, корінням яких є європейська цивілізація, вимагає, щоб Європа, як і дім, будувалася на фундаментальних цінностях і принципах».

 

Європейська зовнішньополітична пресслужба повідомляє, що під час зустрічі Високого представник ЄС з питань зовнішньої політики і політики безпеки Жозепа Борреля з держсекретарем США Ентоні Блінкеном обговорювалось на двосторонній основі найактуальніші виклики зовнішньої політики та безпеки, які також були предметом обговорення міністрів закордонних справ G7 на їх дводенній зустрічі.

 

Окремо, Євросоюз викликав посла РФ Владіміра Чижова у зв’язку із запровадженням Росією санкцій проти низки європейських посадовців. Таким чином Генеральний секретар Єврокомісії Ілзе Юхансоне та генсек Європейської служби зовнішніх справ Стефано Санніно повідомили Чижову реакцію ЄС у зв’язку з рішенням російської влади заборонити в’їзд восьми громадянам ЄС. 

 

За повідомленням агентства Bloomberg міністри закордонних справ країн G7 у проєкті комюніке за підсумками зустрічів в Лондоні висловили занепокоєння з приводу великого нарощування Росією військ біля кордонів України. Підкреслюються дії Росії з підриву демократичних систем інших країн, її зловмисну гіперактивність і використання дезінформації. 

 

Агентство Ceska televize повідомляє, що Чехія вимагатиме від Російської Федерації не менше одного мільярда як компенсацію за наслідки вибухів на складах з боєприпасами у Врбетіцах.

 

До військової програми Постійного структурованого співробітництва в сфері безпеки і оборони Євросоюз дозволить приєднатися США, Норвегії та Канаді. Також, як повідомляє агентство Reuters, 14 країн ЄС запропонували створити військові сили швидкого реагування, які можна було б застосовувати на ранньому етапі міжнародних криз. Сова іде про створення бригади з 5 тисяч солдатів, можливо, підкріплену кораблями і літаками, для допомогти демократичним іноземним урядам, які її потребують.

 

Болгарський канал NOVA повідомив, що президент Болгарії Румен Радев наступного тижня своїм указом розпустить 45-ту Національну асамблею. Він зазначив, що дострокові парламентські вибори відбудуться 11 липня. Зокрема, Радев сказав наступне:

 

«Ми рухаємось до розпуску парламенту та призначення дострокових виборів. Але якщо після цього голосування ми досягнемо тієї ж патової ситуації, і уряд не може бути сформований, Болгарія може впасти не тільки в політичну, але і в інституційну кризу».

 

Держсекретар США відвідав України та провів зустріч із Володимиром Зеленським. На пресконференції Ентоні Блінкен назвав основні питання, які держсекретар США обговорив з президентом України. Зокрема: викорінення корупції та просування реформ в цьому напрямку; реформування демократичних інституцій; Євроатлантичний шлях України; загрозу з боку Росії та українських олігархів. Окремо, Ентоні Блінкен зазначив про важливість судової реформи, корпоративного управління та цілісності антикорупційних органів в державі.

 

У заяві на сайті президента Латвії ідеться про те, що Егілс Левітс та Володимир Зеленський підписали спільну декларацію щодо європейської перспективи України. Латвійська сторона зазначила, що готова допомогти своїм професійним досвідом в управлінні реформами та європейської інтеграції. Я дуже сподіваюся, що в цьому десятилітті Україна стане повноправним членом Європейського Союзу, здійснивши всі необхідні реформи.

 

The Times провело розслідування згідно якого двоюрідний брат королеви Великобританії принц Майкл Кентський таємно пропонував свої зв’язки з російським режимом президента Росії Владіміра Путіна, який вважається загрозою №1 для національної безпеки Британії.

 

Фонд громадської дипломатії продовжує робити огляд актуальних новин, які відбулись протягом тижня в міжнародній політиці. Приєднуйтесь до нас в соціальних мережах і слідкуйте за головними подіями в світі разом з нами.

Популярні публікації