Огляд зарубіжної преси: Україна і світ

У світі продовжують посилювати карантинні обмеження у зв’язку з пандемією COVID-19. Росія не припиняє нарощувати військову присутність на кордоні з Україною, а Європа висловлює стурбованість.

5 квітня посольство України у Латвії заявило, що проти нього та проти українського посла в країні проросійські сили розпочали кампанію з дискредитації. Про це посольство повідомило у понеділок на своїй Facebook-сторінці.

«Обережно, фейки! За інформацією посольства, у зв’язку із принциповою позицією посла України в Латвії Олександра Міщенка щодо викриття злочинної діяльності проти України так званої української організації, а насправді маріонетки в руках Кремля, «Об’єднання українських товариств Латвії», проросійські сили розпочали кампанію з дискредитації посла України і посольства шляхом компіляції та фальсифікації висловів посла із відкритих джерел, інтерв’ю тощо», – заявили українські дипломати. 

Президент України Володимир Зеленський звільнив керівників 7 посольств, включаючи голову представництва України при Європейському Союзі. Відповідні укази, датовані 6 квітня, оприлюднені на президентському сайті.

Президентка Молдови Мая Санду назвала неприпустимим той факт, що в країні викрали українського суддю Миколу Чауcа, який в 2016 році втік з України в Молдову і якого Інтерпол оголосив у міжнародний розшук за підозрою у хабарництві.

Глава МЗС Дмитро Кулеба під час телефонної розмови з молдовським колегою Ауреліу Чокоєм запевнив у непричетності України до ситуації з викраденням судді Миколи Чауса та запропонував створити спільну робочу групу з цього питання. 

Об’єднане командування сухопутних військ НАТО (LANDCOM) у своєму Twitter опублікувало допис українською мовою зазначивши, що Україна цінний партнер. Натомість речниця Білого дому Джен Псакі заявила, що офіційний Київ давно прагне вступити до НАТО, і що адміністрація Байдена підтримує Україну, але рішення про вступ залежить тільки від Альянсу. Про це Псакі сказала на брифінгу у вівторок.

Також речниця Білого дому підтвердила все більшу стурбованість США стосовно нещодавньої ескалації з боку Росії на Донбасі та біля кордонів України. Про це Псакі сказала у четвер під час брифінгу в Білому домі.

«США все більше стурбовані нещодавньою ескалацією російської агресії у Східній Україні, включно з переміщенням російських військ біля українських кордонів. Росія зараз має більше військ біля українських кордонів, ніж за весь час з 2014 року. 5 українських військових були убиті цього тижня. Це все вкрай тривожні знаки», – заявила Псакі.

Речник НАТО у коментарі німецькому виданню WELT заявив, що Північноатлантичний альянс застерігає Росію від подальшої ескалації ситуації в Україні на тлі переміщення російських військ біля українського кордону та порушень припинення вогню на Донбасі окремо зазначивши, що НАТО продовжуватиме підтримувати суверенітет та територіальну цілісність України, буде залишатись пильним і продовжує уважно стежити за ситуацією.

Прем’єр Британії Борис Джонсон також заявив про занепокоєність нарощуванням російської військової присутності біля українського кордону. Про це він написав у Twitter за результатами розмови з президентом Володимиром Зеленським.

«Я розмовляв з президентом Зеленським  сьогодні ввечері про нашу стурбованість дестабілізаційною російською військовою діяльністю на кордоні України. Я повторив про непохитну підтримку Великою Британією суверенітету та територіальної цілісності України», – написав Джонсон.

За інформацією агентства Reuters канцлерка Німеччини Ангела Меркель зажадала в телефонній розмові з президентом Росії Володимиром Путіним, щоб РФ припинила нарощування військової потужності біля українських кордонів.

У свою чергу президент Росії Володимир Путін у телефонній розмові з Ангелою Меркель поскаржився, що Київ цілеспрямовано загострює ситуацію на лінії зіткнення на Донбасі. Про телефонну розмову повідомила пресслужба Кремля.

В МЗС РФ пригрозили Україні масштабною ескалацією на Донбасі та «наслідками для державності» у разі гіпотетичного приєднання Києва до НАТО. З такою заявою на брифінгу в п’ятницю виступила речниця МЗС РФ Марія Захарова.

«Ми звернули увагу на заяву президента України Зеленського, який побував учора на Донбасі, про те, що вступ країни в НАТО нібито призведе до закінчення конфлікту в регіоні. Гіпотетичне отримання членства в Альянсі всупереч очікуванням Києва не тільки не принесе мир Україні, але, навпаки, призведе до масштабної ескалації ситуації на південному сході і може призвести до незворотних наслідків для української державності», – цитує Захарову російське агентство ТАСС.

Натомість Пентагон закликає Росію пояснити свої дії щодо нарощування військових сил на східному кордоні України та в окупованому Криму. Про це заявив прессекретар Пентагону Джон Кірбі на брифінгу у Вашингтоні.

«Я не збираюся говорити про оцінки розвідки або про те, що ми бачимо. Ми закликаємо росіян розповісти світові, що вони роблять, з якими силами, з якими можливостями і які їхні наміри», – сказав Кірбі.

Міністр закордонних справ Латвії Едгар Ринкевич заявив про необхідність надати Україні План дій щодо членства в НАТО на тлі ескалації з боку Росії.

Про це він заявив в інтерв’ю національному мовнику LTV Ziņu Dienests.

«Україна вже протягом 15 років намагається приєднатися до НАТО шляхом отримання Плану дій щодо членства. Мабуть, вже таки час надати цей План Україні. Це буде як мінімум сигналом від нас, що українці не залишаться без підтримки. Я однозначно підтримаю таке рішення», – сказав Ринкевич.

Голова фракції “Європейської народної партії” у Європарламенті Манфред Вебер висловився за жорсткі санкції проти РФ у разі подальшої ескалації на кордонах з Україною – такі як замороження рахунків олігархів та від’єднання Росії від міжнародної платіжної системи SWIFT. Про це він сказав в інтерв’ю виданням німецької медіагрупи Funke, оприлюдненому в неділю, 11 квітня.

Фонд громадської дипломатії продовжує щотижня відстежувати актуальні новини міжнародної політики та інформувати вас про головні події, які стосуються України і світу.

Популярні публікації