Огляд зарубіжної преси: Україна і світ

Автор: Євгеній Куценко, експерт Фонду громадької дипломатії, журналіст Ukrainian Point

До вашої уваги новий випуск огляду зарубіжної преси за 30.07-06.08! Про активні дії Володимира Зеленського на посаді Президента України, тренінг-сесію для депутатів “Слуги народу” та запуск нового російськомовного каналу читайте у розділі нижче!

Володимир Зеленський проводить тренінг-сесію для своїх 254 депутатів-новачків

Здобувши більшість на позачергових парламентських виборах у липні, партія “Слуга народу” хоче підготувати своїх законодавців, які ніколи до цього не сиділи у Верховній Раді. Зеленський не дозволив колишнім політикам балотуватися від своєї партії, тому “Слугу народу” наповнюють колишні професійні фотографи, активісти, спортсмени. Майже 80% парламенту будуть складати нові, відносно молоді обличчя.

Хоча багато українців відносяться скептично до такої кількості новачків, “мені здається, що дуже скоро люди зрозуміють, що це був вдалий експеримент”, – говорить одна громадянка України.

Гвендолін Засе, старший дослідник Carnegie Europe, стверджує, що така зміна у політиці вражає — навіть, якщо порівнювати це з поваленням комунізму.
Головне питання стоїть у тому, чи така радикальна зміна у роботі однієї з найменш довірених структур України призведе до побудування ефективної законодавчої системи, або ж розбрат та різниця інтересів, що виникнуть пізніше, будуть заважати продуктивній роботі парламенту”.

Нових депутатів “Слуги народу” зібрали у одному з готелів Трускавця на тиждень, щоб підготувати до майбутньої роботи у Верховній Раді. Заняття починаються о 9 ранку та закінчуються о 10 вечора. Навчальний план складається з різних предметів — від комунікацій до публічного права та основ законодавства.

Якщо людина, яка приходить у політику готова здобувати знання, щоб стати більш продуктивною, професійною та кращою не тільки як політик, а і як людина, що зможе змінити країну — то це величезний плюс”, – говорить Дмитро Разумков.

Більше про буткемп для законодавців від Thomson Reuters за посиланням: https://reut.rs/2ZoqHlz

Україна запустить російськомовний телевізійний канал, щоб завоювати серця людей на Донбасі

Україна планує запустити телевізійний канал, що зможе покращити ставлення населення Донбасу та Росії до України.

Ми повинні прийняти факт, що Україна практично програла інформаційну війну за прихильність людей, що проживають на окупованих територіях Донбасу та Криму”, – говорить Кирило Тимошенко, Заступник голови Офісу Президента. “Але у нас ще є можливість все змінити. Цей канал дозволить нам охопити російськомовне населення у всьому світі”.

Канал буде державним, але джерелом контенту частково будуть слугувати приватні українські канали.

Більше про інформаційний реванш України від New York Times за посиланням: https://nyti.ms/2YuWQM0

Найперший український експерт, який пророкував популярність Зеленського, тепер стверджує про її майбутній спад

Віктор Бобиренко, голова одного з аналітичних центрів в Україні, можливо був одним із перших, хто передбачив небачену популярність Зеленського ще у своїй статті за 2015 рік.

Популярність Володимира Зеленського базується на вірі людей у диво — коли новий Президент України зіткнеться зі складнощами та не зможе виконувати обіцянки, його популярність різко впаде.

Якщо раніше Володимир був актором, хто просто грав роль, то тепер він перетворюється з хлопчика у чоловіка, котрий розуміє, скільки сили та влади він отримав”, – відмітив Віктор Бобиренко. “Його влада криється у тому, що український народ вірить у диво. Ми не йдемо до церкви — ми йдемо до телевізорів. На телебаченні ми побачили ідола, якому зараз молимося”.

Володимир Зеленський переміг у президентських виборах з підтримкою в 73%, партія “Слуга народу” здобула 43% на парламентських виборах, але через декілька років Зеленський матиме рейтинг у 8-10%, не більше” – говорить експерт.

Детальніше про популярність Зеленського у статті від Thomson Reuters за посиланням: https://reut.rs/319VuDd

Підйом українського суперника Путіну

Він — винахідливий політик, що розуміє силу телебачення, має величезну підтримку та, хоча це і не так важливо, іноді знімає свою футболку. І ми зараз не про Володимира Путіна, котрий керує Росією вже майже 20 років.

Володимир Зеленський — новий Президент України, котрий дуже стрімко зійшов на політичну верхівку держави. У той час, коли санкції та внутрішні проблеми продовжують підривати популярність Путіна, Зеленський заручився неймовірною підтримкою українського населення, пообіцявши завершити війну та вирішити низку питань внутрішньої політики.

Як два боксери на ринзі, Зеленський та Путін останні два місяці лише кружляли довкола один одного. Володимир Путін спровокував декілька кризових моментів, щоб перевірити нового Президента України. Проте, на відміну від Петра Порошенка, котрий був обмежений своєю націоналістичною риторикою, Володимир Зеленський має шанс “достукатися” до російськомовного населення Сходу. Уряд Зеленського заявив про припинення вогню, відтягнув позиції українських військ від одного з пунктів, щоб полегшити доступ цивільному населенню, а також ініціював ряд інвестицій у прикордонні міста України. Наприклад, під час своєї останньої подорожі у Маріуполь Володимир анонсував виділення 25 мільйонів доларів на зменшення забруднення повітря.

Не можна завершити конфлікт на Донбасі лише військовими діями. Цей час вже минув. Потрібно спочатку завоювати серця людей та їх довіру”, – заявив Начальник Генерального штабу Руслан Хомчак, генерал-лейтенант Збройних сил України.

Один західний дипломат, котрий забажав залишитися анонімним, описав Володимира Зеленського як “новачка, котрий грає у гру з дуже високими ризиками проти досвідченого та загартованого опонента, проте у нього це непогано виходить”.

Детальніше про протистояння Зеленський vs. Путін від New York Times за посиланням: https://nyti.ms/2H0s7f1

Що думає закордонна преса про нового прем’єр-міністра Великої Британії? Чому Німеччина не бажає підтримувати спільну місію підтримки торгових кораблів у Перській затоці? Новий конфлікт на території Кашміру? Про це дізнаєтеся у розділі нижче!

Німеччина відмовила США у допомозі в Перській затоці

Напруга навколо Ірану та сутички у Перській затоці спровокували посилення американського та британського військового нагляду над торговими танкерами та кораблями у затоці. Після захоплення Іраном британського танкера, Великобританія вирішила відправити додатковий військовий корабель HMS Duncan для супроводу своїх торгових кораблів. До акції приєдналися США, котрі висловили бажання ініціювати спільну місію підримки торгових кораблів Європи та Америки.

Нещодавно Вашингтон звернувся до Берліну з пропозицією приєднатися до акції захисту, котру вже підтримали Франція та Англія. Речник МЗС Німеччини заявив, що вони розглянули пропозицію, проте відповідь буде негативною — держава не приєднається до місії. Німеччина планує надалі підтримувати стратегію де-ескалації та дипломатичного вирішення конфлікту.

Проте, багато представників з Німеччини підтримують ідею спільної місії по захисту кораблів. Як заявив Крістіан Меллінг, заступник директора Німецької ради із зовнішньої політики, “Німеччина — це країна, політична та соціальні системи якої залежать від експорту. Тому це є елементарним пріоритетом зовнішньої політики Німеччини — підтримувати систему, яка сприяє вільній торгівлі”. Окрім цього, питання є чітким запитом до європейської солідарності, у той час як Німеччина відповідає на цей запит принципом “моя хата скраю”.

Звичайно, Німеччина не підтримує політику максимального тиску США проти Ірану, котра тільки загрожує миру та стабільності на Близькому Сході. Таким чином, Німеччина просто прагне вирішити конфлікт найбільш мирними способами та не підбурювати конфлікт.

Детальніше про позицію Німеччини щодо спільної місії військового супроводу торгових кораблів у Перській затоці, від Financial Times за посиланням: https://on.ft.com/2GI9Q5V

Стаття 370: Індія позбавляє Кашмір особливого статусу

Індійський уряд відмінив статтю конституції, яка надавала території Кашміру особливий статус, що може призвести до низки нових протестів. Диспут за регіон Кашміру триває вже довгий час між Пакистаном та Індією. Обидві держави заявляють про повну приналежність Кашміру собі, проте контролюють лише його частину. Такий крок націоналістичної Народної партії Індії викликав обурення спільноти, адже його можна вважати порушенням конституції.

Стаття 370 особливо важлива, адже саме вона гарантує автономію утворенню, у якому проживає більшість мусульман Індії. Пакистан засудив такий крок: “      Індія грає у небезпечну гру, яка може мати серйозні наслідки для регіонального миру та стабільності”, – заявив Міністр закордонних справ Пакистану Шах Мехмуд Курєши.

Народна партія Індії з самого початку виступала за посилення контролю над Кашміром. Наразі вони відмінили право території на свою конституцію, прапор та адміністративну автономію, а також забрали всі привілеї, які надавались мешканцям утворення, включаючи пріоритет на державні посади та володіння землею.

Мебооба Муфті, колишній Перший міністр Джамму та Кашміру, заявила: “Вони просто хочуть забрати нашу землю, хочуть перетворити наш штат, у якому більшість населення — мусульмани, на будь-який інший штат, перетворити нас на меншину, а потім повністю позбавити влади”. Вона також попередила, що відміна цієї статті буде мати серйозні наслідки, які вплинуть не лише на ситуацію всередині регіону, а навіть на весь континент.

Зараз Кашмір перебуває у надзвичайному стані: встановлена комендантська година, збори більш ніж 4 людей заборонені.

Бажаєте дізнатися більше про статтю 370 та ситуацію з Кашміром? У статті від BBC  за посиланням: https://bbc.in/31gvtSx

США можуть накласти санкції на російський газопровід до Німеччини. Це буде жахливою ідеєю

“Не сидіть тут без діла, введіть нарешті санкції!” – так повинен звучати девіз американської зовнішньої політики за останній час. Давайте введемо більше санкцій на Іран за порушення угоди, з якої Адміністрація Трампа сама ж вийшла. Давайте введемо санкції на Росію не тільки через втручання у вибори США 2016 року, але і через втручання у ще майбутні вибори, замість того, щоб посилювати безпеку виборів на законодавчому рівні. А зараз Палата представників та Сенат США розглядають можливість введення санкцій на компанії, задіяні у будівництві “Північного потоку-2”.

Хоча такі дії базуються цілковито на бажанні США зменшити вплив Росії на європейський регіон та мінімізувати можливість залежності від РФ, це не спрацює. Санкції скоріше за все призведуть до погіршення відносин між США та Німеччиною, та ще більше відштовхнуть Росію до Китаю. Якщо Америка дійсно бажає зменшити залежність Європи від Російської Федерації, то їй потрібно підтримувати будівництво газопроводу.

Звичайно, що з будівництвом “Північного потоку-2” Росія збільшить поставки газу до Європи на 55 мільярдів метрів кубічних у рік. Правдивий також факт, що поставки газу до європейських країн останнім часом тільки збільшувалися, а у 2018 році досягли свого піку. Проте, насправді частка російського газу на європейських ринках зменшувалася з часів Холодної війни. У 1980-х Росія постачала до 80% всього газу Європи, у 2018 ця частка становила 40%.

Хоча Росія залишається найбільшим експортером газу до Європи, запит останньої на імпорт значно перевищує можливості Росії. Такі країни, як Норвегія, Катар, Алжир, Нігерія, Перу та навіть самі США експортують багато газу до Європи. Разом з конкуренцію від інших постачальників та розвитком альтернативних ресурсів енергії, потреба Європи у російському газу зменшиться.

Таким чином, США можуть завищувати свої побоювання щодо того, що Європа стане залежною від Росії. Час, коли СРСР чи РФ могли контролювати Європу простою маніпуляцією газом минув. Окрім цього, санкції США не змусять покинути проект, котрий вже збудували майже на 65%. Навіть якщо деякі компанії призупинять свою участь у проекті, на їх місце прийдуть нові. США не зможе досягнути бажаних результатів, саме тому їм краще підтримувати позитиві відносини між учасниками, адже Росія також стає більш залежною від Європи. Санкції можуть нашкодити важливим відносинам між США та Німеччиною, а також спровокувати Росію тісніше співпрацювати з Китаєм.

Більше про можливі наслідки “політики санкцій” США та “Північний потік-2” у статті від Politico за посиланням: https://politi.co/31n5SY3

Що пише світова преса про Бориса Джонсона?

Шоумен, король обіцянок, новий Трамп? Що саме медіа думають про нового прем’єр-міністра Великобританії Бориса Джонсона?

Політику, котрий щойно вступив на посаду, буде дуже нелегко керувати країною у стані Brexit. Великобританія проживає часи політичної кризи, коли не тільки вихід з ЄС, але і націоналістичні сили автономних утворень якої, погрожуючи про вихід з Об’єднаного Королівства, тиснуть на англійський уряд.

Саме тому увага преси просто прикута до персоналії Бориса Джонсона. Що пише газета про нового прем’єр-міністра?

Цікаву добірку зробило українське агентство BBC за посиланням: https://bbc.in/2MBVqbf

Популярні публікації