Огляд зарубіжної преси: Україна і світ

Автор: Євгеній Куценко, експерт Фонду громадької дипломатії

Україна:

Тиждень гучних заяв, скандалів та нових подій в Україні не залишився без уваги й західних медіа. Про отруйний націоналізм, нового Президента України Володимира Зеленського, парламентські вибори, американську нафту в Україні та переродження Чорнобиля читайте нижче!

Чорнобиль стане офіційним туристичним місцем — 11 липня, 2019

Президент України Володимир Зеленський підписав указ щодо розвитку Чорнобильської зони відчуження. Указ передбачає створення “зеленого коридору” для туристів, заходи викорінення корупції, прокладання нових туристичних маршрутів та побудова нових КПП. Також будуть скасовані обмеження та заборони щодо відеозйомки, а внаслідок взаємодії мобільних операторів у Чорнобильській зоні покращиться зв’язок.

“Ми маємо дати цій території України нове життя. Досі Чорнобиль був негативною частиною бренду України. Настав час це змінити. Чорнобиль — це унікальне місце на планеті, де природа відроджується після світової техногенної катастрофи, де є справжнє “місто-привид”. Ми маємо показати це місце світу: науковцям, екологам, історикам, туристам”, – наголосив Глава держави.

Чорнобиль став популярним місцем “чорного туризму” спочатку з часів виходу “Сталкера”, а нещодавно все більшу увагу міжнародної спільноти до зони привернув серіал з однойменною назвою від HBO. За даними, кількість туристів до зони відчуження збільшилася на 40%.

Президент сподівається, що відкритий доступ туристів до Чорнобилю допоможе прибрати корупцію та незаконний вивіз металу з регіону, а також сприятиме притоку іноземних інвестицій, змінить сам бренд місця.

Проте, є багато людей, які проти цього рішення. Зустрічаються різноманітні аргументи проти дозволу на вільний доступ: від негативного впливу зони на здоров’я самих туристів до того, що дії останніх можуть зашкодити унікальній екозоні, що сформувалася. Науковці та екологи, що провели багато років вивчаючи зону після катастрофи стверджують, що це – унікальне місце на планеті, де можна проводити різноманітні досліди щодо впливу радіації на живі організми у реальних умовах.

Джим Бізлі, професор Університету Грузії, що вивчав природу зони з 2012 року стверджує: “Чорнобиль — це дійсно єдине доступне місце на планеті, де можуть бути проведені досліди такого типу для важливих наукових відкриттів. Беручи до уваги збільшене використання радіації в технологіях та медицині, у подорожах на Марс та в космос, людству необхідно знати більше про те, як радіація впливає на живі організми.”

Науковці занепокоєні, що приплив туристів зруйнує цю унікальну екосистему та може вплинути на здоров’я самих шукачів пригод. Саме тому з рішенням відвідати Чорнобиль не потрібно поспішати, а якщо вже зважилися — бути обережним з природою та дотримуватися всіх правил безпеки.

Більше про зону відчуження як місце для туризму від CNN та The Washington Post за посиланнями – https://cnn.it/2xPzGjq / https://wapo.st/2LmpGqW

Україна закуповує нафту від США на зло Росії — 11 липня, 2019

Сировинний експорт США до Європи все збільшується — навіть Україна стає важливим споживачем американських барелів, внаслідок напружених стосунків з Російською Федерацією та поганої якості російської нафти.

Цього місяця Україна отримала свою першу закупівлю нафти від США — танкер з 80, 000 тоннами нафти для Кременчуцького нафтопереробного заводу. Повідомляють, що більше закупівель буде здійснено у липні на серпні.

“Українська нафтова промисловість може піднятися з попелу з приходом нового президента Володимира Зеленського, тому Україна є очевидним ринком збуту для американської нафти, хоча потрібно враховувати ціни”, – прокоментував один з європейських нафтових гравців.

Європа все більше починає закуповувати американську нафту, оскільки внаслідок санкцій російський ринок є нестабільним, а якість нафти залишає бажати кращого. Польща, Німеччина, Італія, Греція та Хорватія — всі ці країни збільшили споживання американської нафти, таким чином поставки США до Європи зросли до 2,5 мільйона тонн на місяць.

Росія завжди була основним постачальником нафти на європейський ринок, але з останніми політичними та економічними проблемами, які стоять перед РФ, держава може утратити свої безумовні лідерські позиції. Звичайно, ціна та традиційність російського нафтового ринку не дозволить йому повністю випасти з західної арени, але європейські держави точно віддають перевагу стабільності та якості.

Про американську нафту у Європі детальніше від Thomson Reuters за посиланням – https://reut.rs/2LMMgIw

Чи отруїть націоналізм новообраного Президента України? – 12 липня, 2019

“Перемога Володимира Зеленського на виборах була результатом раніше стриманого бажання українців нормалізувати стосунки з Росією. Але наразі здається, що новообраний президент тільки піддається націоналістичному тиску”, – так стверджує автор статті, Ніколай Петро.

Ще з моменту перемоги Володимира Зеленського у президентських виборах українці задавалися питанням, чи новообраний президент буде застосовувати нові підходи у  вирішенні конфлікту з Росією. Його тріумфальна перемога над Петром Порошенко, який намагався скомпрометувати всіх своїх опонентів, називаючи їх “маріонетками Путіна”, тільки засвідчила про сильне бажання населення покінчити з русофобією, яка розвивалася останні 5 років. За час правління Порошенка, він та інші представники влади буденно називали українців, які хотіли кращих стосунків з Росією, “п’ятою колонною”.

Під час своєї виборчої кампанії Володимир Зеленський випередив ексглаву, обіцяючи людям зробити все, щоб досягнути миру — навіть піти на прямі переговори з Путіним. Проте, перемігши у виборах, Зеленський дещо відійшов від своїх обіцянок, запевнивши Захід у тому, що він не буде вести переговори без західних партнерів.

Порошенко притримувався схожої тактики під час виборів у 2014 році. Він обіцяв закінчити конфлікт “за декілька годин”, але потім не дотримався власних же слів. Коли риторика Порошенка стала все більш націоналістичною, місце для його політичних маневрів різко звузилося. Це, у великому масштабі, коштувало йому перемоги на виборах 2019 року.

Саме за часів президентства п’ятого Президента України громадяни стали все менше довіряти одному із основних органів держави — Верховній Раді. Через це Україну чекають дострокові парламентські вибори, що будуть проведені 21 липня. Президент Володимир Зеленський сказав, що він не може проводити бажану політику, оскільки опозиція та представники старої владі у парламенті заважають йому це робити. Тим не менш, його нова партія “Слуга народу” завоювала небачену популярність — можливо, що партія зможе отримати абсолютну більшість навіть без коаліції. Цікаво, що “Слуга народу” не оголосила одностайну політику щодо багатьох основних питань. Різні представники партії навіть висловлювали виключно відмінні ідеї щодо важливих речей, які турбують українців. Таким чином, досі незрозуміло які ідеї сповідує нова партія.

Автор також згадує недавній конфлікт щодо проведення телемосту між українським та російським народами під назвою “Треба поговорити”, ініційований українським каналом NewsOne. Дослідник не залишає поза увагою і “Опозиційну платформу”, розповідаючи про повернення українських в’язнів та можливість зменшення ціни на газ внаслідок героїчних діянь Віктора Медведчука. Автор статті також закликає розвивати українсько-російський діалог, адже “після того, як окуповані території повернуться до України, кількість людей, що буде позитивно налаштована до відносин з Росією, збільшиться, і цього націоналісти бояться навіть більше, ніж воєнного конфлікту”.

Наведу декілька цікавих цитат Ніколая Петро:
“Щодо проблеми діалогу між народами, то новий президент та парламент повинні допомогти українському суспільству як одному цілому. Порошенко покладався тільки на радикальний націоналізм та програв. П’ять років русофобії та санкцій не справились з російською політикою. Але натомість вони точно все більше віддалили населення Східної та Південної України”

“Невідомо, чи Зеленський розуміє, що справжня причина його популярності — це бажання українців нормалізувати стосунки з Росією. Невідомо, чи зможе він уникнути пастки націоналізму, що вже розколов країну. Діалог вимагає повністю іншого розуміння проблеми, а продовження націоналістичної політики тільки посилить громадянський конфлікт

“Володимиру слід дивитися за межі практик сьогоденного політичного істеблішменту та застосувати цю тактику [громадянської дипломатії та діалогу]”

Примітка експерта Фонду Євгенія Куценко:
На мою думку, автор статті необачно вважає за істину те, що перемога Зеленського на виборах є символом домінування про-російських настроїв населення. Він не припускає, що ця перемога могла опиратися на незадоволення населення внутрішньої політикою уряду та Петра Порошенка, корупцією в державі, високими цінами та поганою інфраструктурою. Окрім цього, під час своєї виборчої компанії Зеленський використав дійсно новий підхід — залучення медіа, соціальних платформ та мереж, випуск відео-блогу та багато іншого — тим самим вдало звернувся до молодих верств населення. Він ввів новий формат та задав свої правила гри. “Представник класичної політичної школи” Порошенко не зміг випередити Зеленського у цій грі. Ніколай Петро сприймає розвиток “діалогу”, проведення телемостів та прийняття умов, вигідних російській стороні як ключ до вирішення конфлікту. Проте, він не розуміє ризиків пропаганди та гніту, ризиків втрати кордонів та суверенітету держави, ризику повернення України до російської сфери впливу. Саме на такі ризики наражається українська сторона, якщо буде бездумно розвивати про-російський “діалог”. Обачливість та підтримка національної ідентичності — це аж ніяк не “отруйний націоналізм”.

Повну статтю від The National Interest ви можете знайти за посиланням – https://bit.ly/2XJxsSb

Світ:

Міжнародна політика не поступається напруженими новинами! Закупівля Туреччиною нових оборонних систем; Іран у скрутному становищі; анти-міграційна політика Дональда Трампа та торгові спори східноазійських держав — про це у рубриці “Світ”!

Туреччина отримує російські S-400, ігноруючи попередження США — 12 липня, 2019

Туреччина провела закупівлю зенітно-ракетних систем від Росії — перші поставки надійшли в Анкару вже в п’ятницю, як повідомляє Міністерство оборони Туреччини. Такий хід обурив США, котрі попереджали Туреччину, що остання не може мати одночасно російську систему S-400 та американські літаки F-35.

Туреччина є важливим учасником програми F-35, що підписалась закупити 100 таких літаків. Турецькі компанії виробляють понад 937 частин, які потрібні для будівництва бомбардувальників. США та Туреччина є членами НАТО, хоча Анкара все більше вибудовує зв’язки з Росією — закупівля оборонних систем на 2.5 млрд доларів та відправлення бійців на навчання в РФ є тільки невеличкими прикладами. Звичайно, це непокоїть США та інших членів Альянсу. Представники повідомили, що не бажають, щоб російські системи були розташовані близько до літаків F-35, адже російські техніки можуть дізнатися про слабкості та вразливі місця винищувачів. США попередили Туреччину, що остання може бути виключена з програми F-35, якщо та перевищить розумні межі з російськими S-400.

США стверджують, що ця закупівля може бути “разючим сигналом зближення з Путіном та Росією”. У свою чергу, Міністр оборони Туреччини запевнив, що закупівля оборонних систем не змінить стратегічного курсу Туреччини, а S-400 та F-35 будуть максимально віддалені один від одної. Міністр також зазначив, що Америка сама була повільною у запропонуванні своєї альтернативи російській оборонній системі. Дії Туреччини можуть призвести до погіршення стосунків з Вашингтоном.

Про конфлікт між двома членами НАТО та детальніше про систему S-400 від BBC за посиланням –  https://bbc.in/2LmMmqZ

Велика Британія готова відправити другий військовий корабель до Перської затоки — 12 липня, 2019

Поглиблюючи напругу відносин Ірану зі світом, Лондон повідомив про те, що ще один військовий корабель HMS Duncan буде відправлений у затоку для захисту торгових кораблів Британії від можливої небезпеки. Такий хід був відповіддю Англії на спробу іранських кораблів перешкодити, або навіть і захопити британський нафтовий танкер у середу.

Конфлікт між Лондоном та Тегераном почався коли Великобританія зупинила іранський танкер, що перевозив нафту через Гібралтар до Сирії, тим самим порушуючи санкції ЄС, встановлені проти останньої. Уряд Ірану відкинув звинувачення, що танкер був направлений до Сирії та забажав звільнення корабля. Великобританія відмовилась, на що іранські представники відреагували негативно, попереджаючи, що Лондон може поплатитися за це. Можливо, спроба перешкодити просуванню британського танкера була запланованою помстою, хоча Іран спростовує і цей факт.

Великобританія не бажає ескалації конфлікту, проте захист своїх торгових кораблів є зрозумілим пріоритетом. Звичайно, що Іран сприйме появу ще одного військового корабля в затоці саме як таку ескалацію. Проте, Лондон повідомляє, що якщо іранський танкер дійсно не був направлений до Сирії — вони можуть його звільнити. Для цього Ірану потрібно знайти суттєві та фактичні докази. Доти — Великобританія буде посилювати військову присутність у Перській затоці та продовжить конфіскацію іранського нафтового танкера.

Детальніше про даний конфлікт від BBC за посиланням – https://bbc.in/2YTxVhc

Перепис населення 2020: Дональд Трамп не буде додавати питання про громадянство  – 12 липня, 2019

У 2020 році США очікує новий перепис населення. Президент бажав включити питання “Чи є Ви громадянином США?” до переліку питань бюлетеня. Включення питання такого типу Верховний суд США визнав безпідставним та політично мотивованим ще в червні. За словами Суду, імплементація питання могла зменшити участь іммігрантів у переписі, у той час як Адміністрація Президента зазначила, що питання допоможе точніше підрахувати кількість американців, сприятиме захисту прав меншин та допоможе політикам під час виборів, які зможуть орієнтуватись на кількість населення, яке має право голосу у регіоні. Після довгих юридичних баталій Трамп все ж таки відмовився від ініціативи включити дане питання до перепису.

Проте, Президент США не покинув цю ідею повністю. Замість включення питання про громадянство до питань перепису, Трамп планує зібрати дану інформацію завдяки виконавчому наказу, розісланому іншим державним інституціям.

Населення США, особливо мігранти дуже занепокоєні такою анти-міграційною політикою Дональда Трампа. За їх словами, повне володіння держави даними про громадянство людини може становити велику загрозу для національних меншин та мігрантів. Дейл Хо, директор Американської спілки захисту громадянських свобод, сказав, що Трамп спробував “використати перепис задля своєї вигоди” та “поселити страх у спільноті мігрантів, поширюючи політичний вплив на латиноамериканців”.

Про американський перепис 2020 року та анти-міграційну політику Дональда Трампа у статті від BBC за посиланням – https://bbc.in/30xWHnc

Імпорт Китаю з США падає на 31% через тарифну війну — 12 липня, 2019

Напружені стосунки між двома великими державами продовжуються, у той час як їх двостороння торгівля страждає.

Хоча лідер США та лідер Китаю зустрілися на саміті G20 в Японії та домовилися про “припинення вогню”, ситуація аж ніяк не покращилась. Обидві сторони говорять про те, що інша не виконує прийняті зобов’язання. Представник компанії Huawei зазначила, що не помітила ніяких значних змін, не зважаючи на обіцянку Трампа полегшити торгівлю продукцією технічного бізнес-гіганту, який ще у травні перебував у чорному списку національної безпеки США.

За день до цього Дональд Трамп звинуватив Пекін у тому, що останній підвів США, не імпортуючи більше товарів сільськогосподарського сектору. “Вони не закуповують товари від наших великих фермерів, хоча запевнили, що будуть” – написав Трамп у своєму Твіттері, – “сподіваюсь, скоро вони почнуть”.

І поки сторони звинувачують один одного у невиконанні обіцянок, імпорт американських товарів у Китай упав на 31.4%, порівнюючи з минулим роком. Експорт Китаю в США, у свою чергу, упав на 7.8%. Нагадуємо, що США встановили тариф у 250 млрд доларів на китайські товари, а Китай — на 110 млрд доларів.

Більше про тарифну війну двох держав-гігантів у статті від AP News за посиланням – https://bit.ly/2YM3bi8

Південна Корея та Японія не змогли вирішити нагальну торгову суперечку — 13 липня, 2019

Минулого тижня Токіо обмежило ввезення високотехнологічних товарів до Південної Кореї, зробивши умови торгівлі складнішими. Це може завдати значних збитків численним технологічним компаніям Кореї. Сеул, обурений такою політикою, забажав пояснення від Токіо та звернувся до ООН із запитом про розслідування.

Японія заявила, що такі обмеження були введені внаслідок слабкості експортного контролю Південної Кореї. Під час зустрічі представників двох держав, на якій вони мали вирішити цей конфлікт, японська сторона не була чіткою у своїх поясненнях. Проте, вона заявила, що обмеження не були введені внаслідок експорту товарів до третіх країн. Не зважаючи на це, Південна Корея підозрює, що японський уряд натякає на торгівлю товарами з Північною Кореєю та слабкість контролю такої торгівлі. На це Сеул відповідає, що повністю дотримується санкцій ООН проти Північної Кореї через її ядерну програму.

Питання залишається невирішеним, тому Південна Корея закликає міжнародну спільноту провести розслідування: “Якщо за висновком розслідування виявиться, що ми зробили щось неправильно — наш уряд вибачиться та негайно застосує необхідні заходи, щоб виправити помилку. Якщо ж нашої помилки немає, Японії слід не тільки вибачитися, але й негайно зняти встановлені обмеження. Окрім цього, можна буде провести розслідування вже щодо японських порушень”.

Детальніше про торговельний конфлікт між двома східноазійськими державами у статті від AP News за посиланням – https://bit.ly/2XFIibZ

Популярні публікації