Огляд преси: Україна і світ

До Вашої уваги вже традиційний щотижневий зріз найцікавіших подій в Україні та світі. Коментарі українських перемовників, щодо прогресу в переговорах ТКГ по Донбасу, серйозна загроза російській екології внаслідок маштабного витоку нафти, нейтралізація одного з ватажків «Аль-Каїди» та багато іншого.

Українська прокуратура не знайшла доказів проти Хантера Байдена – 2 червня, 2020

В результаті перевірки тисяч старих справ українські прокурори не виявили ніяких доказів порушень з боку Хантера Байдена. Про це в інтерв’ю виданню Reuters сказав колишній генеральний прокурор Руслан Рябошапка, який і почав перевірку.

Після вступу на посаду він оголосив про перевірку старих справ, які він успадкував від своїх попередників, в тому числі тих, які пов’язані з енергетичною компанією Burisma, членом якої Хантер Байден був в 2014-2019 роках.

Рябошапка був звільнений в березні після звинувачення в тому, що він недостатньо швидко веде судове розслідування. Сам прокурор сказав, що його звільнили, бо він вперше почав проводити реальну реформу в прокуратурі, що загрожувало інтересам корумпованих політиків.

Через цю справу президент США Дональд Трамп був звинувачений у зловживанні владою, адже це він попросив Україну провести розслідування у справі Байдена. Однак госполар Білого Дому був виправданий  Сенатом.

Детальніше про справу Байдена читайте в публікації The Guardian за посиланням: https://cutt.ly/LyVVw44

Путін наказав ввести надзвичайний стан після розливу палива за Полярним колом – 3 червня, 2020

The Guardian повідомляє, що президент Росії прийняв таке рішення після того, як 20 000 тонн дизельного палива вилилося в річку Амбарну поблизу міста Норильська. Розлив трапився, коли зруйнувався паливний резервуар на електростанції, що знаходиться у власності холдингу Nornickel.

Під час телевізійної відеоконференції Путін піддав критиці голову дочірнього підприємства Nornickel, якому належить електростанція після того, як офіційні особи заявили, що компанія вчасно не повідомила про інцидент.

«Чому державні органи дізналися про це тільки через два дні після того,як інцидент стався? Чи ми маємо дізнаватися про надзвичайні ситуації з соціальних мереж? Ви там здорові?» – так президент звернувся до голови підприємства.

Російський слідчий комітет оголосив про початок трьох кримінальних проваджень за фактом аварії.

Детальніше про екологічну катастрофу в Росії читайте за посиланням: https://cutt.ly/VyCJcnR

Заяви української сторони після переговорів в Берліні – 4 червня, 2020

Українська делегація бачить прогрес у перемовинах щодо ситуації на Донбасі. «Я впевнений, що ще в цьому році відбудеться саміт глав держав та урядів Німеччини, Франції, України і Росії в Берліні», заявив керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак.

Єрмак, який веде переговори від імені президента України Володимира Зеленського, заявив про налагодження контакту між Києвом та Москвою. Він вважає, що діалог з Росією в деяких моментах є складним, але він триває. Керівник Офісу Президента України вже координував три обміни ув’язнених у співпраці  із Дмитром Козаком, представником Адміністрації Президента Росії.

Наступним кроком  української сторони стане складання списку представників окупованих територій, які братимуть участь у переговорах Тристоронньої Контактної Групи (Україна, Росія, ОБСЄ). Вже зараз відомо, що це «представники неурядових організацій релігійного сектору, журналісти, громадяни України, які не мають російського паспорта та не брали участі у військових діях проти України».

Нагадаємо, що під час останньої зустрічі на рівні голів держав та урядів Німеччини, Франції, України й Росії в Парижі у грудні минулого року було узгоджено комплекс заходів, який включв у тому числі й припинення вогню, розведення військ та військової техніки по лінії розмежування сторін, але цього не було здійснено. Більше інформації про заяви української сторони щодо ситуації на Донбасі від Der Standard за посиланням   https://cutt.ly/TyBctWZ

Відсутність прогресу в перемовинах відносно угоди про вільну торгівлю після Brexit – 5 червня, 2020

Четвертий раунд переговорів між ЄС та Великобританією завершився, проте партнери поки не дійшли згоди. Про це заявив головний переговірник ЄС Мішель Барньє після чотириденних переговорів. «Цього тижня суттєвого прогресу не було», сказав француз. Барньє звинуватив британську сторону у відході від попередніх домовленостей, які визначали напрям поточної зустрічі.

«Це не може тривати вічно», наголосив переговорник ЄС. Угода між ЄС та Великобританією повинна бути узгоджена не пізніше 31 жовтня через потребу у ратифікації. Барньє запропонував ще один раунд переговорів наприкінці червня.

У свою чергу, британський перемовник Девід Фрост заявив, що прогрес залишається незначним. Тим не менше, переговори повинні тривати. Щоб рухатися вперед, переговори потребують нового імпульсу.

Особливо суперечливим є питання права на рибальство. Суворіші правила для іноземних рибалок у британських водах після Brexit були одним із ключових обіцянок кампанії, озвучених прем’єром Борисом Джонсоном.

Барньє повторив, що Королівство може продовжити перехідний період до кінця червня. Це залишило б більше часу для переговорів. Однак, поки що Лондон відхилив таку можливість. Британський уряд навіть заборонив цей варіант законом.

Перед переговорами Барньє розкритикував британців через те, що вони  прагнуть домінантного становища, у своїх майбутніх відносинах з ЄС не роблячи жодних кроків на зустріч. Великобританія вимагає нічим не обмежного доступу своїх компаній до внутрішнього ринку, але відмовляється приймати соціальні, екологічні та споживчі стандарти об’єднання.

Нагадаємо, що Великобританія не є членом ЄС із 1 лютого. Одначе, Сполучене Королівство  має доступ до внутрішнього ринку ЄС та митного союзу до кінця року. Перехідний етап повинен слугувати засобом для врегулювання майбутніх відносин і, зокрема, погодження торгівельної угоди. Але, навіть через чотири місяці та чотири раунди переговорів до конкретних рішень все ще далеко і нерегульований Brexit залишається серйозною небезпекою для обох сторін. Детальніше про перемовини між ЄС та Великобританією від Spiegel за посиланням https://cutt.ly/TyBkmYe

Французькі війська вбили командувача «Аль-Каїди» в Північній Африці – 6 червня, 2020

Міністр оборони Франції Флоренс Парлі написав у Твіттері, що Абдельмалек Друкдел, лідер північноафриканських джихадистів, а також кілька його союзників були вбиті минулої середи в північній частині Малі.

Euronews повідомляє, що смерть Друкдела настала після того, як президент Франції Еммануель Макрон і лідери групи G5 «Сахель» – Мавританія, Малі, Буркіна-Фасо, Нігер і Чад – в січні розпочали новий план боротьбіиз джихадистами в цьому регіоні.

Підрозділ Друкделя в «Аль-Каїді» взяв на себе відповідальність за чисельні смертельні теракти-самогубства, включаючи напад на будівлю Організації Об’єднаних Націй в Алжирі 2007-го року, яка була зруйнована вибухівкою.

Детальніше про спецоперацію французьких військ, а також про терористів в Північній Африці читайте за посиланням: https://cutt.ly/oyNewxM

Популярні публікації